Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Jean Valjean » 29 Ian 2017, 13:24

Si-a mai construit cineva magazie/hala, care ar putea sa ne dea cateva idei?
Ati mai aflat ceva informatii cu privire la acest subiect?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Cristian IONITA » 31 Ian 2017, 11:55

Nu am facut inca, dar am in plan ca pe noua locatie sa folosesc ce ofera dumnealor: http://bomstal.ro/index

cam cum lucreaza: https://www.youtube.com/watch?v=mUCCCg_i22g

structura de metal nu este cea mai fericita, adica zero izolatie termica, prea putin aspectuasa dar .... are avantaje clare, relativ ieftina, usor de intretinut, modularitate, demontabila, etc

De exemplu o structura de 3 * 7 m costa cca 1.000 Euro la care se mai adauga fundatia
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde calin bondaru » 01 Feb 2017, 22:06

Eu am inceput o hala apicola de 160 mp, care sa contina camera de extractie si ambalare, camera frigorifica, atelier, birou,baie si un hol lateral pe toata lungimea in scop de depozitare! Toata constructia este estimata la 170.000 mii lei...am treaba :D
Fişiere ataşate
hala apicola.jpg
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde gabimihai » 03 Feb 2017, 21:09

Eu am o magazie apicola de 12mp, cam mica, dar anul acesta termin prelungirea din spate cu inca 2,5 m. deja am turnata temelia de beton de 2 ani. A devenit neincapatoare din cauza unor scule si echipamente necesare la stupi si nu numai. Si podul e ocupat cu material lemnos.Anul acesta o revopsesc.Trebuie sa fac al doilea raft pentru rame, e de lucru..., pe un compartiment incap 15 rame.
Fişiere ataşate
magazie 3.JPG
Magazie 1.JPG
Raft cu rame
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Jean Valjean » 03 Feb 2017, 23:16

calin bondaru scrie:Eu am inceput o hala apicola de 160 mp, care sa contina camera de extractie si ambalare, camera frigorifica, atelier, birou,baie si un hol lateral pe toata lungimea in scop de depozitare! Toata constructia este estimata la 170.000 mii lei...am treaba :D


Bre, da' aveti treaba, nu gluma. E ceva de munca sa faci 170 de mii si inca ceva sa-i amortizezi.
Ati calculat cati balși/an sunt necesari pentru recuperarea investitiei in, sa zicem, 5 ani?

Pe mine ma intereseaza mai mult impartirea spatiului sau, mai bine zis, fluxul tehnologic astfel incat sa corespunda, la o adica, cerintelor legale de autorizare sanitar veterinara. A povestit ceva Almasel la inceputul topicului, dar n-am inteles pre bine daca trebuie acces direct din sala de extractie in toaleta sau nu.
Precizez ca vorbesc de o amenajare pentru extractie.
Nu vad o solutie constructia din tabla, tip garaj. Poti face o magazie sau atelier in felul asta, nu insa si o "casa a mierii", in care trebuie sa ai spatii de extractie, depozitare a mierii, depozitare a caturilor pline si goale.
Am tot cautat pe net cerintele autoritatilor in vderea unei asemenea constructii, insa fara prea mari sanse.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde calin bondaru » 04 Feb 2017, 02:22

Bre, da' aveti treaba, nu gluma. E ceva de munca sa faci 170 de mii si inca ceva sa-i amortizezi.
Ati calculat cati balși/an sunt necesari pentru recuperarea investitiei in, sa zicem, 5 ani?


Da...este treaba dar am timp vreo 60-70 de ani :D
Nu am calculat si nu voi calcula atat timp cat vreau sa fac apicultura toata viata sau mai exact cat vor fi albine pe pamant.
Cat despre informatii de la institutii nici nu m-am interesat pentru ca vreau sa imi fie mie comod sa-mi fac treaba.
Eu am gandit-o in asa fel incat sa pot construi in continuare daca va merge treaba.
Am pus toaleta intre birou si vestiar iar celelalte sunt separate...nu stiu e bine sau nu dar sper ca pana la iarna sa o termin
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde dantat » 04 Feb 2017, 11:44

Jean Valjean scrie:Bre, da' aveti treaba, nu gluma. E ceva de munca sa faci 170 de mii si inca ceva sa-i amortizezi.
Ati calculat cati balși/an sunt necesari pentru recuperarea investitiei in, sa zicem, 5 ani?

Pe mine ma intereseaza mai mult impartirea spatiului sau, mai bine zis, fluxul tehnologic astfel incat sa corespunda, la o adica, cerintelor legale de autorizare sanitar veterinara. A povestit ceva Almasel la inceputul topicului, dar n-am inteles pre bine daca trebuie acces direct din sala de extractie in toaleta sau nu.
Precizez ca vorbesc de o amenajare pentru extractie.
Nu vad o solutie constructia din tabla, tip garaj. Poti face o magazie sau atelier in felul asta, nu insa si o "casa a mierii", in care trebuie sa ai spatii de extractie, depozitare a mierii, depozitare a caturilor pline si goale.
Am tot cautat pe net cerintele autoritatilor in vderea unei asemenea constructii, insa fara prea mari sanse.


Organizez vizite in halele de extractie din strainatate...cu personalul care da autorizatii sanitar veterinare cu tot.
Acum, fiecare isi gestioneaza afacerea cum crede, insa chiar daca nu are studii, un palmas stie cat sa se intinda ca sa nu se rupa patul.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde cristi_vidican » 04 Feb 2017, 16:26

Jean Valjean scrie:Am tot cautat pe net cerintele autoritatilor in vderea unei asemenea constructii, insa fara prea mari sanse.

Mergi la DSVSA și-ți spun ei tot ce trebuie să cuprindă o hală care să fie potrivită pentru autorizare.

Unii și-au făcut autorizare prin niște bucătării și camere auxiliare. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2017, 17:54

De cat sa ingropi banii in betoane mai bine te bucuri de ei pe o insula din Caraibe cu familia. Viata-i scurta. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Jean Valjean » 04 Feb 2017, 19:36

cristi_vidican scrie:Mergi la DSVSA și-ți spun ei tot ce trebuie să cuprindă o hală care să fie potrivită pentru autorizare.
Unii și-au făcut autorizare prin niște bucătării și camere auxiliare. :lol:


Categoric o sa fac asta inainte de a ma apuca de treaba. Eu intreb doar ca sa-mi fac o idee si sunt convins ca sunt oameni pe aici care au construit deja si stiu exact la ce legi si norme trebuie sa mergi sa cauti informatii.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Bambucha » 22 Feb 2017, 22:45

calin bondaru scrie:
Bre, da' aveti treaba, nu gluma. E ceva de munca sa faci 170 de mii si inca ceva sa-i amortizezi.
Ati calculat cati balși/an sunt necesari pentru recuperarea investitiei in, sa zicem, 5 ani?


Da...este treaba dar am timp vreo 60-70 de ani :D
Nu am calculat si nu voi calcula atat timp cat vreau sa fac apicultura toata viata sau mai exact cat vor fi albine pe pamant.
Cat despre informatii de la institutii nici nu m-am interesat pentru ca vreau sa imi fie mie comod sa-mi fac treaba.
Eu am gandit-o in asa fel incat sa pot construi in continuare daca va merge treaba.
Am pus toaleta intre birou si vestiar iar celelalte sunt separate...nu stiu e bine sau nu dar sper ca pana la iarna sa o termin



Ambitios proiectul tau, dar ti-ai facut un plan de afaceri? Ti-ai calculat un ROI. Sa vezi daca e fezabil si in ce termene, chiar daca implica ceva fonduri pe langa constructie mai intra destul de multa "infrastructura", astfel incati sa ajungi la un ROE acceptabil, mai ales in conditiile unui pret eG neatractiv. Daca da, mi-ar face placere sa descrii un pic dimensiunea stupinei, vetre stationare versus pastoral/masini, etc, cum le vezi acum in faza asta.

Cu acei banuti personal m-as directiona mai repede catre un 10 ha arabil.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde tinumaftei » 22 Feb 2017, 23:01

După ce le ai pe alea arabile o să vezi cât îți mai trebuie că sa le ari, semeni, recoltezi.....
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Bambucha » 22 Feb 2017, 23:14

Aratul sa fie singura solutie? :D
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde calin bondaru » 22 Feb 2017, 23:54

Bambucha scrie:Ambitios proiectul tau, dar ti-ai facut un plan de afaceri? Ti-ai calculat un ROI. Sa vezi daca e fezabil si in ce termene, chiar daca implica ceva fonduri pe langa constructie mai intra destul de multa "infrastructura", astfel incati sa ajungi la un ROE acceptabil, mai ales in conditiile unui pret eG neatractiv. Daca da, mi-ar face placere sa descrii un pic dimensiunea stupinei, vetre stationare versus pastoral/masini, etc, cum le vezi acum in faza asta.

Cu acei banuti personal m-as directiona mai repede catre un 10 ha arabil.


Am mai studiat problema si am inteles de ce au pus ei acea estimare! La autorizatie am platit procent din suma! In fine...teapa :oops:
Am turnat fundatia si placa dar o sa fac modificare la proiect si sa merg pe structura de lemn ca sa fie mai ieftin.
In momentul de fata am 300 si ceva de familii, stationar dar le duc si in pastoral.
Au bunicii cateva hectare date in arenda ca nu se pricepe nimeni din familie la agricultura pe care vreau sa pun salcam cand se elibereaza de sarcini.
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde dantat » 30 Sep 2017, 19:06

cristi_vidican scrie:
Jean Valjean scrie:Am tot cautat pe net cerintele autoritatilor in vderea unei asemenea constructii, insa fara prea mari sanse.

Mergi la DSVSA și-ți spun ei tot ce trebuie să cuprindă o hală care să fie potrivită pentru autorizare.

Unii și-au făcut autorizare prin niște bucătării și camere auxiliare. :lol:



Eei, uite ca eu am facut cerere sa-mi si scrie ca sa cuprinda, nu numai sa-mi spuna. Ca verbal zboara multe pasarici referitoare la igiena si conditii de constructie. Uite ca am primit raspuns: sa respecte normele UE. Asadar, aceste norme fiind respectate, totul o sa fie bine. Inca nu m-am lamurit daca trebuie aviz ISU
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde cristi_vidican » 30 Sep 2017, 20:07

dantat scrie:
Eei, uite ca eu am facut cerere sa-mi si scrie ca sa cuprinda, nu numai sa-mi spuna. Ca verbal zboara multe pasarici referitoare la igiena si conditii de constructie. Uite ca am primit raspuns: sa respecte normele UE. Asadar, aceste norme fiind respectate, totul o sa fie bine. Inca nu m-am lamurit daca trebuie aviz ISU

Vezi că dacă pui lămpli de Exituri, când vin în control găsești că trebuia să pui exituri și afară.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori