Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde cristi_vidican » 28 Aug 2014, 10:31

Cred că foitele de plastic merg greu în România acum...
Pt cine vrea să înmulțească stupii, foițele de plastic nu sunt indicate.
Noi avem culesuri scurte, unde nu apucă să clădească foarte mult pe astfel de foițe.
Am văzut la cineva astfel de foițe, care au fost luate în creștere la salcâm, apoi culesul s-a terminat, iar foița a rămas clădit jumătate. S-a mai și pontat în ea și arăta jalnic: puiet pe mijloc urmat de plasticul gol.
Foițele merg pe pe stupine așezate, unde nevoia de rame noi nu e chiar așa de mare, și dacă construiești 1 cat de 1/2 într-un sezon ești mulțumit. Și, unde sunt culesuri bune pe timp îndelungat.
Chiar și DM ne-a arătat ritmul de clădire a unor astfel de foițe de plastic. El se mulțumea să clădească un corp de 3/4, la un cules mediu de 200 de kg/sezon. Noi, care facem produții anuale tăind un 0 din 200, cât să putem construi?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde CristianBee » 28 Aug 2014, 16:03

cristi_vidican scrie:Cred că foitele de plastic merg greu în România acum...
Pt cine vrea să înmulțească stupii, foițele de plastic nu sunt indicate.
Noi avem culesuri scurte, unde nu apucă să clădească foarte mult pe astfel de foițe.
Am văzut la cineva astfel de foițe, care au fost luate în creștere la salcâm, apoi culesul s-a terminat, iar foița a rămas clădit jumătate. S-a mai și pontat în ea și arăta jalnic: puiet pe mijloc urmat de plasticul gol.
Foițele merg pe pe stupine așezate, unde nevoia de rame noi nu e chiar așa de mare, și dacă construiești 1 cat de 1/2 într-un sezon ești mulțumit. Și, unde sunt culesuri bune pe timp îndelungat.
Chiar și DM ne-a arătat ritmul de clădire a unor astfel de foițe de plastic. El se mulțumea să clădească un corp de 3/4, la un cules mediu de 200 de kg/sezon. Noi, care facem produții anuale tăind un 0 din 200, cât să putem construi?
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ovidiu_78 » 28 Aug 2014, 22:04

[youtube]http://youtu.be/_4Xy_q-w40w[/youtube]
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde duma » 25 Feb 2015, 13:57

Anul acesta sunt curios .....am sa astept targul de la Ghiroda-timis si am sa caut cate 2 rame de 1/1 , 3/4 si 1/2 sa incerc si eu sa vad cat este de greu , adevarat si benefic
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde nicus » 25 Feb 2015, 15:17

1/1 nu am auzit sa se gaseasca/utilizeze.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde pustu » 26 Feb 2015, 01:28

nicus scrie:1/1 nu am auzit sa se gaseasca/utilizeze.

Sunt cu tot cu rama , si aia de plastic .
Fişiere ataşate
Rama cu fagure de plastic.jpg
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde mellis » 26 Feb 2015, 01:36

duma scrie:Anul acesta sunt curios .....am sa astept targul de la Ghiroda-timis si am sa caut cate 2 rame de 1/1 , 3/4 si 1/2 sa incerc si eu sa vad cat este de greu , adevarat si benefic

Salut,
Am eu 1/2 de plastic dar fara parafinare. momentan nu le-am folosit, le-as da cu parafina inainte.
Sunt cumparate din Slovacia de vreo cativa ani - Banska Bystrica - frumos oras si frumos magazin/scoala apicol/a.
Daca nu gasesti iti dau eu vreo 2 (rame ;))...
Ne auzim...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde pustu » 26 Feb 2015, 13:08

mellis scrie:Am eu 1/2 de plastic dar fara parafinare. momentan nu le-am folosit, le-as da cu parafina inainte...

Eu as folosi ceara in loc de parafina
Multa sanatate
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Ioan Guist » 26 Feb 2015, 19:36

Anul trecut am cladit (albina nu eu)cap coada cateva sute de caturi pe plastic , pe culesul de anul trecut.Anul asta mai intra o serie mare.
Lipsa de fagure cu trantor, imposibilitatea ruperii la transport si centrifugare, sunt marile avantaje.
Sunt extrem de multumit.Costurile nefiind departe de rama gaurita, insarmata, pus ceara (sau ce cumperi de la procesator) si stat cu frica'n san.
Cum noi incarcam mecanizat nu se pune problema ca stupii sunt plini.Riscul apare insa cand te prinde ziua sau cand e cald noaptea.
Pe plastic astea dispar.

Succes
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Dila Daniel » 26 Feb 2015, 21:06

si inca una(ca avantaj)
Gaselnita nu il distruge(fagurele) irecuperabil.Nu il perforeaza,chiar daca mananca fatza.Iarna,"harshc"cu dalta pe el si gata ca nou.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde pustu » 26 Feb 2015, 21:40

Dila Daniel scrie:si inca una(ca avantaj)
Gaselnita nu il distruge(fagurele) irecuperabil.Nu il perforeaza,chiar daca mananca fatza.Iarna,"harshc"cu dalta pe el si gata ca nou.

Cu asta te-ai inspirat de la mine nu ?! :lol:


Sa traiesti nea Daniele
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Dila Daniel » 26 Feb 2015, 21:46

da da...ca mie nu mi s-a intamplat niciodata! :lol:
Demult am afirmat ca nu am crezut de ce distrugeri e capabila gaselnitza,pana nu mi-a mancat 9(noua) saci de rafie cu faguri de topit...cu tot cu saci... :oops:
Sa traiesti si tu!

apropo de fagurii aia de plastic din film,parca prin 2006(nu mai retin exact) au aparut si am luat si eu.Nu mi-au placut ca sunt grei si nu au umeras lateral(trebuie cadru metalic la umerasul de sustinere al ramelor)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde CristianBee » 26 Feb 2015, 22:48

Si eu am avut la cladit anul trecut 10 faguri si au mers chiar foarte bine pe fondul unui cules nu chiar stralucit . Pot spune ca chiar si daca fagurii nu sunt cumparati deja dati cu ceara daca sunt foaia de plastic nu este casanta sunt buni. Eu ce am avut necerati i-am dat repede prin pulverizarea cerii topite cu un pistol de vopsit cu un compresor . De avantaje numai de bine , ca si cost cu 20 % mi-a iesit mie .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ovidiu_78 » 26 Feb 2015, 23:25

CristianBee scrie:... Eu ce am avut necerati i-am dat repede prin pulverizarea cerii topite cu un pistol de vopsit cu un compresor .....


eu am cautat peste tot pe net despre ceruire prin pulverizare,dar nu am gasit nimica...m-am gandit ca cu un simplu pistol de vopsit nu va fi bine,deoarece aerul din compresor il va raci si apoi se infunda...cand voi avea posibilitatea voi incerca,desi nu prea imi vine a crede ca e asa...in fine,vom vedea ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Dila Daniel » 26 Feb 2015, 23:47

eu am sa incerc si cu pistolul.Am si unul de aluminiu.Il umplu cu ceara si putina apa si il pun pe plita electrica cu termostat.(cum fac cu vasul cu ceara cand ceruiesc cu trafaletul)
Deci va fi incins(cald bine) tot timpul.Cand pulverizez,cuplez furtunul de la compresor.
O merge sau nu,oi vedea! Am sa te anunt de rezultat!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Ioan Guist » 27 Feb 2015, 08:12

Si eu sunt curios daca merge cu pistol.
Deocamdata am dat la trafalet.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron