Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde dantat » 30 Sep 2017, 20:22

cristi_vidican scrie:
dantat scrie:
Eei, uite ca eu am facut cerere sa-mi si scrie ca sa cuprinda, nu numai sa-mi spuna. Ca verbal zboara multe pasarici referitoare la igiena si conditii de constructie. Uite ca am primit raspuns: sa respecte normele UE. Asadar, aceste norme fiind respectate, totul o sa fie bine. Inca nu m-am lamurit daca trebuie aviz ISU

Vezi că dacă pui lămpli de Exituri, când vin în control găsești că trebuia să pui exituri și afară.


Pai afara nu, ca conform normelor UE, daca e tobogan, trebe doar inauntru...ca oricum nu au cum urca. De la mine se iese de urgenta dar nu se poate intra :roll: :D
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde tinumaftei » 01 Oct 2017, 00:09

calin bondaru scrie:
Bambucha scrie:Ambitios proiectul tau, dar ti-ai facut un plan de afaceri? Ti-ai calculat un ROI. Sa vezi daca e fezabil si in ce termene, chiar daca implica ceva fonduri pe langa constructie mai intra destul de multa "infrastructura", astfel incati sa ajungi la un ROE acceptabil, mai ales in conditiile unui pret eG neatractiv. Daca da, mi-ar face placere sa descrii un pic dimensiunea stupinei, vetre stationare versus pastoral/masini, etc, cum le vezi acum in faza asta.

Cu acei banuti personal m-as directiona mai repede catre un 10 ha arabil.


Am mai studiat problema si am inteles de ce au pus ei acea estimare! La autorizatie am platit procent din suma! In fine...teapa :oops:
Am turnat fundatia si placa dar o sa fac modificare la proiect si sa merg pe structura de lemn ca sa fie mai ieftin.
In momentul de fata am 300 si ceva de familii, stationar dar le duc si in pastoral.
Au bunicii cateva hectare date in arenda ca nu se pricepe nimeni din familie la agricultura pe care vreau sa pun salcam cand se elibereaza de sarcini.

Mult succes!
Cum este compartimentata?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2017, 12:54

ce parere aveti despre asa ceva:

http://www.magazincorturi.ro/corturi-garaj

in cca. 1000 Euro gasesti ptr cca 25-30 mp

ramane de gasit solutie pentru podea

pe olx am vazut ca se gasesc la preturi chiar sub 3000 lei.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde tinumaftei » 03 Oct 2017, 02:19

Mai adaugi ceva și iei o semiremorca de tir cu duba, izoterma, închidere cu uși zdravene......
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Ioan Guist » 03 Oct 2017, 05:18

Cristi Ionita
Ce sa faci ma cu carpele alea? Sa ti le ia prima pala de vant? Sa se coaca de la soare ? Nu ai pe ce da banii? Sa nu poti sa bati si tu un cui in perete unde sa acheti diploma? Ca tot romanu...nu ?

Pe bune , iei de banii aia lemn si trantesti o baraca de ...mai mare frumusetea.Rustic.Bati cate cuie vrei si unde vrei.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Cristian IONITA » 03 Oct 2017, 07:52

@tinumaftei - de retinut ideea cu duba (sau container maritim) .... partea mai putin simpatica este ca trebuia bine socotit unde o amplasezi ptr ca necesita macara pentru a fi mutata, iar daca lasi duba pe sasiu trebui ai diferenta de nivel.

@nelu' - pai de aceea intreb .... ca sa stiu daca ajung carpaci sau nu :)
Varianta "baraca din lemn" am aplicato deja la vatra din Ileana .... stiu ce implica: timp, pricepere la realizare, timp si pricepere la intretinere (vopsit, reparat tabla de acoperis,etc), etc .... ca sa nu mai spun ca pe noua vatra presupune si autorizatie de constructie mai speciala (site natura 2000). Teoretic pentru cort nu trebuie nimic .... il cumperi il aduci la locatie cu turismu si n cateva ore il instalezi .... daca la anu vrei sa l muti ... iar i cateva ore il desfaci si reinstalezi intro dupaamiaza.
Nu am vazut deloc pe viu asa ceva .... in schimb am vazut hale industriale pe acest sistem ca sunt in picioare si dupa 10 ani .... dar este intradevar alta clasa.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde danielionut » 03 Apr 2018, 17:44

Decat cortul de garaj de mai sus, mai bine alegeti un cort industrial
https://proficort.ro/corturi-industriale/

Eu am varianta Profi pe dimensiunea 6x3 metri. De 2 ani il folosesc pentru depozitare marfa si n-am probleme cu el.
danielionut
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Apr 2018, 17:31

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Cristian IONITA » 19 Iun 2018, 16:56

ce solutie aveti pentru podea?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde dantat » 26 Iun 2018, 09:31

Cristian IONITA scrie:ce solutie aveti pentru podea?


Eu mi-am dorit mereu podea de sticla. Vazui deunazi un film cu unu' de treceau gloantele pe langa el prin podea (de sticla bineinteles). Mission Impossible ii zice. Si vreau si eu de sticla. Da' nu stiu cu normele UE... or fi, n-or fi...
Am incercat si cu gresie de spania, din aia cu floricele colorata frumos. Cica nu...ca n-avea rosturile impermeabile si se prindea mucegaiul. Cand cate o idee de la unii cand de la altii. Numa' in judecata sa nu-i dai ca se fac de ras nestiind meserie.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde cristi_vidican » 04 Iul 2018, 10:06

Anul acesta am reușit să extrag în camera amenajată pt așa ceva.
Nu e mare, 3/4, dar e suficientă.
Pentru 100 de stupi e suficientă.
Mai greu puțin când ai multe caturi și trebuie să le depozitezi înăuntru - rapiță, salcâm, când e mai frig și ar fi bine ținute la căldură.
Am avut în ea peste 250 de caturi și am încăput la extras.
Adio cort, sper pt totdeauna.

Sigur, ai nevoie de caturi de schimb.
De remorcă cu care să duci corpurile.
Îți ia mai mult timp decât în cort.
Dar, nu se compară. Confortul merită investiția.
Nu te mai doare capul că plouă, bate vântul și-ți mută cortul în șanț, că vine albina pe tine - una dintre cele mai mari probleme care le-am avut, că se rupe cortul, că nu mai găsești nu știu ce, că aia, că ailaltă ...

Pe mine o cameră de 3/4 m-a dus la 4500 lei - șapă, glet pereți și vopsea, tavan osb, gresie, curent, ușă și geam termopan.
Mult, dar mă slujesc de ea de aici înainte.
am și avantajul că nu plec departe cu stupii.

P.S. Lângă mine a venit și un prieten cu centrifuga lui, așa că acum am și eu centrifugă cu 40 r. Pică una, mai am una ;)
P.P.S. Problema e că niciodată nu-ți ajunge spațiul, așa că e bine să ai o cameră cât mai mare.
Fişiere ataşate
camera extrasb.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Closcutz » 04 Iul 2018, 13:48

Cum păstrezi caturile (bănuiesc că de 1/2 ) când nu sunt pe familii că sa nu le atace găselnița? Cum transportul efectiv caturile ca sa nu declanșezi furtișag? Am înțeles că pui grație haneman și folosești și izgonitoare dar și suflanta.... Cum e cu manipularea caturilor?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde cristi_vidican » 04 Iul 2018, 15:45

Closcutz scrie:Cum păstrezi caturile (bănuiesc că de 1/2 ) când nu sunt pe familii că sa nu le atace găselnița? Cum transportul efectiv caturile ca sa nu declanșezi furtișag? Am înțeles că pui grație haneman și folosești și izgonitoare dar și suflanta.... Cum e cu manipularea caturilor?

1. Caturile le păstrez stivuite, câte 15 unul peste altul. Fundul are sită, bine-ar fi cât mai mare. Capacul are sită. Ideea e să nu ai rame negre și să se facă efectul de horn. Le păstrez la umbră, într-o magazie.
2. Când iau caturile, am grijă să nu dau alte caturi la lins până ce nu am terminat de suflat totul. Dacă folosesc izgonitoarul, e mai simplu. Am pus izgonitorul cu 24 de ore înainte, iau caturile dimineața devreme, sau seara târziu. La izgonitor lucrezi mai mult și ridici. De aceea când am mult de extras, folosesc suflanta. Am oameni lângă mine, să meargă treaba unsă.
3. Manipularea caturilor - nu știu exact la ce te referi. Punem 4 caturi pe un fud, pun capacul, cu lisa încarc în remorcă și descarc în cameră. Stivuiesc 10-11 pe un turn, să fac economie de spațiu.
după un cules bun de rapiță și salcâm, te simți la spate 2 luni.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Balian » 04 Iul 2018, 16:44

cristi_vidican scrie:după un cules bun de rapiță și salcâm, te simți la spate 2 luni.

:!:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Closcutz » 04 Iul 2018, 17:11

Urâtă rău faza cu resimțită doua luni... Eram sigur că se simte destul de tare greutatea unui cat de 1/2 plin... Nu mă încântă treaba cu durerea de șale...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Balian » 04 Iul 2018, 17:31

Closcutz scrie:Urâtă rău faza cu resimțită doua luni... Eram sigur că se simte destul de tare greutatea unui cat de 1/2 plin... Nu mă încântă treaba cu durerea de șale...

Oricum faci apicultura, mai repede mai târziu ea va acționa pe coloană. Am lucrat mulți ani cu orizontale.
Ținând în fața mea rama de 1/1 toată ziua, sau scuturând ramă cu ramă nu mai rezistam. :( Manipulând
un corp de 1/2 pe timp scurt mă afectează, dar nu așa tare. Mecanizarea mă ajută enorm de mult.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde jonny_it » 04 Iul 2018, 17:34

Sa va spun si metoda mea.
Pun caturile unul pe altul, cat mai inalt posibil, de obicei 10 - 15, jos un podisor, sus altul, apoi intr-un pahar de unica folosinta pun 2 cm de acid acetic. Paharul il pun sus, in ultimul cat in care las doar 11 rame(incap 12) si il fixez intre 2 rame.
Stau asa pana in anul urmator si nu sunt probleme cu gaselnita. Cand trebuie folosite drumul de la magazie pana la stupi(20 de metri) este suficient ca ele sa nu mai miroase deloc a otet. Pot sa stea si afara, nu vin nici albinele la furtisag.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori