Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde delorin I » 21 Aug 2012, 17:06

Salut! Tocmai am terminat de citit si vizualizat cele postate in trecut pe vechiul forum referitor la acele lise! Banuiesc ca deja toti cei care acolo erau incepatori:)) acum sunteti avansati...de la posesori de stupi ati devenit stupari! Cu toate astea, desi nu am gasit inca niste scheme de constructie pentru amatori a unur lise, ci doar filmulete cat se paote de relevante, indraznesc sa continui vechiul forum si sa adaug o recomandare ce am descoperit-o pe un site de apicultura din afara! E drept sunt lucruri inca scumpe pentru noi! :)
http://www.nextag.com/hand-truck-lift/shop-html
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde delorin I » 22 Noi 2012, 13:17

Am nevoie de un sfat...lisa mea este in constructie...acum se decupeaza profilul! Are 2 metri inaltime! Pot sa il las la 180 si sa ridice macar la 150? Sau e prea putin?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde delorin I » 22 Noi 2012, 13:28

Adica? Credeti ca partea de sus a saniei ar trebui sa fie macar jumatate din partea de jos? Sa il als de 2 metri? VA fi si foarte greu si este cumplit de inalt!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde gabi bee » 22 Noi 2012, 21:08

eu am facut-o de 1,7 metri inaltime si ridica la 1,1 m si cred ca e destul ! si asa este destul de inalta !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde cavaleriu » 23 Noi 2012, 21:29

salutari tuturor poate o sa te ajute cu ceva mazgalelili astea
parerea mea e k 2 m e fuarte mult la 1,5mfurcile se analta1,10m
Fişiere ataşate
Imagine1954.jpg
Imagine1946.jpg
Imagine1945.jpg
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde cavaleriu » 23 Noi 2012, 21:43

as mai discuta cu voi dar am acces limitat la net
totus ce sa discutat pe vechil forum ramane si cred k mae de discutat
Fişiere ataşate
Imagine1913.jpg
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde cavaleriu » 23 Noi 2012, 21:47

o macara cu crichet micuta si eficienta
Fişiere ataşate
Imagine1918.jpg
Imagine1950.jpg
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde delorin I » 23 Noi 2012, 21:57

Eu cred ca raman la 1`80 inaltime+5 cm poate de la roti! O sa fac speteaza saniei de maxim 30 de cm...bratele rabatabile nu stiu inca cum sa le fac! Unde ai gasit acea macara/vinciu ? Ce am gasit pana acum...undeva putin peste un milion, cantareste in genere cam 16 kg si ridica cam 400 kg...ceeea ce e mult! Dar si 16 kg doar mzcaraua de ridicare...deja lisa devine prea grea!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde delorin I » 23 Noi 2012, 22:59

Nu am mentionat ca ceea ce caut ca macara sau vinciu manual , pentru modelul meu trebuie sa se preteze la un sistem dublu de tractare....manual dar cu ajutorul unui reductor....si electric! Am gasit deja o bormasina de 18 V putin peste 300 RON! Doar ca imi doresc una care sa aiba macar un acumulator de rezerva sau sa se poata achizitiona usor unul! Inca nu l-am cumaprat acum am in executie acele axe de rulment pentru sanie si o sa pregatesc axul(poate chiar 2) pentru placile de scripete!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde mihailazar » 23 Noi 2013, 23:59

Apreciez preocuparea colegilor pentru mecanizare, care impreuna cu matcile de calitate alcatuiesc cei doi M ai apiculturii performante. Folosesc, de 2 ani acea lisa pentru transport numita Apilift. Este ideala pentru o stupina de pana la 30 de familii si utila pentru o stupina mai mare. Pentru doritorii cu talent in lacatuserie, ofer cu titlu gratuit detaliile tehnice necesare pentru a va construi singuri acest utilaj
mihailazar
 
Mesaje: 32
Membru din: 31 Dec 2011, 19:07

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde kamy » 26 Noi 2013, 10:31

No ,accepti si doritori mai picati in cap? Ca atunci stau si io la coada dupa schite!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde mellis » 27 Dec 2015, 02:30

Un lift rusesc...
Poate il știți - mie imi pare interesant...

Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Lift pentru ME- continuare! :)

Mesajde cristi arad » 08 Ian 2016, 00:28

eu am o macara electrohidraulica de vanzare - cine este interesat poate sa-mi trimita mesaj privat
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici


Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori