Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: plan construire ME

Mesajde mcbos » 24 Apr 2014, 07:58

Am vazut in unele prezentari al stupului ME la ultimul corp o diafragma .In carti dedicate ME nu am intalnit o folosire a ei .Pe forum am citit ca unii folosesc diafragme pentru 2 corpuri .Eu am inceput apicultura de anul trecut cu 10 familii ME.Iarna asta ,care nu a fost iarna ,am avut un consum mare de miere .Inainte de a cumpara stupii am citit printr-o carte la care in sistemul ME se spunea ca se lucreaza cu catul nu cu rama .

Care este rolul diafragmei la ME si cum/cand se foloseste ea/ele?
Munca te tine departe de viciu.
mcbos
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2012, 21:28
Localitate: Iasi

Re: plan construire ME

Mesajde jonny_it » 24 Apr 2014, 12:15

mcbos scrie:Am vazut in unele prezentari al stupului ME la ultimul corp o diafragma .In carti dedicate ME nu am intalnit o folosire a ei .Pe forum am citit ca unii folosesc diafragme pentru 2 corpuri .Eu am inceput apicultura de anul trecut cu 10 familii ME.Iarna asta ,care nu a fost iarna ,am avut un consum mare de miere .Inainte de a cumpara stupii am citit printr-o carte la care in sistemul ME se spunea ca se lucreaza cu catul nu cu rama .

Care este rolul diafragmei la ME si cum/cand se foloseste ea/ele?


Eu folosesc diafragmele pentru a proteja polistirenul. Anul acesta cred ca renunt de tot si invelesc polistirenul in folie. Si in loc de diafragme sa pun doar polistiren care sa inchida etans familia pe lateral. Ajuta mai mult in primavara decat iarna ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: plan construire ME

Mesajde mcbos » 24 Apr 2014, 17:43

Polistirenul este pe un cat sau pe 2 caturi (suprapuse sau dintr-o bucata )?
Munca te tine departe de viciu.
mcbos
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2012, 21:28
Localitate: Iasi

Re: plan construire ME

Mesajde mcbos » 26 Apr 2014, 21:34

Am facut niste diafragme din polistiren extrudat de 2 cm cu inaltimea de 2 caturi .Am lipit cu adeziv de polistiren o margine superioara din lemn in sectiune de 2,5x1cm care este utila la manipulare si nu numai .
Le-am bagat in paine .
Aveam cateva nuclee de anul trecut care s-au chinuit iarna asta pe un cat de ME.Acum pe 2 caturi cu acelasi numar de rame si diafragma de polistiren le sta mai bine .
Munca te tine departe de viciu.
mcbos
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2012, 21:28
Localitate: Iasi

Re: plan construire ME

Mesajde peterneamt » 30 Apr 2014, 17:36

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: plan construire ME

Mesajde mcbos » 30 Apr 2014, 21:46

Da ,in clip au cat si de 1/2 .Eu vreau sa lucrez numai cu un model de rama .Toate vreau sa le adaptez la ea(centrifuga descapacitor ,diafragma ) Am vazut diafragmele ,le-am neglijat iarna asta si rau am facut.
Munca te tine departe de viciu.
mcbos
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2012, 21:28
Localitate: Iasi

Re: plan construire ME

Mesajde sakala » 08 Mai 2014, 19:51

Am o nelemurire cat e latimea la speteaza laterala la rama ME eu am rame de 37mm si nu imi incap 10 rame in corp ce numai 9 ? Ramele vechi cand am luat stupi am vazut ca unele au 35mm altele 36 deci cam confuz
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: plan construire ME

Mesajde jenica67 » 08 Mai 2014, 20:18

La toti stupii (STAS, DIN) in cuib lateralele sunt de 37 mm. Ele se pot face mai inguste cu 1-3 mm, in ideia ca ele se propolizeaza si cresc ca latime. Masoara corpul si vezi daca ai 380 mm, cota normala pentru 10 rame ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: plan construire ME

Mesajde Liviu_urlati » 04 Iun 2014, 20:11

foarte bune pozele, dar niste cote pentru ele?
Liviu_urlati
 
Mesaje: 11
Membru din: 24 Iun 2011, 12:40
Localitate: Ploiesti

Re: plan construire ME

Mesajde Adi Hodis » 04 Iun 2014, 23:51

Liviu_urlati scrie:foarte bune pozele, dar niste cote pentru ele?

Mareste poza din postarea lui Ovidiu_78, pe pagina anterioara.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: plan construire ME

Mesajde un OM » 10 Apr 2016, 16:40

Ati masurat interiorul sau exteriorul? Poate aveau scandura mai groasa de 2 cm.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: plan construire ME

Mesajde Shrek » 10 Apr 2016, 20:01

cornelioandanciu scrie:Am vrut sa dau o comanda de 20 de corpuri de ME de la un magazin apicol. La ale mele fetele corpurilor sin imbinate in falt, la astea erau imbinate in dinte . Am cerut ceva de masurat, mi-au dat un metru de croitorie, le-am masurat, erau cu 1 cm mai mici in latime decat ale mele.
Masurati inainte de a cumpara ceva , altfel o muscati, cum era s-o musc si eu.

Au gresit cei de la magazin! Ti-au dat metrul cu care masoara ei..........sarma de inox cand o cumpara! Daca primeai metrul cu care masoara sarma cand o vand, ar fi iesit dimensiuni mai mari!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: plan construire ME

Mesajde dandy » 27 Apr 2016, 10:53

jonny_it scrie:
mcbos scrie:Am vazut in carti diferite inaltimea catului la ME de 240 si 245mm.Ce diferenta practica (de exploatare ) este intre aceste 2 dimensiuni ?
Multumesc.


Folositi corputi de 24 cm inaltime, la cele de 24,5 cm distanta dintre ramele din corpuri este cam mare pe timp de iarna.



Salutare
Faceti corpurile de 240,la 245 fac niste punti intre ele de te doare capul,o sa vin cu niste poze :!:
Avatar utilizator
dandy
 
Mesaje: 142
Membru din: 28 Feb 2013, 09:06
Localitate: timis TM

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori