Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Sep 2014, 06:41

Daca imi aduc bine aminte , nu l-am copiat de nicaieri !!! Asa m-am gandit eu ca ar fi bine !!! Sunt si solizi suportii si practici !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde delorin I » 22 Sep 2014, 12:06

Ne arati o poza si din fata? Partea de jos este lunga dintr-un capat in altul? Sau sunt doar de inaltat si doar la capete?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Sep 2014, 12:10

Doar la capete !!! Cu poza se rezolva , dar maine !!! azi plec la serviciu imediat !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 27 Sep 2014, 21:02

Pentru prietenul meu Delorin !!!
:P :P :P
Fişiere ataşate
rsz_1dscn0396.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde delorin I » 07 Oct 2014, 18:47

Multumesc! Acum am ajuns si eu aici! Ma voi revansa...promit sa incarc si eu cateva poze din campania de cautat URSUL! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde leomitica » 22 Oct 2014, 21:47

La sistemul asta de suporti parerea mea e ca nu-si mai au rostul manerele. Rolul lor poate fi preluat de suporti prin rabatare. Cheltuiala si munca in plus cu manerele.[/quote]
Cand au fost montati suportii ,lazile aveau manere. Cele noi nu mai au.
Fişiere ataşate
b2f7.JPG
b2f7.JPG (28.06 KiB) Vizualizat de 15724 ori
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde Closcutz » 23 Oct 2014, 07:37

leomitica scrie:La sistemul asta de suporti parerea mea e ca nu-si mai au rostul manerele. Rolul lor poate fi preluat de suporti prin rabatare. Cheltuiala si munca in plus cu manerele.

Cand au fost montati suportii ,lazile aveau manere. Cele noi nu mai au.[/quote]

Acelasi sistem de picioare rabatabile, care devin si manere folosesc si eu. ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde proapis13 » 23 Oct 2014, 08:42

Am si eu cativa cu astfel de suporti insa sunt incomozi la manevrare,cu si fara manere...
Am avut ocazia sa-i transport unui coleg stupii in pastoral prevazuti cu astfel de suporti
Greu de incarcat/descarcat,plus ca acei suporti fiind ridicati pe langa cutii le-au zgaraiat ca naiba
iar la cativa le-au impins capacele si podisoarele astfel incat albina a iesit la plimbare mai devreme decat trebuia
ocupa spatiu inutil in bena si oricat i-am ancorat in chingi tot si-au facut joc...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde Closcutz » 23 Oct 2014, 10:15

proapis13 scrie:Am si eu cativa cu astfel de suporti insa sunt incomozi la manevrare,cu si fara manere...
Am avut ocazia sa-i transport unui coleg stupii in pastoral prevazuti cu astfel de suporti
Greu de incarcat/descarcat,plus ca acei suporti fiind ridicati pe langa cutii le-au zgaraiat ca naiba
iar la cativa le-au impins capacele si podisoarele astfel incat albina a iesit la plimbare mai devreme decat trebuia
ocupa spatiu inutil in bena si oricat i-am ancorat in chingi tot si-au facut joc...


Va contrazic total! Chiar si fara manere tot iesi in avantaj cu sistemul asta! La un transport intr-o dimineata(era intuneric), oblonul din spate l-a inchis taica-meu, dar clemele nu s-au prins asa ca oblonul s-a lasat; Aveam 6 randuri de catre 4 v pe 10 r cu caturile pe ei, iar dupa ultimul rand de stupi lasasem o pereche de manusi de sudor. Dupa un drum groaznic de 15 km cu pante si vai, am ajuns la destinatie fara sa se clinteasca vreun stup(stupii nelegati) si cu manusile la locul lor( pe podea am banda groasa de cauciuc). :)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde proapis13 » 23 Oct 2014, 14:07

Closcutz scrie:... Va contrazic total!

Ma faci sa rad cu pofta :lol: - merci pentru asta - :lol: cum poti sa ma contrazici daca NU ai fost acolo :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde Closcutz » 23 Oct 2014, 14:28

proapis13 scrie:[
Ma faci sa rad cu pofta :lol: - merci pentru asta - :lol: cum poti sa ma contrazici daca NU ai fost acolo :lol:

N-am fost unde??????????? Un stup cu o familie si cat de 1/1 nu poti sa-l iei in brate singur decat daca esti din famila lu' Arnold. Erau manusile mele, lasate de mine in spatele stupilor( stupii mei nu s-au miscat niciodata fara mine). Sistemul cu picioare din fier care se transforma in manere e avantajos din punctul meu de vedere, chiar tinand cont si de slabiciunile sistemului( stupii cu multe caturi sunt un pic vulnerabili daca se inmoaie rau terenul. Pot poza toate lazile si nu au survenit avarii sau zgarieturi din cauza suruburilor cu care sunt prinse fiarele sau din cauza fiarelor. La mine 24 de stupi intra pe un nivel in camioneta, fara sa-i leg.
E adevarat ca sunt si chichite in prinderea picioarelor. Tabla pe care culiseaza fierul trebuie sa fie ondulata cu alt fier mai subtire, ca lagarul sa fie fix. Picioarele trebuie sa se propteasca in cutie ca daca depasesc latimea stupului se stramba rau de tot. ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde proapis13 » 23 Oct 2014, 14:52

Closcutz scrie:
proapis13 scrie:[
Ma faci sa rad cu pofta :lol: - merci pentru asta - :lol: cum poti sa ma contrazici daca NU ai fost acolo :lol:

N-am fost unde???????????

N-ai fost cand am carat stupii,unde credeai altundeva :lol:
La camioneta mea suprafata interioara utila este de 4/2m
Am modificat capacele la stupi astfel incat sa-mi intre 7 stupi pe cate 4 randuri
pot cara lejer 56 de stupi pe 10 rame cu cate un cat de 1/2...
am intampinat probleme in faptul ca avand acele picioare rabatabile pe exteriorul stupilor,are si de 10 rame si de 12 rame,
nu-mi intrau pa latime fara sa aiba joc sau frecusi intre ei nici macar legati,la asta m-am referit :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde Closcutz » 23 Oct 2014, 16:18

La mine bena este de 3,66 X 2,20 (este lata cat remorca de tractor standard). Imi incap 6 randuri de cate 4 stupi pe un nivel ( stupi de 10 r); am carat si stupi de 12 r dar pe un rand de 4, intra 2 de 12r si musai sa bag 2 de 10 r ca altfel nu se poate! Din considerentul asta si din cauza faptului ca in stupul de 12 r albina urca mierea in cat mai greu, m-am decis sa am numai verticali de 10 r. Cand am zis ca va contrazic, nu m-am referit la situatia traita de dumneata ci la principiul in sine! Dupa mine picioarele astea sunt foarte practice!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde un OM » 24 Oct 2014, 09:38

Jocul stupilor intr-o bena este mai mare acolo unde podeaua este de tabla, cand exista si niste cauciuc se misca mult mai putin.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde alt stupar » 24 Oct 2014, 09:50

Jocul stupilor este spre zero intr-o bena placata cu Tego, doua nivele a cate 28 de stupi fiecare cu 2 caturi full deasupra, distanta de 200 km din care buna parte pe serpentine. Ca nah... s-au inventat si chingile de ceva vreme ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde leomitica » 15 Noi 2014, 21:55

[quote="proapis13"
N-ai fost cand am carat stupii,unde credeai altundeva :lol:
La camioneta mea suprafata interioara utila este de 4/2m
Am modificat capacele la stupi astfel incat sa-mi intre 7 stupi pe cate 4 randuri
pot cara lejer 56 de stupi pe 10 rame cu cate un cat de 1/2...
am intampinat probleme in faptul ca avand acele picioare rabatabile pe exteriorul stupilor,are si de 10 rame si de 12 rame,
nu-mi intrau pa latime fara sa aiba joc sau frecusi intre ei nici macar legati,la asta m-am referit :shock:[/quote]

Aici cred ca intervine situatia neplacuta. Daca se observa , piciorul rabatat vine sub nivelul capacului si nu va mai deteriora stupul vecin in momentul transportului. Lazile au aceleasi dimensiuni si se aseaza precum cartile in biblioteca. Modificand capacele, piciorul-maner iese din gabaritul lazii.
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori