Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: vertical 12 rame

Mesajde ovidiu_78 » 15 Apr 2013, 07:12

eugen65 scrie:Si imbinarea in falt este dificila intrucat trebuie stransa in presa si sare la strangere. Este buna la funduri unde se prinde cu cuie.

Nu are cum sa sara din presa daca pui peste bucati de rigle ca sa le tina drept sau(si) la imbinari prinzi cu cleme,plus caci cu tehnologia adezivurilor ce sunt pe piata,sunt mai tare decat esenta lemnului,si nu se mai fac imbinari tip cep,falt sau altele
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: vertical 12 rame

Mesajde eugen65 » 15 Apr 2013, 14:38

dox scrie:
eugen65 scrie:Eu imbin in cepuri de lemn si nu am avut probleme cu imbinarile.

cum imbini cu cepuri de lemn toate scandurile?

Buna ziua. Ma refeream la confectionarea panourilor laterale.Pentru stupi ai avea nevoie de scandura lata de 32cm marime pe care neavand utilaje industriale nu le poti prelucra. In acest caz prelucrez scandura, o imbin in cepuri cu aracet o introduc in presa iar adoua zi am o scandura de 32cm din care decupez peretii stupului.
Avatar utilizator
eugen65
 
Mesaje: 24
Membru din: 09 Mar 2013, 08:55
Localitate: Fieni, Dambovita

Re: vertical 12 rame

Mesajde eugen65 » 15 Apr 2013, 14:47

ovidiu_78 scrie:
eugen65 scrie:Si imbinarea in falt este dificila intrucat trebuie stransa in presa si sare la strangere. Este buna la funduri unde se prinde cu cuie.

Nu are cum sa sara din presa daca pui peste bucati de rigle ca sa le tina drept sau(si) la imbinari prinzi cu cleme,plus caci cu tehnologia adezivurilor ce sunt pe piata,sunt mai tare decat esenta lemnului,si nu se mai fac imbinari tip cep,falt sau altele

Asa este aveti perfecta dreptate exista multe feluri de imbinari stiu. Eu pe aceasta o folosesc la sculele pe care le detin. Am prese si masini confectionate de mine artizanal nu mi-am permis mai mult.
Avatar utilizator
eugen65
 
Mesaje: 24
Membru din: 09 Mar 2013, 08:55
Localitate: Fieni, Dambovita

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 15 Apr 2013, 19:47

Sa va spun sincer, eu am abandonat ideea de a-mi face singur lazile...asta deocamdata, pe viitor nu se stie. Acum il astept pe Ovidiu_78 sa inceapa lucrarile :D
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde kamy » 30 Oct 2013, 20:33

Baieti daca tot ajunseram la capitolu presa io va dau alt sfat: faceti doua dreptunghiuri de 40/80din profil u 40-sau 60,o roaba de pene din lemn de esenta tare si puteti incleia 15 panouri ,lasati lungimea dubla sau tripla ca sa iasa 2 sau 3 fete pe lungime aveti sporul mult mai mare!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: vertical 12 rame

Mesajde ovidiu_78 » 30 Oct 2013, 23:44

eu mi-am facut in primavara din profil h de 10!!! tot asa un dreptunghi de 95 lungime,latime 40 si inaltime de 65.....bun...fara sa ai intre scanduri ceva ce sa ti le tina aliniat,nu prea e ok...asta cand vrei sa pui vreo 16panouri de 1/1 la lipit din care scoti 8 cat gata...icuri....vb lui kamy,o roaba...ai mai uitat sa zici de distantiere intre panouri...cate 3 pt fiecare panou...plus folii...ca pe partea de jos nu mai ai cum sa stergi adezivul care curge la strangere...si cu toat astea facandu-le...am cam renuntat la presa asta..
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: vertical 12 rame

Mesajde Donbazil » 31 Oct 2013, 20:34

Sal'tare!
Da ce? Nu s-au inventat inca ziarele?.....
Pai de ce intre panourile puse la cleit nu poti sa pui ziare si dupa ce desfaci "presa" fiecare panou iese curat cu ziarul lipit de el ( eu am lipit cu clasicul ARACET dar pot fi si alti adezivi.....
Tamplaria-i simpla numa' ca trebuie facuta asa cum scrie la carte.....Nimic mai mult ....Dar nimic mai putin!.....
(Adevarul este ca eu am avut presa cu suruburi verticale nu am presat cu pene decat pe lateral, dar merge si cu pene atat deasupra pe pachetul de scanduri puse la cleit cat si pe lateral)......
Trebuie rabdare, lucrat fin si dupa 24 de ore vezi ce-a iesit......
Oricum un panou facut din scanduri incleite este mult mai bun decat unul facut dintr-o scandura lata, care atunci cand o faci e frumoasa, dar dupa cativa ani de stat in ploaie.....

Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Intre 1973 -1977 am fost ucenic "la locul de munca" si apoi "tamplar universal mobila si binale"....Apoi....Am parasit atelierul de tamplarie unde vara era racoare si iarna era caldura si.... am plecat in lumea asta mare si rea.....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: vertical 12 rame

Mesajde kamy » 31 Oct 2013, 20:52

ovidiu_78 scrie:eu mi-am facut in primavara din profil h de 10!!! tot asa un dreptunghi de 95 lungime,latime 40 si inaltime de 65.....bun...fara sa ai intre scanduri ceva ce sa ti le tina aliniat,nu prea e ok...asta cand vrei sa pui vreo 16panouri de 1/1 la lipit din care scoti 8 cat gata...icuri....vb lui kamy,o roaba...ai mai uitat sa zici de distantiere intre panouri...cate 3 pt fiecare panou...plus folii...ca pe partea de jos nu mai ai cum sa stergi adezivul care curge la strangere...si cu toat astea facandu-le...am cam renuntat la presa asta..

nu fratioare .speli partea de sus,io nu trag decat o fata,cealalta adica la grosime trag panoul gata debitat la latime si cam 2 sau 3 pe lungime 1m-1,60 in functie de tipul de lada io folosesc decat 2 distantiere,spal cu apa iar ce curge se ia usor cu spaclu sau dalta oricum inainte de a baga la grosimwe mai iau odata fata trasa initial si p-orma la grosime!dar musai sa fie temperatura de 18-20 de grade ca sa ramana lipitura incolora sau aproape transparenta daca ramane alba nu mai e de calitate!
scot din presa dupa 2 ore!si tine!dar pe vreme calda sau si in mijlocul iernii dar la caldura important sa fie aclimatizat si lemnu si aracetu!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: vertical 12 rame

Mesajde george68131 » 04 Noi 2013, 02:30

Salutare domnilor! Ma numesc George si vreau sa spun ca ma fascineaza MARIA SA ALBINA. In viitorul foarte apropiat vreau sa intru si eu in rindurile dv.Innainte de a face pasul asta vreau sa ma documentez cat pot de mult,si am remarcat ca pe forumul STUPARITULse discuta foarte multe chestii interesante si totodata si fascinante.vreau sa debutez cu ceva intrebai : care este conformatia ideala a unui stup multietajat? se poate pune cuib de 1/1pe 12 rame plus 2 caturi de 1/1.daca nu,de ce. ce diferenta este intre stupul vertical si cel multietejat? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
george68131
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Noi 2013, 02:05

Re: vertical 12 rame

Mesajde Closcutz » 04 Noi 2013, 06:19

Teoretic daca te numesti Hercule 2 si daca ai super matci sau te bate gandul sa lucrezi cu 2 matci per stup poti sa faci si multietajat cu rama 1/1.Altfel trebuie sa te hotarasti, ori vertical cu 2 caturi 1/2 sau un cat 1/1 (daca nu prea ai timp de ele) ori multietajat (MEA, MER)...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: vertical 12 rame

Mesajde george68131 » 04 Noi 2013, 19:55

Salutare domnilor! Cred ca am sa ma orientez la cuib 1/1x12 plus cat de 1/1x12(manopera mai putina) decat la cat 1/2, si familia este deranjata mai rar.
george68131
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Noi 2013, 02:05

Re: vertical 12 rame

Mesajde MIHALACHE » 04 Noi 2013, 20:22

Ai sa renunti repede la acest model se lucreaza greu cu el si este la fel de greu an pastoral de transportat,ancepe cu stupi cu R 3/4 cu 2 corpuri pe urma ai sa pui si 3 corpuri cred ca este cel mai bun stup dupa ce am folosit orizontal de 16,20 R vertical de 10 cu cuib cu R1/1 si 2 magazii 1/2 vertical 12R1/1 cu 2 magazii 1/2 si multietajat cu R 3/4 cu 2,3 corpuri am ajuns la aceasta concluzie ca stupul cu R3/4 este cel care se angrijeste cel mai usor si are o productie de miere mai mare ramele se pot pune an orce cat avand aceiasi dimensiune se pot roti caturile antre ele are multe avantaje,cauta si citeste despre acest model urmareste filmele de pe forum si pe urma ia o hotarare.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 04 Noi 2013, 20:30

MIHALACHE scrie:Ai sa renunti repede la acest model se lucreaza greu cu el si este la fel de greu an pastoral de transportat,ancepe cu stupi cu R 3/4 cu 2 corpuri pe urma ai sa pui si 3 corpuri cred ca este cel mai bun stup dupa ce am folosit orizontal de 16,20 R vertical de 10 cu cuib cu R1/1 si 2 magazii 1/2 vertical 12R1/1 cu 2 magazii 1/2 si multietajat cu R 3/4 cu 2,3 corpuri am ajuns la aceasta concluzie ca stupul cu R3/4 este cel care se angrijeste cel mai usor si are o productie de miere mai mare ramele se pot pune an orce cat avand aceiasi dimensiune se pot roti caturile antre ele are multe avantaje,cauta si citeste despre acest model urmareste filmele de pe forum si pe urma ia o hotarare.

Parerea mea, vis-a-vis de cantitatea de miere, e ca nu tipul de lada influenteaza asta, ci cantitatea de albina lucratoare. Nu cred ca rama de 3/4 produce mai multa miere fata de cea 1/2 sau 1/1. Cantitatea e aceeasi. Lucrul e mai usor, folosind o singura dimensiune a ramei. Sau poate ma insel, dar eu asa gandesc.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 04 Noi 2013, 20:33

si lucrul este mai usor si poti face mai usor miere pe sortimente !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: vertical 12 rame

Mesajde MIHALACHE » 04 Noi 2013, 21:11

Ce spune-ti despre acest stup :
Fişiere ataşate
22062013200.jpg
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: vertical 12 rame

Mesajde MIHALACHE » 04 Noi 2013, 21:15

Se poate face si cu alte modele de stup dar sa aiba acelas model de rama .
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori