Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupul ideal

Mesajde elisavtizoh » 12 Ian 2013, 10:57

apiidcs scrie:stupul ideal .........
personal cred ca stupul ideal este cel cu care lurezi cel mai usor si care aduce beneficii din cele mai multe
am inceput cu orizontalul pe 16 rame - nesatisfacator
am continuat cu ME - lucru mult, greu etc nu mi-a placut
si acu de aproape 12 ani lucru cu Dadant 10 rame 1/1 cu caturi 9 rame 1/2 si personal cred ca PENTRU MINE este stupul ideal

Am si eu in pavilion stup cu 10 rame 1/1 si caturi tot 1/1, asa l-am cumparat. Caturile nu mi-au fost populate in vara chiar la stupii mai buni, dupa parerea mea dar cred ca nu erau chiar asa de buni. Incerc sa le fac caturi de 1/2 cu 9 rame. In paralel, vreau sa fac si niste stupi varsati si m-am gandit la cei de 12 rame cu cat de 1/2, pe care-i pot transporta pe culoarul din pavilion. Credeti ca inainte de vopsea ar merge un strat de ulei de transformator care sa mai "ingrase" lemnul? Ar dauna albinei? Va multumesc anticipat!.
elisavtizoh
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Mai 2012, 10:03
Localitate: Adjud, Vn

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 12 Ian 2013, 11:47

din ce stiu , uleiul de transformator contine niste substante cancerigene si nu prea mai trebuie folosit , mai ales la stupi ! daca vrei sa dai cu ulei , foloseste ulei de in de la magazin !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde delorin I » 04 Feb 2013, 17:13

Marcat:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: stupul ideal

Mesajde Trantorul@ » 17 Feb 2013, 00:18

gabi bee scrie:am inceput si aproape am termina un cuib de 12 rame . am lasat scandura asa , la 35 de cm si o sa ramana jos cei 4 cm . sa vad cum se comporta albinele in el si pe mai departe , mai vedem . d-le teinegru fi-ti mai larg la vorba ca sa ma lamuresc si eu mai bine, daca tot mi-ati recomandat stasul care cred ca este 1 cm ! :P
am luat ideea de a folosi seibile la holzsuruburi de la adi hodis . o idee f. buna , strangerea este mult mai buna si lemnul nu mai crapa cand strangi sa se ingroape capul surubului . la suruburile de sus nu am mai pus saiba pt ca incurca la asezarea capacului . :P



Dute la un magazin specializat si cere holsuruburi cu cap saiba ! Si da si gaura inainte sa bagi holsurubu. Nu se prea gasesc in rest.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: stupul ideal

Mesajde Jean Valjean » 17 Feb 2013, 12:06

elisavtizoh scrie: Credeti ca inainte de vopsea ar merge un strat de ulei de transformator care sa mai "ingrase" lemnul? Ar dauna albinei? Va multumesc anticipat!.



Citeste ce scrie Echo despre uleiul de transformator (cauta in josul paginii):

viewtopic.php?f=18&t=1250&start=32
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: stupul ideal

Mesajde david nick » 17 Feb 2013, 12:45

OK si daca am avea lazi date cu acest ulei cam ce ar avea albinele ce ar popula acei stupi??
Va spun eu din propie expierienta ca nu au nimic.Acum 10 ani din nestiinta aveam mult peste 100 de lazi date cu acest ulei apoi cu vopsea.acum 5 ani pe forumul vechi am pus si eu aceasi intrebare referitor la acest ulei si am primit acelasi raspuns.Acum dupa 10 ani de folosire a acestor lazi pot spune ca nu am avut nici cea mai mica problema cu albinele si nici nu cred ca vor mai fi.
Nu spun aceste lucruri pt a demonstra ceva ci vreau sa evidentiez ca nu tot ce se spune despre un produs poate fi si adevarat.http://stuparitul.3xforum.ro/post/1964/1/Vopsea/
Testati apoi vorbiti (scrieti).
Avatar utilizator
david nick
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 22:20
Localitate: Vaslui

Re: stupul ideal

Mesajde Jean Valjean » 17 Feb 2013, 14:02

Eu, citind postarea lui Echo cu privire la uleiul de transformator, nu m-am gandit la sanatatea familiilor de albine ci la calitatea (sanatatea) produselor stupilor respectivi.
Ok, am inteles, dupa 10 ani de stat in acei stupi , albinele nu au patit nimic.
Dar, oare, putem sti cu siguranta daca produsele stupilor respectivi (miere,propolis, ceara) nu au fost contaminate cu substante toxice din uleiul aplicat ?
Atata timp cat nu putem fi siguri cu privire la consecintele folosirii uleiului de transformator, cred ca mai bine ar fi sa evitam.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: stupul ideal

Mesajde comi » 24 Apr 2013, 23:07

Americanii folosesc dar numai pt interior ulei virgin de masline sau de floarea soarelui in doua straturi
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: stupul ideal

Mesajde gabigsu » 05 Oct 2013, 15:29

Buna ziua . Sunt nou pe forum si acest topic mi-a dat curaj sa postez .
Sunt oarecum nedumerit in privinta alegerii modelului "potrivit'" de stupi .
Am inceput anul acesta cu doua roiuri cumparate pe la sfarsitul lunii mai, dupa trecerea timpului si tratamente facute corect ,amandoua au ajuns ca in data de 5 septembrie sa aiba 6 respectiv 5 rame de puiet capacit,sper sa ies bine din iarna ca sa pot continua cu ceea ce pare a fi o pasiune. Ca si documentatie pot sa spun ca am aprofundat internetul , videouri dar si un curs de apicultor.Am citit tot topicul cap coada , ce reiese este ca nu exista stupul potrivit , pentru ca apicultura sa face cu orice stup. Acum vreau sa aduc si eu la cunostinta un aspect care ma priveste . Zona in care sunt eu nu prezinta multe plante melifere, de aceea am vazut la unii apicultori de aici folosiind orizontali, 78 de familii / camion, pozitionati cu urdinisele in lateral Daca la inceput am ales stupul vertical cu corp 1/1,citiind dar si vorbiind cu multi apicultori am ajuns la concluzia ca pentru un apicultor de inceput ar fi buni cei orizontali.
Am postat aici in ideea de a impartasi parerile celor care au experienta in ceea ce priveste apicultura in romania.
Va multumesc !

Asta e al doilea mesaj, identic cu primul.
Avatar utilizator
gabigsu
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Oct 2013, 00:03

Re: stupul ideal

Mesajde proapis13 » 04 Noi 2013, 10:01

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stupul ideal

Mesajde B.K » 05 Noi 2013, 11:44

gabigsu scrie:Buna ziua . Sunt nou pe forum si acest topic mi-a dat curaj sa postez .
Sunt oarecum nedumerit in privinta alegerii modelului "potrivit'" de stupi .
Am inceput anul acesta cu doua roiuri cumparate pe la sfarsitul lunii mai, dupa trecerea timpului si tratamente facute corect ,amandoua au ajuns ca in data de 5 septembrie sa aiba 6 respectiv 5 rame de puiet capacit,sper sa ies bine din iarna ca sa pot continua cu ceea ce pare a fi o pasiune. Ca si documentatie pot sa spun ca am aprofundat internetul , videouri dar si un curs de apicultor.Am citit tot topicul cap coada , ce reiese este ca nu exista stupul potrivit , pentru ca apicultura sa face cu orice stup. Acum vreau sa aduc si eu la cunostinta un aspect care ma priveste . Zona in care sunt eu nu prezinta multe plante melifere, de aceea am vazut la unii apicultori de aici folosiind orizontali, 78 de familii / camion, pozitionati cu urdinisele in lateral Daca la inceput am ales stupul vertical cu corp 1/1,citiind dar si vorbiind cu multi apicultori am ajuns la concluzia ca pentru un apicultor de inceput ar fi buni cei orizontali.
Am postat aici in ideea de a impartasi parerile celor care au experienta in ceea ce priveste apicultura in romania.
Va multumesc !

Asta e al doilea mesaj, identic cu primul.

Stup perfect nu exista si nu cred ca va exista vreodata , trebuie sa ne impacam cu ideea asta. Cel mai raspandit model de stup in Romania este Dadantul si cred ca se preteaza cel mai bine pentru un incepator. Stupul ME are multe avantaje , dar nu e pentru incepatori. Dupa parerea mea , stupul orizontal e cam depasit .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: stupul ideal

Mesajde proapis13 » 06 Noi 2013, 11:49

Iata propunerea unui coleg turc pentru stupul ideal;3 in 1 :!:
salve :D
http://ramazaninat.blogspot.ro/2012/03/ ... anina.html
Fişiere ataşate
IMG_2126.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stupul ideal

Mesajde B.K » 06 Noi 2013, 11:57

E bine ca are 4 manere , sa ai de ce sa apuci .

PS : Asta e un Ursu turcesc
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron