Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ovidiu_78 » 03 Noi 2012, 21:24

Si de unde le-ai luat?? :roll:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 03 Noi 2012, 21:28

In general nu amestec forumul de discutii tehnice, cu cel de anunturi... asa sunt regulile....

Am un pret de achizitie deocamdata, dar nu si unul de vanzare... Le-am raspuns catorva pe MP, sunt foarte multe variabile de luat in calcul, iar pretul unui fagure este foarte mic, asadar orice variabila schimbata afecteaza direct pretul final.
Vom vorbi de un pret final cand vor fi in depozit, undeva iarna asta. Promit ca va fi un pret reciproc avantajos. Dupa cum cred ca ati vazut nu am obiceiul de a sari calul sau de a fi nesimtit in aceasta privinta...

Acum, referitor la colturile acelea punctate, sunt special facute asa, pentru a le putea rupe (daca se doreste), pentru o introducere mai osoara in rama. Se pot rupe, sa se pot lasa asa.. dupa preferinta, model de rama, etc.

Nu stiu sa iti raspunde depsre Layens, nu am pus mana niciodata pe o asemenea rama, pentru a putea vorbi tehnic, la milimetru. Altminteri imi pot da doar cu presupusul
Totusi tesitura de jur-imprejur nu are nici o chestie, poti baga fagurele in orice rama care se potriveste, poate daca vrei sa il prinzi pe laturile cate nu au tesitura aia, va trebui sa faci santul in speteze cu 1-2 mm mai larg. Problema rezolvata !! (repet, nu pot spune nimic de dimensiunile clare ale ramei Layens)

Vor fi si de 1/1 bineinteles, in Romania rame de 1/1 e de baza.

Nu, nu am negre... imi pare rau, va trebui sa le vopsesti !! :lol: :lol: Daca tii cu tot dinadinsul la culoarea asta, promit ca iti dau eu cadou un kil de vopsea neagra de cea mai buna calitate :D


Ovidiu - de la DHL :D :lol:
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ovidiu_78 » 03 Noi 2012, 21:45

Am inteles !!!
Revino cit de repede cu detalii despre pret !!!
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde horia_ch » 03 Noi 2012, 21:47

echo scrie:Vor fi si de 1/1 bineinteles, in Romania rame de 1/1 e de baza.

URAAAAA !!!!
:D :) :D :) :D
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 03 Noi 2012, 21:53

intrebare tehnica - fagurii pentru trantori - ce dimensiune a celulelor au ??

5,6 ?? 6, 2 ?? 6,5 ?? am gasit diveerse pareri... care ar fi cea mai buna si de ce ??
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde apivasmob » 04 Noi 2012, 06:43

O intrebare la acest gen de faguri, sunt ceruiti sau trebuiesc introdusi in baie de ceara pentru a fi crescuti mai usor si poate mai repede de catre albine?
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Gheorghevici Iulian » 04 Noi 2012, 08:04

Unii faguri sunt ceruiți, iar alții nu dar cu o pensulă și ceară topită se rezolvă ușor. :idea:
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Marian » 05 Ian 2013, 01:12

echoooo, echoooo :ugeek:

topicul a cam racit ... aveti cuva foitele de plastic despre care era vb ? pierco ?!?!

multumesc.
"out of the job yet? keep buying foreign!"
inca nu esti somer? continua sa cumperi importuri !
Avatar utilizator
Marian
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2011, 01:39
Localitate: Curtisoara, 286m, N 45º06' , E 23º21'

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 05 Ian 2013, 07:12

Marian scrie:topicul a cam racit ...


:D cred si eu, la ce umbra e pe ulita.... :D albinelor le arde mai mult de o cana de vin viert decat de crescut faguri din plastic la ora asta, dar vine ea si vremea aia...
Topicul nu era al meu, eu doar am contribuit cu impresile personale asupra fagurilor din plastic folositi de mine in anul trecut (2012), felul cum m-au multumit si planurile pentru 2013.

Fagurii sigur ca ii am, atat ramele cat si foitele, pozele de mai sus puse de mine sunt pozele facute de mine cu fagurii mei.. .. Pierco ... ne-Pierco.. fagurii ii am.. pe mine ma intereseaza calitatea produsului si mai putin eticheta de pe el..
In aprox 3-4 saptamani vin deja si intr-o cantitate majora pentru vandut, dar asta o voi posta la anunturi, aici sunt discutii strict de ordin tehnic. Deocamdata am trimis catre cativa apicultori mostre pentru o prima evaluare, daca sunt dispusi, pot scrie aici cate ceva despre impresia dupa prima pipaiala....

Iernare usoara si ... sa avem spor la crescut anul asta !! :!:
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde jonny_it » 05 Ian 2013, 19:55

echo scrie: Deocamdata am trimis catre cativa apicultori mostre pentru o prima evaluare, daca sunt dispusi, pot scrie aici cate ceva despre impresia dupa prima pipaiala....


Promit sa postez mai multe detalii la primavara, adica in momentul cand se termina iernarea. Am 2 familii care au cate 4 astfel de faguri chiar in centrul cuibului.
Pe timp de vara nu le-am gasit inca nici un defect...
Revin cu detalii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde LUCIAN AVRAM » 05 Ian 2013, 21:07

la fel si noi , detaliem tot in primavara ;)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 05 Ian 2013, 21:57

Apropo de fagurii din plastic negri , Dan Margarit ii prefera asa ca sa vada bine oul la trasvarzare.


Uite ce imi scrie un apicultor interesat si el de foi din plastic de calitate:

"La chinezii ma ajung 2000 de bucati 780 de dolari + transportul(asta nu stiu cat e) , dar am gasit si la ei si mai scumpe !"


Eu incerc cu engleza mea sa fac o comanda la Pierco sa vedem ce raspund.Va tin la curent!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 11 Ian 2013, 18:08

Buna! Intreb in mai multe parti sa fiu sigur. Ce dimensiune (inaltime) au fagurii din link-ul de mai jos? Vreau sa comand , am oferta de pret dar vreau sa fiu sigur de dimensiuni. Multumesc!

http://www.pierco.net/products_34_snapin.htm
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde pustu » 11 Ian 2013, 18:41

ANITEI scrie:Buna! Intreb in mai multe parti sa fiu sigur. Ce dimensiune (inaltime) au fagurii din link-ul de mai jos? Vreau sa comand , am oferta de pret dar vreau sa fiu sigur de dimensiuni. Multumesc!

http://www.pierco.net/products_34_snapin.htm


In link nu e decat o dimensiune si cred ca se refera numai la inaltimea fagurelui:
(6 5/8) inches = 168.27500 millimeters , zice google, probabil ca lungimea e stas
sigur sunt aia mai mici din poza
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde proapis13 » 11 Ian 2013, 19:27

Sunt de 3/4 - adica de trei sferturi si de 1/2- de jumate, adica cele de 168mm normale nu reduse - :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 11 Ian 2013, 23:27

170 x 425 mm
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori