Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 29 Noi 2011, 12:47

Va salut.Am confectionat in regim propriu un pavilion si as vrea parerea dvs. pt a aduce ceva inbunatariri..
newNew.jpg
newNew.jpg (6.67 KiB) Vizualizat de 22360 ori
Ultima oară modificat de calin dragos pe 29 Noi 2011, 13:50, modificat 1 dată în total.
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Avram Sorin » 29 Noi 2011, 13:07

Buna Calin. Haide sa vedem ceva poze schite si vedem fiecare ce comentarii are .
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PAVILION PARERI

Mesajde nicu has » 29 Noi 2011, 21:09

buna mai multe poze
este doar o poza care nu se vede as de bine pune mai multe pote da ceva mai multe detaliii si atunci vei primi cu siguranta si rasp.
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: PAVILION PARERI

Mesajde activ » 29 Noi 2011, 21:57

Si pe mine ma intereseaza discutia dar pune foto mai mari si mai diverse. :roll:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde peterneamt » 30 Noi 2011, 09:36

Se vede ca esti pasionat, felicitari. Sfatul meu: VINDEL REPEDE SI CUMPARATI ALBINE IN PRIMAVARA.
ps. A gresi e omeneste.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Adi Hodis » 30 Noi 2011, 16:44

calin dragos scrie:Va salut.Am confectionat in regim propriu un pavilion si as vrea parerea dvs. pt a aduce ceva inbunatariri..
newNew.jpg

Urdinisele stupilor sa fie despartite individual pe peretele pavilionului.
Asa cum este in poza, NU E BINE. Intra albinele pe linga lazi in pavilion.
Iarna se creeaza curenti de aer care sint in dezavantajul microclimatului necesar, in special daca pavilionul va fi amplat in loc unde bate vantul.

Sa nu construiesti lazi comune ( lungi si compartimentate ).
Foloseste stupi individuali ca s-i poti schimba/muta cand si unde este necesar.

Mai trebuie niste paravanturi la capetele pavilionului si stresina, pliabile toate si cu asigurare in ambele pozitii de utilizare ( stationare s-au deplasare ).

Iluminarea si accesul albinelor din pavilion inspre exterior ( geamuri s-au trape ) ... sa asiguri si acestea pt. ca sint utile.

Sistem de franare inertial, are ?.
In rest, mai vino cu pareri/preferinte ... si ceva poze mai acatarii, mai mari ca aceea e minuscula. :)
Te salut.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: PAVILION PARERI

Mesajde mierea » 30 Noi 2011, 20:05

felicitari!!!!
si eu am un mini in lucru....si eu sunt interesat sa aflu parerea forumistilor.....argumentata.....


intreb si eu....de ce sa l scoata la vanzare?
argumentati...va rog....
:?:
cum intrari individuale?
cum ar trebui facut?
am pus cam multe intrebari ...pe subiectul initiat de altcineva....scuze... :oops:
mierea
 
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2011, 17:27

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Adi Hodis » 30 Noi 2011, 20:38

Urdinis/e individuale ... ale pavilionului, un dreptul fiecarui stup respectiv urdinishul propriu zis al stupului.

Colegul care a zis sa-l vanda, a argumentat ... adica sa transforme valoarea in stupi-albine deoarece astfel investitia produce miere-roi ... bani ... pavilionul ofera alte avantaje, bani mai putin.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: PAVILION PARERI

Mesajde peterneamt » 03 Dec 2011, 20:08

Buna.
Ma vad nevoit sa vin cu argumente.Despre avantajele si dezavantajele pavilionului apicol s-a mai vorbit.Eu voi nuanta putin dezavantajele.
Pavilionul despre care este vorba are garda joasa si cum mierea se face pe camp nu pe asfalt ,veti avea necazuri.Dar ce se intampla pe parcursul unui an la familiile de albine tinute in pavilion?:
-familiile de albine care isi schimba linistit matca,sau cele care au dat un roi primar,sau cele care fac o schimbare de salvare au sanse sa ramana fara matcile imperecheate la zborul de imperechere,deoarece acestea sunt nevoite sa treaca prin culoarele aeriene ale stupiilor vecini unde sunt atacate;
-dupa ce o familie de albine ramane fara matca,o parte din albine,in special doici,dezerteaza si migreaza mai usor in pavilion la stupii vecini.Acestia se imputernicesc,pot intra in frigurile roitului,iar dupa roiul primar,fenomenul de mai sus se poate repeta;
-datorita expunerii pavilionului vanturilor dominante,au loc suprapopulari si depopulari in functie de directia vantului si pozitia pavilionului fata de sursa de cules,situatie care poate duce in lipsa unui cules abudent la roire;
-familiile de albine care au ramas fara matca si fara o parte din albina,contacteaza usor boli micotice si bacteriene;
-in lipsa de cules,familiile puternice ataca familiile slabe si in urma furtisagului creat pot contacta boliile sus amintite.Dupa ce este furata toata mierea,albinele hoate se muta la familiile invecinate familiilor pradate.
Ar mai fi multe de spus despre avantajele si dezavantajele pavilioanelor,dar sper ca ati putut trage o concluzie si aceea ar fi ca ,,lenesul mai mult alearga",adica timpul alocat familiilor de albine din pavilion este cel putin dublu fata de cele tinute varsat.
La multi ani si ,,Doamne ajuta,miere multa".
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 06 Dec 2011, 09:52

scuze de intarziere cu raspunsuri..tre sa umblu s-o mai si inscriu :shock:
atasez cateva foto...sper mai bune...
Fişiere ataşate
3.jpg
2.jpg
1.jpg
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 06 Dec 2011, 09:54

si inca ceva...
Fişiere ataşate
6.jpg
5.jpg
4.jpg
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 06 Dec 2011, 09:56

am transpirat mult ca sa-l am ,n-as putea sa-l vand stiindu-i utilitatea...
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 06 Dec 2011, 10:01

asta cu paravanturile e tare rau ,nu m-am gandit la ea,dar sigur o sa nascocesc ceva usor pe balamale probabil s-o adaptez MULTUMESC
ps mi-a iesit un protofil TARE SMEKER dupa reteta DVS,NU L-AM TRAS DIN PLANTE L-AM LASAT LA MACERAT IN CONTINUARE (etans),sper sa nu fie probleme......
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 06 Dec 2011, 10:04

lazile sunt individuale,18 rame ,pat cald,cu urdinis ce nu se apropie f tare de vecini ;)
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 06 Dec 2011, 10:06

axe duble knott,suspensii torsiune,carlig de remorcare cu frana sistem inertial
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Re: PAVILION PARERI

Mesajde calin dragos » 06 Dec 2011, 10:14

albinele mele sunt dresate sa fure de la alte stupine, nu se fura intre ele...probabil de aia fak multa miere :lol: :lol:
va salut pe toti si sunt deschis la shimburi de pareri
multumesc celor ce dau sfaturi sincere pe acest forum ,eu am invatat mult de pe la voi :!:
calin dragos
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Noi 2011, 12:25
Localitate: RM VALCEA

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori