Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 30 Iul 2012, 22:28

Salutare dragi apicultori.Vreau si eu,ca de obicei,un sfat :) Vreau in primavara sa imi construiesc vre-o cateva lazi, etajat pe 12 rame cu magazin 1/2, imi place mie cum arata alea :)) am gasit ceva schite pe net si vreau sa va dati cu parerea daca sunt valabile dimensiunile. Sunt cam la milimetru si tinand cont ca lemnul mai lucra,se mai usca, nu stiu ce ramane la urma. Sanatate si spor in toate. Doamne ajuta! Imagine
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde augustin » 31 Iul 2012, 18:48

In primul corp de sus va ramane putina suprafata cu puiet (cam un sfert), iar restul miere (deci, nici extractie, nici rame cu puiet). Banuiesc ca rama dadant din corpurile de sus e pusa doar orientativ.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 31 Iul 2012, 19:12

da,aia vrea sa arate ca poti face magazin 1/1.proiectul vad ca e cu rama hanemann, mai urca matca daca o pui intre corpuri?vreau in primavara sa imi fac niste lazi.acuma am doar una orizontala dar nu prea imi place modelul asta de lada, vreau ceva vertical si m-am orientat un pic si modelul asta de vertical cu cat 1/2 imi place. acuma nu stiu cat e de bun pt ca parerile sunt impartite.dar de ce ziceti ca nu am nici miere nici puiet?sunt incepator si nu stiu prea multe :) nu ajung 12 rame pt ouat si doua magazii pt miere?
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde augustin » 31 Iul 2012, 19:29

"proiectul vad ca e cu rama hanemann, mai urca matca daca o pui intre corpuri?"
Nu.
Rezultatul va fi o slabire a familiei.
Rama hanneman nu se foloseste decat in anumite situatii (cresa peste familie), in rest se detasaza.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 31 Iul 2012, 22:25

si atunci daca las corpurile libere intre ele, va urca si va ponta si sus?banuiesc ca asta doar in cazul in care nu mai are loc jos.am citit ca ponteaza 2, 3 rame in cat si restul vor fi miere curata.eu spun ce am citit pe net si intreb pt ca pana la primavara trebuie sa ma hotarasc ce lazi sunt mai bune pt mine.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde florin_dan » 01 Aug 2012, 08:46

Daca faci rame de 44 mm in magazie nu mai urca matca in magazie. In loc de doua magazii de 1/2 eu prefer o magazie 3/4
florin_dan
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iul 2011, 12:54

Re: vertical 12 rame

Mesajde apivasmob » 01 Aug 2012, 17:35

Vezi ca caturile sunt reduse deci automat si ramele, de aceea intra o rama 1/1 cand sunt puse doua caturi.
Rama 1/2 normala = 162 mm iar cea redusa = 146mm.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: vertical 12 rame

Mesajde dorindafi » 01 Aug 2012, 20:47

depinde ce fel de model alegi
la mine rama e de 160mm inaltzime shi 45mm latzime
Fişiere ataşate
100_2567 (Small).JPG
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: vertical 12 rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 01 Aug 2012, 21:41

florin_dan scrie:Daca faci rame de 44 mm in magazie nu mai urca matca in magazie. In loc de doua magazii de 1/2 eu prefer o magazie 3/4


esti sigur ??? uita-te te rog daca binevoiesti pe pagina mea personala si vei gasi o poza recenta cu o rama de 1/2 cu latimea de 45mm !!!
sa vezi ce puiet capacit am !!!
si au fost vreo 4 rame ca cea din poza !!! :D
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: vertical 12 rame

Mesajde augustin » 01 Aug 2012, 22:11

Legandu-ma de poza postata de colegul mai sus, uite asa vad eu dezvoltarea maxima in acest tip de stup.
Negru-puiet
Verde-pastura
Rosu-miere.
Modelul e simplist si pur teoretic, deci va rog comentati.
Fişiere ataşate
model teoretic.JPG
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: vertical 12 rame

Mesajde alin m » 01 Aug 2012, 22:48

augustin scrie:Legandu-ma de poza postata de colegul mai sus, uite asa vad eu dezvoltarea maxima in acest tip de stup.
Negru-puiet
Verde-pastura
Rosu-miere.
Modelul e simplist si pur teoretic, deci va rog comentati.

vazand desenul tau ma duce gindul la ghemul unui ME, MER
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 01 Aug 2012, 23:07

M-ati cam bagat in ceata :) proiectul asta nu pare a fi prea bun dupa cate am citit pana acum.o sa ma orientez spre altceva.oricum orizontal nu as mai vrea sa fac iar ME nu prea ma tenteaza neavand timp pt pastoral.deci tot un vertical cu magazin doar ca nu stiu masurile STAS.nu vreau sa improvizez sau sa fac alte masuri.mai caut un pic pe net si revin cu alte intrebari.multumesc mult pt rasp de pana acum.sanatate
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde alin m » 01 Aug 2012, 23:19

liviutzbogos scrie:M-ati cam bagat in ceata :) proiectul asta nu pare a fi prea bun dupa cate am citit pana acum.o sa ma orientez spre altceva.oricum orizontal nu as mai vrea sa fac iar ME nu prea ma tenteaza neavand timp pt pastoral.deci tot un vertical cu magazin doar ca nu stiu masurile STAS.nu vreau sa improvizez sau sa fac alte masuri.mai caut un pic pe net si revin cu alte intrebari.multumesc mult pt rasp de pana acum.sanatate

nu fi dezamagit. 12r pt stationar e ok pt ca are regina unde depune oua. As putea spune si... ce mie 12r -ce mie 16r sau 18r la orizontal stilul de lucru fiind apropiat, dar la 12r iei mierea din cat, in toamna iei catul... etc. e alta organizare a spatiului
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 01 Aug 2012, 23:26

Pai pt mine pare mai practic,de asta l-am si ales doar ca dimensiunile sunt reduse,eu vreau 12 rame cu magazin la dimens normale.am vazut mai sus ca pt 1/2 dimens ramei e de 162.in fine,mai cotrobai prin net un pic :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 01 Aug 2012, 23:36

Am gasit si ceva ce cred ca e STAS.magaziile sunt de 170,rama fiind de 162.in rest cred ca e totul la fel ca in desenul de sus.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde cristi_vidican » 02 Aug 2012, 06:57

augustin scrie:"proiectul vad ca e cu rama hanemann, mai urca matca daca o pui intre corpuri?"
Nu.
Rezultatul va fi o slabire a familiei.
Rama hanneman nu se foloseste decat in anumite situatii (cresa peste familie), in rest se detasaza.

Știu că această idee a fost susținută și de nea Gică. Dar, am văzut la mulți care folosec cu succes gratia hanneman și fac producții uluitoare. Ase vedea aici: viewtopic.php?f=22&t=2501
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori