Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Mr. Bee » 01 Feb 2016, 16:56

mihaipop_55 scrie:Magazie 1/3? Nu cred,poate 2/3!


Da intr-adevar este vorba de magazii 2/3. Neatentia!

Da am scris mai sus ca am deja lazile cu care am facut pana acum pastoral. deci pe-astea o sa le urc sus.
Mr. Bee
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2015, 14:54

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Mr. Bee » 01 Feb 2016, 17:00

lucky5strike scrie:Pavilion sub 70 de familii nu se renteaza, parerea mea.


Pai daca pun 70 de stupi (care nu au loc, doar 66 mi-ar intra pe 3 randuri), depasesc si MMA a "septicii".
Mr. Bee
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2015, 14:54

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Shrek » 01 Feb 2016, 21:20

Mr. Bee scrie:
lucky5strike scrie:Pavilion sub 70 de familii nu se renteaza, parerea mea.


Pai daca pun 70 de stupi (care nu au loc, doar 66 mi-ar intra pe 3 randuri), depasesc si MMA a "septicii".

Pai ce, stupii au protectie contra radiatiilor cu plasa de plumb? Sau speri ca vei scoate 100kg/stup la un cules?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Gicone de BmV » 10 Feb 2016, 22:52

Salu_Tare,
Daca mi-as mai face un pavilion as face cu lazi in sistem lintz...adica dadant cu latura mare cumva pe verticala si pe pat cald. Poti merge spre interior cu cit vrei iar catul sa fie cu rama patrata., pe doua rinduri,.
In acest fel intra multe familii pe o latura. Latimea ramei de 30cm in pat caldtradus in volum la iernare est mult mai mic iar consumul de miere este la fel economicos. Asta am vazut la Dobre Traian de la Baicoi si are perfecta dreptate.
Cu stima,
Gicone
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: PAVILION PARERI

Mesajde lucky5strike » 10 Feb 2016, 22:55

Nene Gicone, n-am inteles nimic . :(
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: PAVILION PARERI

Mesajde cantemir » 11 Feb 2016, 15:25

Gicone de BmV scrie:...Asta am vazut la Dobre Traian de la Baicoi...

Probabil e vorba de Layens cu cat, în pat cald.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: PAVILION PARERI

Mesajde lucky5strike » 11 Feb 2016, 23:07

Pentru pavilion, in conditiile actuale, cel mai bine iesi pe dadant 12 cu un magazin sau orizontal 18.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: PAVILION PARERI

Mesajde DanF » 13 Feb 2016, 00:43

Personal, din 2011 lucrez în pavilion de 90 de familii, pat cald 20 r și pot spune ca avantajele sunt numeroase. Nu am remarcat depopulari la rândul 3 decât în cazuri izolate.Pat caldul, indiferent de configurație, oferă avantaje în plus și mai ales în pavilion de aceea cam toate pavilioanele ce le-am văzut eu sunt cu pat calzi. Problema ce m-a afectat cel mai tare la orizontali 20 r e producția, mult mai scăzută în comparație cu verticali. În ultimii 2 ani, după achiziționarea camionului propriu, am urmărit diferențele intre verticali din camion și orizontali în pavilion motiv ptr care am hotărât sa echipez complet camionul cu verticali 10 R cu 2 x cat de 1/2, tot pe 3 rânduri evident.
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: PAVILION PARERI

Mesajde Donbazil » 13 Feb 2016, 15:56

DanF scrie:Personal, din 2011 lucrez în pavilion de 90 de familii, pat cald 20 r și pot spune ca avantajele sunt numeroase. Nu am remarcat depopulari la rândul 3 decât în cazuri izolate.Pat caldul, indiferent de configurație, oferă avantaje în plus și mai ales în pavilion de aceea cam toate pavilioanele ce le-am văzut eu sunt cu pat calzi. Problema ce m-a afectat cel mai tare la orizontali 20 r e producția, mult mai scăzută în comparație cu verticali. În ultimii 2 ani, după achiziționarea camionului propriu, am urmărit diferențele intre verticali din camion și orizontali în pavilion motiv ptr care am hotărât sa echipez complet camionul cu verticali 10 R cu 2 x cat de 1/2, tot pe 3 rânduri evident.


Sanatate!

Cred eu ca este doar o impresie!....Daca albinele sunt intretinute in aceleasi conditii, au aceeasi putere si au acelasi cules, rezultatul trebuie sa fie la fel...Acuma ca-i mai multa in cuib sau mai multa in magazie pentru extras, e alta poveste. Kilele se masoara cu cantarul per ansamblu si ce extragi in plus vara, dai in toamna inapoi)....Asta cu sistemul de crestere e o chestie subiectiva.....Daca x albine aduc in y timp z kile de miere, asta o fac in orice sistem, si in cosnita si in ....Palarie.....Baiu mare este ca noi, subiectivi fiind uitam cand facem comparatia, de unele elemente si de aceea rezultatele "trag" spre dorinta noastra....Ca la sondajele de opinie facute de politicieni....
Eu de 33 de ani tot fac experiente si miere multa am luat si de la Orsagoş, şi de la Botzunady ( cu care am inceput) - dar si de la Dadant ( vertical de 10, 12 rame sau orizontal) sau Layens , ori M.E.....(Cu MER n-am lucrat, recunosc)...
Cea mai multa miere o dau stupii care ti-s mai dragi pentru ca totdeauna parerea este subiectiva....De aia am renuntat eu la rama de 22 ( M.E.) insa la sute de stupi primeaza, dupa parerea mea, baza melifera, sistemul de lucru, organizarea si implicarea.....
Daca lucrez cu placere la un stup e una si daca lucrez cu lehamite la altul - e alta.....Si sufletu' omului, starea lui de spirit, placerea sau repulsia, conteaza!..Parerea mea!...

Sanatate!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: PAVILION PARERI

Mesajde cristi_vidican » 13 Feb 2016, 16:50

Legat de tipul de stup și producție, ar mai putea fi un aspect demn de luat în seamă.
La 20 R 1/1 orizontal ești limitat de spațiu.
La vertical, nu. La MER, nici atât.
Când un stup orizontal pe 20 de rame se apropie să fie plin, e clar că acolo s-a pierdut din producție, comparativ cu un stup unde-i poți da spațiu pentru depozitarea nectarului.

Fiecare apicultor are stupi ce depășesc într-un anumit moment (echivalentul a) 20 r 1/1.

P.S. Poate de aceea cei cu MER se laudă cu producții mai bune. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PAVILION PARERI

Mesajde DanF » 13 Feb 2016, 23:20

dreptate mare aveti, cand e miere, e bun si stupul din cosnita si ala din cizma si cu atat mai mult orizontalul... dar ce facem atunci cand nu e atata miere .... e un cules slab la tei sau floarea soarelui de doar 0,3 - 0,5 kg la zi, pai la sfarsit de cules din pat cald 20 R nu prea ai ce sa storci mare lucru pentru ca e mierea imprastiata pe toate ramele cu cate o palma de miere pe ramele din magazie dar la vertical ai toate sansele sa storci ceva mai bine. Dar parerile sunt impartite si in apicultura totul e subiectiv si multe sunt raportate la valorile sentimentale :D .
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: PAVILION PARERI

Mesajde cristi_vidican » 14 Feb 2016, 08:52

Apropo de MER ...
MER-ul e stupul din care poți mulge cel mai bine mierea.
C2 fiind mereu mai plin de puiet, mierea o pune în corpul superior, de unde, datorită ramei mici, se poate extrage mult mai bine.
Se întâmplă asta mai bine și ca la vertical 1/1 cu etaje de 1/2.

Dar, cum zicea Donbazil, rămâi cu mai puțină miere în cuib.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PAVILION PARERI

Mesajde lucky5strike » 14 Feb 2016, 09:05

CV, grija cu avantul prea mare, acelasi cat jumulit o sa-l pui la loc la nevoie... Faza tare la mer e configurarea lejera a proviziilor deasupra, da. Oricand vrea domn stupar. Are, are multe avantaje sistemul... da si cateva hibe.
DF, ai ma rabdare, e tot mierea ta, da inca in lazile tale, nu in bidoane... Pe de alta parte, nu mai treci prin riscurile verticalului.

Da ca idee, orice sistem e bun daca il poti aplica pe 400 de familii, fara sa robotesti prin cuib. Practica da tonul.

Acu, pe orizontal nu prea stiu stupina de 400.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: PAVILION PARERI

Mesajde gabi bee » 14 Feb 2016, 12:39

pe pavilion(si pe jos) scoti miere(si pe sortimente), chiar si la culesuri mai slabe, cu stupii verticali si asta este stiut de apicultori ! o mare problema este la stupii verticali cu caturi, orice model ar fi, ca in sezon ai perioade in care trebuie sa verifici cuibul de botci sau alte probleme si trebuie sa iei de pe fiecare stup 2-3, caturi cu miere de cele mai multe ori, ca apoi sa le pui la loc ! la 100 de familii de productie inseamna cca 200 de caturi luate de 2 ori la mana adica vreo 4-7 tone luate la mana de apicultor si asta inseamna un singur lucru, adica distrugere fizica , nu mai zic de un nr mai mare de stupi !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: PAVILION PARERI

Mesajde cristi_vidican » 14 Feb 2016, 17:18

lucky5strike scrie:CV, grija cu avantul prea mare, acelasi cat jumulit o sa-l pui la loc la nevoie...

Da, dar nu e tot una să scoți în plus 10 kg de salcâm și să dai la nevoie 10 kg de zahăr.
Eu zic că financiar e mai avantajos un astfel de stup. Acele 10 kg le scoți foarte ușor, le pui înapoi foarte ușor.
În orizontal e mult mai greu să scoți
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PAVILION PARERI

Mesajde DanF » 14 Feb 2016, 17:37

Ptr mine e cel mai plăcut lucru sa ridic caturile pline de miere (de jumate). Nici nu va pot spune ce somn liniștit am noaptea când știu ca e plin de miere în stup. Iei catul și ai acces mult mai ușor la cuib. La lucrări importante precum schimbarea mărcilor sau intervențiile în perioada roirii economia de timp e un factor important, la orizontal trebuie sa scoți o rama să-ți faci puțin loc, apoi muti rama cu rama pana ajungi la cuib deci o pierdere enorma de timp și implicit mai putini stupi lucrați într-o zi, lucru care s-ar putea sa coste.
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori