Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 12 Ian 2013, 20:38

Multumesc tuturor , am incercat si eu niste calculatoare pe net dar nu am reusit. Sper sa le pot comanda saptamana asta.
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ovidiu_78 » 14 Ian 2013, 23:22

"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 17 Ian 2013, 08:58

echo scrie:170 x 425 mm


Corectez ceea ce am scris mai sus (nu stiu de unde am scos-o :) )

- fagure plastic de 425 x 140 mm - pentru rama de 1/2
- fagure plastic de 425 x 210 mm - pentru rama de 3/4


Schema cu 425 mm vine din faptul ca mai peste tot in lume se folosesc rame cu golul de 425 mm lungime, iar la noi de 415 mm. Vor trebui taiate putin pentru a se potrivi.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 17 Ian 2013, 13:44

- fagure plastic de 425 x 215 mm - pentru rama de 3/4

vad ca nu se mai poate corecta mesajul de sus.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde vsv » 22 Ian 2013, 16:28

Salut,

Ce dimensiuni au celulele din ramele de 1/2 din plastic?

Mersi
vsv
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Ian 2012, 15:35

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 22 Ian 2013, 17:29

5,4 mm - standard
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 10 Feb 2013, 21:21

Fagurii din plastic in ramele din lemn

Rama cu fagure 1X2.jpg


Rama cu fagure 3x4.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 11 Feb 2013, 20:09

in mai putin de 1 minut , rama este incheiata si fagurele de plastic , montat ;)

Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde lucky5strike » 12 Feb 2013, 23:57

Am sucit, invartit si cercetat pe toate partile mostrele.

Par in regula. Mare minune sa nu fie cladite, pulverizand ceva sirop de miere. Fiindca nu cred sa fie nevoie de cerificare. Daca totusi va fi, as zice ca e mai lejer prin imersie rapida.

Ca idee mai ramane de vazut cum se vor comporta la extractie. S-ar putea sa apara diferente pe centrifugi tangential vs. radial sau pe ax vertical vs pe ax orizontal. Dar treaba asta trebuie testata ca sa stim.

Plasticu-i vesnic, de fel.

PS: la foita de 1/1, cred ca trebuie si cant pe leaturi.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Dila Daniel » 12 Feb 2013, 23:59

eu trebuie sa vad cum de comporta la...abur...
nu atat pentru ceara(care se poate recupera prin actiune mecanica la rece),cat pentru o buna dezinfectare.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde lucky5strike » 13 Feb 2013, 00:07

O chestie, pentru rame magazin poti incerca pe solar, la peste 60 grade ceara deja curge.

La cuib, e drept ca-i mai buna temperatura inalta.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 13 Feb 2013, 16:42

[Ca idee mai ramane de vazut cum se vor comporta la extractie. S-ar putea sa apara diferente pe centrifugi tangential vs. radial sau pe ax vertical vs pe ax orizontal. Dar treaba asta trebuie testata ca sa stim.

Asta este si temerea mea. Sa nu se deslipeasca la extractie. Am intrebat la asociatia apicola italiana de ce la ei nu este plastic in foi. Mi-au raspuns ca au facut acum 40 de ani din plastic dar cum nici si plasticul asa zis alimentar (inclusiv PET-ul) in timp cedeaza substante nocive ei au renuntat. Acum intrebare pentru principalul furnizor actual (Echo) de unde am luat si eu o proba de 20 de foi: avem garantia ca plasticul e alimentar?
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 13 Feb 2013, 20:13

Plasticul fagurilor este plastic alimentar !
Sunt oarece diferente totusi intre plasticul de acum 40 de ani si cel de astazi.... Macar la culoare daca nu tehnologic... :lol:
Stiu despre ce vorbiti referitor la PET, dar are legatura cu expunerea sticlelor din plastic la radiatia solara, unde sub actiunea razelor UV o parte din compusi se descompun. Nu cred ca este cazul aici...

In ceea ce priveste dezlipirea cerii de pe fagurele de plastic, eu cred ca e alarma falsa... M-am mai gandit la chestia asta: la extragerea tangentiala, partea care este expusa fortei centrifuge spre exterior, este totusi proptita in gratarul centrifugii. Deci ceara nu are cum sa se dezlipeasca decat daca, cine stie, prin absurd invarti cu viteza astronomica...
La extractie radial, acolo vectorul fortei centrifuge deja se aplica altfel asupra fagurelui si daca celule din ceara ale fagurelui in sine nu se rup primele, atunci ceara sa se dezlipeasca este cu atat mai putin probabil....
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde LUCIAN AVRAM » 13 Feb 2013, 20:36

eu nu cred sa fie o problema , daca ne gandim in pic , ce-i de afara folosesc acest tip de fagure de ani buni si cred ca daca aveau probleme ar fi renuntat demult , si daca ne gandim un pic si la ramele noastre tot se mai rupe cate una in timpul extractiei , cel putin la mine tot se rupe , asa ca nu cred sa fie probleme , parerea mea :) sper sa am dreptate :o
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde ANITEI » 13 Feb 2013, 23:06

Eu nu vreau sa gasesc probleme foilor din plastic , din contra sunt interesat sa le folosesc. Ma tem doar de inexperienta noastra. Nici nu vreau sa astept sa vad ce va fi peste 5 ani in Romania cu foile din plastic. De ce oare occidentalii europeni nu folosesc in masiv foile din plastic? Nu au si ei vreun unchi prin SUA sa le spuna care-i mersul pe acolo? Pe de alta parte ne miram de tehnologie si profituri dar parca aici (foi plastic) au ramas in urma. Sau nu stiu eu si in tari ca Germania, Spania, Elvetia se foloseste plasticul la scara larga.
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde kamy » 13 Feb 2013, 23:18

La conformatia fagurelui de plastic dupa parerea mea nici o sansa sa se dezlipeasca,fagurele din plastic nu are nevoie de dezinfectare fiindca e plastic si e imbalsamat cu ceara,ceara ar avea nevoie de dezinsectare,incercati la temperaturi ridicate si ve-ti descoperi ceara cafenie.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


cron