Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde proapis13 » 15 Feb 2013, 23:57

ursulakhe scrie:... incerca sa ii faci o baie de ceara ii lasi 30 sec si ii dai 1-2 randuri de vopsea lavabila (daca lasi ceara sa se usuce nu il mai vopsesti cu nimic)

Nu am inteles eu bine sau nu ai scris tu ce trebuie :shock:
NU ai cum sa-i dai cu lavabila la 30 de secunde dupa baia de ceara...si doua maini....

Dar nu pune nimeni foto cu PFL-UL ala??
Nu am auzit de o asa de mare rezistenta in timp a acestui material
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde ursulakhe » 16 Feb 2013, 21:46

am vazut un video pe you tube in care bagau corpurile in baie de parafina sau ceara le lasau in jur de max un minut la scurs si apoi vopseau cu trafaletul stupi din cate am inteles cu vopsea lavabila (din cauza temp corpului se evapora si apa din lavabila si avea o aderenta destul de crescuta--iar corpul se lasa sa se usuce parafina sau ceara nu il mai poti vopsi cu nimic)-in legatura cu pfl daca colegul doreste sa foloseasca acest tip de material am incercat sa ii dau o idee ca sa poata prelungi mai mult durata de folosire a acesti material
Poate am gresit dar repet am dorit sa va ajut cu o mica idee :roll:
ursulakhe
 
Mesaje: 102
Membru din: 18 Iun 2012, 16:11
Localitate: Sanmartin de Beius Bihor

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde un OM » 16 Feb 2013, 23:06

PFL-ul este DOAR o solutie de avarie, gen
- are tata fabrica de mobila si din resturi ma joc facand stupi
-am primit moca neste pfl si ma intreb ce sa fac cu el
-fac stuparit stationar si ii mut o data la doi ani, in restul timpului ma port cu ei ca si cu un ou.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde lucianzaharia » 17 Feb 2013, 16:36

am cateva cutii si cateva roinite din pfl .este a doua iarna pe care au trecut-o.am iesit si cu roi pe 2 rame ,deci grosimea nu ar fi atat de importanta.ce este important este sa fie asigurata o buna aerisire , altfel sunt mici probleme cu mucegaiul la interior. repet,mici probleme.la exterior au fost vopsite cu 2 straturi ulei transformator si 2 de vopsea.

daca doriti sa confectionati cutii din pfl , atunci cand il achizitionati aveti grija sa nu fie mdf (este un material cu o compozitie diferita care absoarbe apa ca sugativa) . cereti pfl dur , are o fata lucioasa , iar cealalta este aspra si are niste rizuri in cruce . pretul in zona noastra este de 35 ron placa de 2,7x1,7 metri.ca si material iese la un pret de 8 ron pentru o cutie de 10 rame compusa din corp,podisor si capac. este de preferat fund antivaroa .
lucianzaharia
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Feb 2013, 23:38

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 17 Feb 2013, 22:04

Buna seara, Atasez cate va poze ale unui nucleu, 6 rame de 3/4.
Fişiere ataşate
Imagine0190.jpg
Imagine0188.jpg
Imagine0187.jpg
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde valentin » 18 Feb 2013, 06:18

sunt frumoase dar,sa vezi dupa prima ploaie cind o sa se ude pista de zbor :lol:
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 18 Feb 2013, 22:24

E nefinisat. Urmeaza doua straturi de lac de exterior. Inca nu m-am hotarat cum sa arate capacul.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde mihaibursuc » 24 Apr 2013, 20:33

va spun sigur ca rezista ,eu am niste nuclee de imperechere si 2 roinite pe 6 rame care anul trecut le am folosit tot sezzonul toate sant date cu 2 sraturi de in .Asta iarna au fost lasate afara (uitate)si spre uimirea mea arata la fel doar un pic mai inchise la culoare .Spre uimirea mea si cred ca si a voastra au rezistat .cred ca merita folosit pentru roinite sau format roiuri la pachet in asa ceva Asta in cazul in care nu iti permiti din lemn de brad eu nu am avut banuti si nevoia de invata sa treci Dunarea si cu pluta :lol: Asta nu inseamna ca trebui sa facem acu stupi din asa ceva mai bine mai putini dar buni acu recunoasteti ca la nevoie le bagi si in cutia de pantofi sau voi nu ati ramas in pana de cutii nici o data sau nu ati fost incurcati de marii nostri tamplari
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 25 Apr 2013, 09:03

Va multumesc mult pentru incurajare. Intr-adevar, ii voi folosi pentru inmultire in sezonul cald.
I-am vopsit cu 2 straturi de vopsea si cred ca vor rezista.
Toate cele bune!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde balanescuadrian » 25 Apr 2013, 13:52

sincer am vazut stup din PFL, pentru stationar sunt buni .. dar ptr pastoral nu.

daca materialele ar fi gratis si as avea timpul necesar as face si eu din PFL pentru roi ..daca ar fi pe banii mei as face din scandura si OSB (fata +spate din scandura, restul OSB), privind in perspectiva si in urma (inceputurile mele) .... cand faci o treaba fa-o ptr viitor si ptr o perioada cat mai multa de timp ... si eu am o roinita din PFL ... o mai folosesc ocazional cand prind cate un roi si nu am cutie pregatita, in rest nu. Cel mai solid este lemnul :mrgreen:
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 25 Apr 2013, 13:58

Pfl este aproape gratis, iar sipcile dintre placile de PFL sunt facute din deseuri (esenta moale) - cutiile au pereti dubli din PFL, cu aer intre ele. Cred ca daca vor rezista 3 sezoane, voi fi multumit.
Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde balasbebe » 26 Apr 2013, 07:37

O sa se bage furnicile. Trebuia sa calculezi si in spatiu un polistiren de 2 cm era prea bine. La interior trebuie si o foaie de ziar intre placile de pfl. Cu acel Pfl, si daca este impregnat cu parafina, tot va fi ros de albine, doar cel rosu, maro presat este bun.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 26 Apr 2013, 08:47

Intr-adevar, este periculos spatiul dintre placi. Ma voi gandi ce pot pune acolo. Polistirenul nu prea ma incanta. Am incercat ca stinghiile din pereti sa vina una lipita de alta, dar furnica isi face loc. Sper ca vopseaua isi va indeplini in parte si rolul protector in aceasta privinta. Si sa vad cum se comporta anul acesta. La interior am lasat partea lucioasa a pfl, tocmai ca sa nu le vina vreo idee. La exterior la fel, apare partea lucioasa a PFL, cu doua straturi de vopsea (la cativa am incercat lac de exterior).
Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde modigliani » 26 Apr 2013, 20:52

Gicuta scrie:OSB e mai scump fata de ce am eu la indemana. Ce parere aveti de stup cu perete duble de pfl (pfl -stinghie - pfl)?


PFL , un material total inadecvat lucrarilor out door .

Alternativa ar putea fi MDF-ul , dar obligatoriu tratat cu vopsele speciale . Care nu-s ieftine deloc .

...................................

Nu ma pricep la apicultura . Dar nici n-as pune albinele in PFL .
modigliani
 

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde kamy » 27 Apr 2013, 20:41

modigliani scrie:Nu ma pricep la apicultura . Dar nici n-as pune albinele in PFL .

io zac ca ma priceap la apicultura,dar nici io nu as pune albinele in pfl!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 29 Apr 2013, 23:21

Cred ca faceti o confuzie mare. In primul rand, aici de dezbat niste idei si incercam sa rezolvam anicipat niste probleme care pot aparea. Daca dvs nu va place PFL, va puteti face stupi din polistiren. Deocamdata eu incerc sa fac ceva ieftin dintr-un material din care sunt SIGUR ca aveti podisoarele. Daca puteti veni in intampinarea nostra cu niste argumente rationale, sunteti invitatul nostru. Cu laitmoivul dvs., nu aduceti nimic nou fata de antevorbitorii dvs. Toate cele bune!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori