Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Adi Hodis » 23 Noi 2015, 22:59

cristi_vidican scrie:Câtă ceară mănâncă foițele (la ceruire)? că am impresia că nu e puțin.
Când ai bani puțini, nu prea îți permiți luxul să cumperi așa ceva.
Când faci pastoral cu 100-200 de stupi și faci producție, mai primești și cel puțin 20 de lei/salcâm, te gândești și la avioane.
Cu siguranță că peste ani îmi voi pune și eu problema foiței de plastic.

Tocmai ce mi-am comandat 3 bormașini ca să-mi fac un dispozitiv de găurit cu are DD și Balș.
Asta după ce mi l-am cumpărat pe cel de la UVE și sunt total nemulțumit de el.
Așa că plasticul mai așteaptă ceva timp.

P.S. Aș vrea să văd o stupină (din Ro) care are masiv rame cu foițe de plastic construite.
Nu zic că nu există.

Ca sa pot spune exact cata ceara intra mai mult, ar trebui sa fac masuratori. Nu am facut decat ceea ce am vazut ceruind.
Pentru o acoperire mai mare, ceara trebuie sa fiarba incontinuu, cu pauze ca sa nu se umfle si sa dea in foc. In camera unde se executa ceruirea, trebuie sa NU existe curenti de aer. Temperatura ambianta sa fie calda, daca este posibil chiar de la inceputul ceruirii. Aerul rece implica ceara mai multa consumata.
Ideal si cu maxim randament ar fi o instalatie de suflat ( similar cu vopsirea cu pistol & presiune de aer ) dar este prea scump.

Nu esti singurul care are foita de plastic in planuri de viitor mai indepartat. Suntem destui, cu alte prioritati.
Intentia mea a fost sa devii mai optimist in ce tine de foita de plastic, atit. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde tuturicius » 23 Noi 2015, 23:27

Ce foite de plastic folositi? Ca ma facurati curios :P
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde mausica » 23 Noi 2015, 23:52

tuturicius scrie:Ce foite de plastic folositi? Ca ma facurati curios :P

In mare parte made in china .....cele galbene
Altii Man Lake
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde tuturicius » 23 Noi 2015, 23:56

mausica scrie:
tuturicius scrie:Ce foite de plastic folositi? Ca ma facurati curios :P

In mare parte made in china .....cele galbene
Altii Man Lake

Spune-mi, te rog, mai amanuntit un pic. Tu chinezesti ai folosit? Ce succes ai avut cu ele?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde mausica » 24 Noi 2015, 00:42

tuturicius scrie:
mausica scrie:
tuturicius scrie:Ce foite de plastic folositi? Ca ma facurati curios :P

In mare parte made in china .....cele galbene
Altii Man Lake

Spune-mi, te rog, mai amanuntit un pic. Tu chinezesti ai folosit? Ce succes ai avut cu ele?

Eu am testat modelul galben (chinezesc).....ceruiti, altfel nu prea se omoara ele cu crescutul..... Am specificat ca doar am testat. E de viitor ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde tuturicius » 24 Noi 2015, 00:54

mausica scrie:Eu am testat modelul galben (chinezesc).....ceruiti, altfel nu prea se omoara ele cu crescutul..... Am specificat ca doar am testat. E de viitor ;)

Cand le-ai dat la crescut? In cat timp le-au crescut? Ma gandesc ca in magazie erau doar foite de plastic. Ti le-am vazut deja pe pagina ta ;)
Multzam!
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde mausica » 24 Noi 2015, 01:27

tuturicius scrie:
mausica scrie:Eu am testat modelul galben (chinezesc).....ceruiti, altfel nu prea se omoara ele cu crescutul..... Am specificat ca doar am testat. E de viitor ;)

Cand le-ai dat la crescut? In cat timp le-au crescut? Ma gandesc ca in magazie erau doar foite de plastic. Ti le-am vazut deja pe pagina ta ;)
Multzam!

In plina rapita......
Nu mai retin exact
In mag erau doar foite de plastic
Le gasesti pe pagina la mine....nu mai stiu exact nr paginii.....acolo vezi si poza cu rama pt ele
Daca le-ai vazut.....asta tu sti :D
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2015, 13:27

tuturicius scrie:Da-mi, te rog, cateva sfaturi legate de foitele de plastic pe care le folosesti. Ce tip folosesti, cand le dai la crescut, cum le cresc etc. Imi face cu ochiul ideea dar mi-e frica sa ma bag mai tare fara niste sfaturi avizate.

Decebal...scuza-ma tati dar acum am vazut postarea.Daca nu scria Nicus... :)

Folosesc foite de plastic de 1/2 la etaje.Asi folosii si in cuib,dar din pacate,inca nu sunt pe piata foite de plastic de 1/1.Asa ca la cuib,doar in scop "de cercetare"am cateva rame de plastic cu totul.
Cele de 1/2,nu le dau la crescut la o data anume...ci le pun in fiecare etaj, 2-3 cu ocazia extrasului.Adica,niciodata nu pun un etaj gol,cu rame crescute toate.Sunt inca in dezvoltare si nu am etaje cladite care sa-mi acopere necesare...Mai trebuie cateva sute de etaje si ma opresc. :)
Le dau ceruite,fiindca nu mai face diferenta albina intre foite de ceara si cele de plastic.
Am testat si neceruite sa vad cum se comporta,si pot sa zic ca le lua in lucru...cand le crapa buza.Si chiar si atunci,au fost cazuri cand cladeau neuniform,sau chiar formau limbi prinse mai de sus pe foita,dar continuate paralel cu ea.(intre partea de jos a foitei si fagure,lasau un spatiu liber)
Foitele la ceruire sa fie si ele calde(eu ceruiesc iarna si tin baxurile cu foite langa soba) ,astfe obtin o aderentza mai buna si un consum de ceara mai mic(20-22-24gr/fagure de 1/2)
Ceara in vas,pe o plita electrica cu termostat,este mereu calda(fierbinte),si o aplic cu trafalet cu burete,folosite la vopsit...
Nu iti fie frica!...daca nu vei fi multumit,imi vinzi mie foitele de plastic...bineinteles la pretz redus ca nu mai sunt noi... :D
Spor!

si acum o intrebare care ma macina...
La intalnire,de ce nu m-ai tras de mana sa stau jos sa-ti spun cat mai in detaliu,mai ales ca am si adus cateva foite,sa le vada lumea... :?: :D
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde tuturicius » 24 Noi 2015, 14:14

Dila Daniel scrie:si acum o intrebare care ma macina...
La intalnire,de ce nu m-ai tras de mana sa stau jos sa-ti spun cat mai in detaliu,mai ales ca am si adus cateva foite,sa le vada lumea... :?: :D

Doar acum mi-a intrat in cap ideea. Daca o aveam prin cap si la intalnire nu mai scapai de mine :lol:
De la inceput mi-a placut ideea cu plastic, dar in ultima vreme nu am mai studiat subiectul. Pana acum aveam in cap ideea ca e ok cu foite americane dar ca sunt scumpe rau, greu de adus, iar astea de pe la noi lasa de dorit. Intamplator am dat peste o postare nu mai stiu pe unde, cu foite de pe aici, omul avusese succes, si mi s-a aprins beculetul in cap.
Alea 2-3 care le bagi la crescut le bagi si printre foite de ceara? Sau e o regula sa fie doar plastic in magazie ca sa nu poata alege ceara in detrimentul plasticului?
Ceruitul lor nu ma sperie deloc.
Nu am io acuma bani sa continui doar pe plastic, dar ma bucur ca ca am dat de ideea asta acum, inainte de a ma apuca sa-mi fac rame. O sa-mi tai canale de acum inainte pe toate ramele pe care le fac si plasticul l-oi lua in timp.Incep de anul viitor cu un nr. de magazii. Asta mi-e planul.
Te rog sa-mi dai si un PM sa-mi spui de unde iti iei foitele.
Multzam!

PS
Cand am aterizat la Craiova nu cunosteam pe nimeni acolo. Asa primire calduroasa mi-ai facut ca imediat m-am simtit ca acasa. Conteaza asta mult si omul simte :P
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde nicus » 26 Noi 2015, 12:40

Cristi Vidican , am mutat aici la cerera ta postarile de la DM. Tu, am inteles ca mai dialoghezi cu Dan.
In primul filmulet spune ca foitele "crede" ca sunt suflate cu ceara. Poate confirma ca foitele lui sunt "suflate cu un strat subtire de ceara"? Sa gasim si noi metoda.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde mausica » 26 Noi 2015, 13:09

Daca sunt pistoale speciale pt asta sunt convins ca costa ceva banuti si nu cred ca e rentabil.....ale lor vin direct din fabrica ceruite.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde nicus » 26 Noi 2015, 13:15

Daca nu e rentabil pentru fiecare in parte, poate deveni rentabil pentru un grup sau pentru comercianti. Numa sa stim despre ce e vorba.
(nu recomand insa nimanui, sa bea ceaiul "fierbinte" din cana de plastic)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 26 Noi 2015, 13:22

Nicus...vorbesti in alt topic de ceruire a foitelor de plastic...
Si mie mi-ar place o "suflanta"daca exista posibilitatea.
Pana atunci insa...uite suflanta mea!...este poza "live"...ca asta fac acum! :)
Fişiere ataşate
rsz_1rsz_img_0535.jpg
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Bambucha » 26 Noi 2015, 19:22

Exista deja in comert foite gata spreiate cu ceara. Se poate renunta si la aceasta manopera.
Visavis de fierbinteala pe plastic, eu personal nu aduc ceara la 100 de grade ci undeva pe la 70 de grade, ceara racindu-se aproape instant pe foita.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde cristi_vidican » 26 Noi 2015, 19:56

Un prieten și-a cumpărat faguri de plastic (1/2) din SUA sau Canada, nu mai știu exact.
Spunea că erau ceruite. Ceruirea era foarte subțire, o peliculă care o recunoșteai foarte greu.
Am văzut acei faguri în stupi și nu mi-a plăcut deloc
O să-l întreb pe DM
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde cristi_vidican » 26 Noi 2015, 19:57

Îi invit e Adi Hodiș, Ioan Guist, Dila Daniel, să ne arate cum fac ei ceruirea.
Ar fi indicat un film.
Hai, că nu știți niciodată ce drumuri deschideți!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron