Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupul ideal

Mesajde activ » 15 Aug 2011, 17:42

jiji scrie:salut baieti
eu intr o luna am fct 100 capace ,100 funduri si cam 220 de corpuri mer , bine dar io nu le bibilesc , nu imi place
uite o poza cam cu jumate din corpuri , atatea mai am acasa
eu fiind la inceput am hotarat sa merg pe tipu asta de stup dupa ce am citit cam tot ce am prins pe forum si le multuesc celor care au scris despre acest tip de stup
sanatate si virtute la toata lumea


si poza aia unde e ? ... nu cumva alergi pe la vreo fabrica de stupi s-o faci ? ... dar vezi ca azi e sarbatoare mare si fabricile cred ca sunt inchise ! :)

DAR mai bine lasa poza si cinsteste un pahar cu Marianii, Marini, Marianele sau Mariile de la tine de acolo !
Inposibil sa nu ai vreunul !
LA MUTI ANI PT EI !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupul ideal

Mesajde jiji » 15 Aug 2011, 18:02

mai sus un pic poza , mi a luat ceva timp sa gasesc programu sa o micsorez dar nu foarte mult ca am postat o inainte sa trimiteti mesaju
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde activ » 15 Aug 2011, 20:24

jiji scrie:salut baieti
eu intr o luna am fct 100 capace ,100 funduri si cam 220 de corpuri mer , bine dar io nu le bibilesc , nu imi place
uite o poza cam cu jumate din corpuri , atatea mai am acasa
eu fiind la inceput am hotarat sa merg pe tipu asta de stup dupa ce am citit cam tot ce am prins pe forum si le multuesc celor care au scris despre acest tip de stup
sanatate si virtute la toata lumea


cE VAD EU IN ACEA POZA SUNT DOAR 70-80 DE CATURI DE 1/2 , ... RESTUL PANA LA 220 UNDE SUNT? ... MI LE ARATI , SUNT LA CAMP SAU LE-AI VANDUT ... SAU ... ?
IN STADIUL IN CARE LE AI ITI MAI IA CEVA TIMP PANA CE LE UMPLI CU ALBINE .
DACA AR FI STUPII TAI MI SE PARE NORMAL SA ITI PESE ASTFEL INCAT SA LE DAI 2 STRATURI DE ULEI SI DOUA DE VOPSEA CA SA NU FIE NEVOIE SA-I SCHIMBI PESTE 5-8 ANI. :)
SI APROPO TU FACI MER IN CATURI DE 1/2 ? ... PARRCA SE FACEAU IN CORPURI DE 3/4 ?

PS. VORBA LUI GABI BEE SA NU UITI SA LE DAI AL TREILEA SI EVENTUAL AL PATRULEA HOLSURUB SAU CUI.
TI S-AU TERMINAT SAU ESTI MAI ECONOM ?
DIN CALCULELE CELUI MAU ZGARCIT INGINER AR TREBUI MINIM TREI. SI LA CORPURI DE 3/4 MINIM 4.
POATE NE ARATI NISTE POZE SI CU RESTUL CORPURILOR ... AS FI CURIOS SA LE VAD PE CAMP NU INTR-UN HANGAR.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupul ideal

Mesajde Adi Hodis » 15 Aug 2011, 21:12

activ scrie:cE VAD EU IN ACEA POZA SUNT DOAR ...

Iar eu vad ca te cam ambalezi nejustificat ... bine bine numa´ ca ... nu-i e bine sa fi-i asa de acid activule :!:

Iar MER inseamna, multietajat redus deoarece are rama/ele, toate, de 1/2 ( dimensiuni de 145 s-au 162 mm inaltime ) .
Ceea ce stii tu cu 3/4 este stupul ME ( multietajat ) cu rama/ele de 230 mm inaltime.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 15 Aug 2011, 21:39

postez in continuare modelul de fund de stup cu care eu am dotat stupii mei si care este de o constructie simpla , rezistent dar care poate suferi imbunatatiri . pe mine un singur lucru ma nemultumeste la el , deocamdata , dar a-si vrea sa va dati cu parerea sa vedem cum se poate imbunatati . un fund similar de stup are si adi hodis [te salut adi ] insa al lui este mult mai bine lucrat , are mai multe facilitati dar la constructia lui imi trebuiesc scule pe care eu nu le am . deci va astept cu sfaturi de imbunatatire la modelul meu simplu ! ;)
Fişiere ataşate
DSCF1505 (Small).JPG
DSCF1504 (Small).JPG
DSCF1502 (Small).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde jiji » 15 Aug 2011, 21:49

salut din nou , imi fAce placere sa vb cu voi si da activ ai dreptate restul sant pe camp, si fiind mai econom sau mai zgarcit am facut economie la tot oricum dc as face socoteala la cu cati banai am facut atatia stupi ai spune sa inmultesc cu 2 sa imi dea pretul corect nu stiu cum se numeste zgarcenie sau economie dar am renuntat la multe sa pot sa am sculele pe care le am si sa fac stupii astia , referitor la holsuruburi eu folosesc holsuruburi cu cap plat si saiba care sant mai groase si nu sparg lemnul indiferent de cat as strage pt ca sant autoforante si referitor la vopsele inafara de in nu le mai dau nimic
adi la primavara o sa incep sa te bat la cap sa imi zici cum e cu inversarea caturilor
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde jiji » 15 Aug 2011, 21:55

din pctu meu de vedere asupra fundului este foarte ok cu cat mai simplu cu atat mai bine pt ca este usor de construit si nu poti face greseli de contructie dar ce as mai adauga eu este la scandura care vine in dreptul urdinisului se iei la freza 2,3 mm exact cat ai facut tu cu markerul sa vina plasa la nivel cu scandura eu tot ceva de genu asta am fundul si am observat ca este mai bine asa cum ti am zis poti sa o faci cred si la circular
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 15 Aug 2011, 22:32

jiji scrie:din pctu meu de vedere asupra fundului este foarte ok cu cat mai simplu cu atat mai bine pt ca este usor de construit si nu poti face greseli de contructie dar ce as mai adauga eu este la scandura care vine in dreptul urdinisului se iei la freza 2,3 mm exact cat ai facut tu cu markerul sa vina plasa la nivel cu scandura eu tot ceva de genu asta am fundul si am observat ca este mai bine asa cum ti am zis poti sa o faci cred si la circular

da , este si asta o chestie dar nu stiu daca aduce vreun avantaj ! altceva ? :?: :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde Adi Hodis » 15 Aug 2011, 23:12

Zice-se ca ... cum iti faci, asa vei avea ... adica te vei obosi mai mult s-au mai putin.
O lisa ar putea fi " spinarea " voastra ... nu neglijati ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 15 Aug 2011, 23:33

m-ai bagat in ceata adi ! la ce te referi ? :roll: :?:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde Adi Hodis » 15 Aug 2011, 23:36

gabi bee scrie:m-ai bagat in ceata adi ! la ce te referi ? :roll: :?:

Fereasca-ma Dumnezeu sa te mai supar vreodata ... scuza-ma, m-am referit la Jiji ca are multe caturi, stupi.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 16 Aug 2011, 08:09

hai adi , sper ca glumesti , care suparare, am avut si eu o zi mai nasoala ! te salut ! ;)
revin la fundul stupului , veniti cu critici si imbunatatiri ca profitam toti de ele ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde cristi_vidican » 16 Aug 2011, 09:40

Privitor la fundul stupului facut de gabi, nu ar fi fost mai bine sa fi avut montat pe fund sipca de inaltime pana la cop, adica acea distanta de 1,5-2 cm, distanta dintre rame si plasa de pe fund. Din cate vad la tine, ai decis sa faci aceasta inaltime din peretele corpului. Eu as fi preferat sa aiba aceasta inaltime pe fundul stupului, nu pe corp, si urdinisul sa fie din acele sipci, nu din peretele frontal al corpului. Nu stiu daca m-ai inteles. Ideea e ca daca tot ai fundul mobil, ar fi bine sa-l poti folosi la adevarata lui valoare, sa poti inversa corpurile.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 16 Aug 2011, 15:55

da cristi , inteleg ce zici , decupajul urdinisului sa apartina fundului , nu corpului . m-am gandit sa-l fac asa cum zici tu dar nu m-am mai complicat gandindu-ma ca la corpul de 12 rame ce-l am eu nu am ce inversare sa fac . alta e situatia la ME sau MER unde musai trebuie urdinis taiat in fundul stupului . sunt hotarat sa incerc pe viitor 2-3 stupi MER cu rama de 1/2 , 10 rame si atunci o sa fac fundul ca atare . ma gandisem sa fac MER-ul pe 12 rame dar se ingreuneaza prea tare . mai vedem . acum sa zic eu un lucru ce nu ma multumeste la fundul facut de mine : grosimea patratului din dreptul urdinisului este de 5 cm din care raman liberi 2,5 cm ceilalti 2,5 fiind ocupati de grosimea peretelui . am observat cand am avut tablele bagate ca in zona din dreptul urdinisului cade mult polen pe tabla , pe o portiune cam de 10 cm paralela cu urdinisul , polen care se pierde . ar fi necesar ca partea dinspre urdinis a fundului sa fie mai lata cu 10 cm , pt ca polenul cazut sa fie recuperat de albine ? sau aceasta pierdere de polen este neglijabila ? :roll: :?:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde adriann » 21 Aug 2011, 20:38

Despre modelul de stup promovat de "prof Ursu" ce parerea aveti? e destul de mare, poate gazdui 2 familii mai slabute, e si pe post de roinita....cat si nucleu. Are cineva asa ceva? A folosit cineva si cat de multumit a fost? Eu inca nu m-am hotarat pe ce model sa merg... albinele nu o sa am cum sa le vizitez personal mai des de 3-4 saptamani, iar cine ma mai ajuta in lipsa mea... lasa ca merge si asa, merge cand nu bea prea mult sau daca are chef.
Momentan ma gandeam ca cel mai bun pt. mine ar fi un orizontal....dar si asta mi se pare f. interesant.
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: stupul ideal

Mesajde teinegru64 » 21 Aug 2011, 22:21

Pentru cei care nu iși daresc mai mult de 25-30 de stupi,le recomand Layens cu magazie +camera de vizita.Scapi cu 5-6 vizite pe an ...și cred ca se descurca și cei care care nu cunosc toate literele din ABC-ul apiculturii.Singurul dezavantaj....daca, dai ortu popii(doamne ferește) te injura moștenitorii.Nu prea au cui sa vanda un astfel de stup.
http://teinegru64.sunphoto.ro/stup_came ... a/39954488
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori