Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 02 Sep 2013, 23:09

Buna seara,
Am reusit anul acesta sa fac nuclei in stupii de PFL. Au cateva neajunsuri, nefiind stupi de "cursa lunga", dar cred ca munca mea cu ei nu a fost in zadar.
Printre avantaje enumar faptul ca sunt foarte ieftini, usor de modificat si adaptat, usor de transportat, usor de pozitionat in orice loc al gradinii.
Printre dezavantajele celor pe care le-am facut anul acesta mentionez lipsa rigurozitatii la imbinare (iar in cazul albinelor este foarte important ca elemente unui stup sa se conecteze perfect). De asemenea, PFL-ul este ros intr-adevar in stupii puternici care n au ce face.
Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Ala nou » 03 Sep 2013, 00:55

Cand le faci spalarile de sterilizare nu crezi ca se vor umfla?
Daca faci pastoral, ai rupt-o in fericire, PFL-ul e mai dens si deci mai greu decat lemnul. Apoi, in zona urdinisului ar trebui sa pui o stinghie de lemn in care sa tai urdinisul. Daca il tai in pfl direct vei avea muchie deschisa la intemperii, poti sa o tratezi cu un butoi de lavabil tot va "suge" apa pe muchie.

In rest, nu sunt prea mare stupar sa stiu ce ar face albinele in pfl.
Avatar utilizator
Ala nou
 
Mesaje: 123
Membru din: 30 Iul 2013, 09:00
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 03 Sep 2013, 23:37

PFLul se umfla cand este expus in mod repetat umezelii. Am facut funduri din PFL pt ME, fara nici un fel de tratament si nu s-au umflat. Este drept ca are nevoie de revizie tehnica, dar cred ca isi merita efortul de o jumatate de ora de munca si 3 lei materialul (plus treabace o va face de anul viitor). Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 03 Mar 2014, 10:46

Dupa aproape 1 an de zile de utilizare, am fost multumit de nucleele si caturile din PFL. Sunt cateva neajunsunsuri, dar costul foarte redus si faptul ca nu sunt diferente intre familiile din acesti stupi si cele din stupii din lemn de rasinoase sunt argumente mult mai puternice.
Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron