Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 13 Feb 2013, 23:50

ANITEI scrie:Sau nu stiu eu si in tari ca Germania, Spania, Elvetia se foloseste plasticul la scara larga.

Ati cautat si nu ati gasit ?? Sau credeti ca nu se foloseste?? Ca e o diferenta....
Cel putin un site din Germania stiu eu, o sa il caut maine si pun link-ul.... Asta asa... fara sa caut, doar mi-a picat sub ochi din discutii...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 14 Feb 2013, 00:06

Uitati aici, Germania: http://www.holtermann-shop.de/index.php ... waben.html

1/2 - 1 eur
3/4 - 1,5 eur
nu vorbesc germana, nu imi dau seama daca e cu sau fara TVA. Oricum, la ei tva-ul nu e 24%

Si parca sa zic ca am mai vazut si in Elvetia sau Suedia...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 14 Feb 2013, 09:48

Eu nu am intrebat daca se gasesc de vanzare (se gasesc si in Romania, asta nu inseamna insa ca se folosesc masiv, nici macar la scara redusa) ci daca se folosesc. In Italia nu se folosesc. Se gasesc de vanzare ( am gasit Batigrade de la Nicot) dar nu se folosesc. La inceputul lui martie va fi principalul tarn apicol italian, sunt curios daca voi gasi foi din plastic, anul trecut nu am vazut. Ai putea veni Echo sa le prezinti!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde jenica67 » 14 Feb 2013, 13:53

echo, einschließlich Mehrwertsteuer - inclusiv TVA. Dar vezi ca numai aia de 3/4, sunt la latimea celor din Romania, restul au alte latimi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 14 Feb 2013, 14:49

Pai na.. acum... fiecare decide pentru el... ori asteptam dupa altii sa ne arate ce si cum... ori luam initiativa..

Baticadrele, daca va uitati la primele pagini ale acestui subiect, o sa vedeti ca eu le-am folosit. Fara sa astept sa vad la nemti sau japonezi. Foarte multumit de ele, anul asta continui la o scara mai mare. Am pus fotografii in spate, aruncati o privire.
La fel si cu fagurii astia, ceea ce am vazut pana acum, ceea ce am pipait, m-a lamurit si sunt destul de increzator in rezultate pozitive ale "testului de foc"

jenica67 scrie:echo, einschließlich Mehrwertsteuer - inclusiv TVA. Dar vezi ca numai aia de 3/4, sunt la latimea celor din Romania, restul au alte latimi.


multumesc pentru traducere, deci 3/4 ar veni in banii nostrii 6,75 ron + diferenta de TVA + transport. :shock: hmhmhm.. nu e rau... :D
Da, asa este referitor la dimensiuni, nu bagasem de seama, a fost doar o cautare rapida, nu am intrat in detalii, eu altceva vroiam sa subliniez, anume ca sunt folositi in Europa (logica mea imi spune ca daca nu ar fi cerere, nu ar fi nici oferta..).
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde oprea valentin » 15 Mar 2013, 10:24

echo scrie:- fagure plastic de 425 x 215 mm - pentru rama de 3/4

vad ca nu se mai poate corecta mesajul de sus.


Deci tu cand dai comanda de rame la tamplar ii comanzi din start 425 mm la interior ca sa te scuteasca de taierea fagurilor din plastic, daca am inteles eu bine. Daca totusi vrea cineva sa ii taie ca sa intre in rama de 415 la interior cum trebuie procedat ca sa nu se rupa aiurea, sa ramana o marginea dreapta. Cu un pinten de croit faguri? Intreb pt ca o sa am fagurii tai in lista si poate ma intreaba careva, sa nu ma prinda cu pantalonii in vine ::)))
Cu bun simt si buna credinta!
Avatar utilizator
oprea valentin
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2013, 17:57
Localitate: com. Ghindaresti, jud. Constanta

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 15 Mar 2013, 10:51

Valentin,
fagurii de taie la 415 mm, STAS-ul romanesc. Putine au fost cazurile in care s-au preferat 425.

Oricum, refuz a mai scrie la acest topic, datorita discutiei de aici: viewtopic.php?f=42&t=3557 unde s-au adus acuze de reclama mascata.

Daca vreti discutii de orice natura, este un anunt dedicat fagurilor, il puteti gasi foarte usor.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 20 Mar 2013, 17:12

Ma laudam cu fagurii mei PIERCO de parca i-as fi avut acasa. Nu-s tare seriosi , ma asteptam oarecum ca am mai vazut plangeri in sensul asta pe forumuri, dupa ce mi-au facut o oferta de pret pe mail, trecute vreo 3 saptamani s-au cam dat inapoi, spuneau ca nu le au decat pe cele negre (cerusem si albe) , ca ne suna ei, ca tre sa le dea cu ceara, pana la urma au disparut, le-am scris si mail dar nu au mai raspuns. Nu au spus ca nu le convenea pretul pe care mi-l facusera dar asta s-a inteles , era intradevar un pret bun pt mine.
Intre timp vinerea trecuta a plecat si ultimul container care ar fi ajuns in timp util asa ca am redimensionat comanda la 100 de bucati (cum sta bine unei probe) am adaugat si un cutter ca sa pot avea curier gratis si am comandat on-line.Am platit 81,77
euro, i-am intrebat cum s-ar face sa nu platesc TVA, poate alta data. Mi le aduce mama soacra pe 4 aprilie, sper sa nu ma puna sa platesc taxe vamale. Astia de unde am comandat ,MANN LAKE, au o marca inregistrata Rite Cell, este cineva de pe forum care are asa ceva si spune ca sunt mai bune decat cele de pe piata autohtona (optic vorbind). Au baza celulelor putin mai inalta, sun facute in SUA. Sper sa le vad acasa pana la salcam

FN-830
6 1/2" (16.51 cm) Waxed Rite-Cell® Foundation - Natural - Case of 100
1 $99.00 $99.00
HD-583
Utility Knife
1 $3.95 $3.95
Shipping: Free Shipping: $0.00
Sales tax for AZ, 85083: $0.00
Total: $102.95
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Jumara Vasile » 30 Mar 2013, 23:19

Sunt si la noi in Galati, uitati un link: ....................
Imi cer scuze daca am incalcat regulile forumului, e prima data cand postez, nu m-am inregistrat de mult timp si nu am citi inca regulile forumului.
Jumara Vasile
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2013, 12:59
Localitate: Ivesti - Galati

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 31 Mar 2013, 08:46

Nu merge link-ul...
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde alt stupar » 31 Mar 2013, 09:23

nu ( mai ) exista niciun link...
aveti la indemana MP-urile pentru d-astea !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde iunicu » 08 Iun 2013, 22:51

Am bagat un fagure de plastic la cladit in cuibul de 1/1 si nu le-a placut.

Imagine
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde alt stupar » 08 Iun 2013, 23:20

ba da le place... adica nu le displace .
acelasi tip de fagure de plastic, cu celule precrescute l=am folosit si eu, incepand din rapita.
fiind in teste, din esantionul primit cateva bucati au ajuns in mijlocul cuibului, altele langa ultima rama cu puiet iar alte cateva prin magazii.
Cule introduse in cuiburi la aceasta ora sunt la a doua generatie de puiet, se mai cunosc ca-s din plastic doar datorita ramei care le incadreaza.
... a nu se uita ca inainte de introducerea in stupi se recomanda introducerea in ceara fierbinte...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde iunicu » 08 Iun 2013, 23:30

alt stupar scrie:se recomanda introducerea in ceara fierbinte...

Aha...! Gata, am prins ideia.
Mai am o rama asemanatore bagata in alt stup si pe aia au cladit-o cu chiu cu vai mai mult in scarba. Dar de asta nu s-au atins decat de leatul inferior.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde david nick » 09 Iun 2013, 08:37

Rame cu foite din plastic puse in cat la salcam.Se poate vedea cum au fost ceruite cu rama cu tot ...pe lateralele ramei.La MER-uri au fost puse in cuiburi neceruite , au fost la fel de bine crescute si ouate inca din timpul rapitei.
Fişiere ataşate
DSCN1359 (Medium).JPG
Avatar utilizator
david nick
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 22:20
Localitate: Vaslui

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 09 Iun 2013, 09:03

Am pus primavara asta in magazii doar foi artificiale (unele mai artificiale decat altele) si anume 100 foi ceruite de fabricant, 20 neceruite si restul foi din ceara. Este evidenta deosebirea pe cero o fac albinele intre plastic si ceara, dar fortate de imprejurari le construiesc bine si pe cele ceruite iar pe cele neceruite foarte anevoios.

Merg inainte cu plasticul dar va fi mult mai bine la anul cand voi avea deja un lot de rame construite intre care sa intercalez plasticul neconstruit.
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori