Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 15 Iun 2013, 15:57

Asadar, nu vad sensul complicarii cu BCA, boltari sau altceva...

100_1427.JPG


100_1428.JPG


100_1433.JPG
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 15 Iun 2013, 15:58

.
Fişiere ataşate
100_1437.JPG
100_1436.JPG
100_1435.JPG
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 15 Iun 2013, 16:01

Cam astea sunt deocamdata, am pe undeva foto ci cu placarea cu polistiren, cand le gasesc le pun.

100_1437.JPG


100_1439.JPG


100_1440.JPG
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Mircea_63 » 15 Iun 2013, 18:48

Echo, ai avut nevoie si de autorizatie de constructie, aprobari urbanism etc?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 15 Iun 2013, 19:56

Nu am scoase... Nevoie, da.. partial..

Treaba vine asa: pentru cea mica (de la mine din curte), nu am nevoie de nimic, fiind cladire anexa, pentru utilitati, neavand drept scop locuirea sau efectuarea vre-unei activitati comerciale, etc, etc.... pur si simplu... magazie... Avand casa pe terenul respectiv aprobarile se iau numai pentru aceasta si in general pentru orice cladire care are fundatie (!)

Pentru cea mare, fiind la stupina, situatia e mai .. oarecum. Cand am inceput sa cosntruiesc terenul stupinei era inca extravilan, Primaria incepuse deja demersurile pentru introducerea in intravilan. Am avut acceptul Primarului sa demarez, pt ca autorizatie nu putea sa imi dea. Intre timp treburile s-au lamurit.

Dar, repet, nu este cladire pentru extractie, e pur magazie, hala, etc, spatiu de depozitare si mic atelier apicol (ansamblare rame, chestii..).
Sala de extractie / procesare / depozitare, etc o voi face separat, poate anul viitor daca totul e ok, pe aceeasi tehnologie de constructie.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Bambucha » 15 Iun 2013, 20:29

Magazioara aia mica seamana foarte mult cu a mea :)
Si eu am facut-o intr-o apa, pe fundatie de popici, structura de rigle si inchidere pe osb. Dupa care am aplicat un strat de 10 polistiren pe exterior si unul de 5 pe interior si un lambriu deoarece am vrut-o mai "rustica". Am pus poze pe forumul vechi la pagina mea personala. OSB-ul are si calitatea de a rigidiza foarte bine.
Referitor la AC si eu credeam ca nu-mi trebuie pana cand am citit un pic legea 50 din 1990 din cauza unui vecin mai "binevoitor". Orice constructie inamovibila are nevoie de AC, teoretic chiar si "anexele gospodaresti" gen cotet, put sau gard. Poti insa sa incluzi aceste constructii la AC la o data ulterioara cand vei dezvolta un pic locatia ca sa nu te duci pentru orice pitiflic sa ceri C.U. respectiv A.C.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 01 Iul 2013, 10:44

Caline, pai cred ca cuvantul cheie este "inamovabil" (adica nedemontabil, permanent) si pentru a-l defini (ca la noi legea e facuta sa se interpreteze nu sa se aplice cum e), revenim la ceea ce am spus eu mai sus, adica orice constructie care NU are fundatie, nu necesita Autorizatie de Constructie.

Pentru a primi AC si apoi PV de receptie, tregbuie sa existe un Proiect. Proiectul trebuie insotit de avize (minimum mediu, electrica si inca ceva, nu mai stiu). Daca ma apuc sa fac proiect pentru cotetul de gaini sau magazia de lemne.. am pus-o...

Deci - tot ce nu are fundatie, nu necesita o Autorizatie de Constructie, urmata ulterior de un proces verbal de receptie a constructiei respective.

Acum, e posibil sa fie nevoie de o notificare la primarie (imi aduc aminte ca am avut pentru gard o notificare pentru imprejmuire).


Am scris mai sus, referitor la sala de extractie a mierii, de pardoseala cu linoleum special.
Am gasit mail-ul respectiv, vedeti fotografiile de mai jos referitor la marginea pardoselii.

Linoleum.jpg


Mesajul prmit de la ei este urmatorul:

SOLUTII COMPLETE PARDOSELI PENTRU SPITALE
Covor pvc / linoleum trafic intens 8.7 eur/mp +tva
Covor pvc cu poliuretan pentru protectie impotriva petelor...utilizare in special in: spitale, scoli si alte locatii cu trafic intens. Caracteristici: antibanterian, antifungic, rezistenta la substante chimice...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Otovirgil » 01 Iul 2013, 15:03

Frumos, felicitari -> un buget, cost, se poate ?
M-am tot gandit/intrebat, ii oare asa de greu o asociere ? Imposibil ?!
Tine de cultura, de simtul proprietatii, de neam ? Daca eu vin cu aport in mijlocul de transport, un altul cu centrifuga + alt coleg cu cash + cineva care are teren + etc ; esential : sa fim in cca 50-100 km, sa fie asa mare teama de a ne fura caciula incat sa nu persectam o "intelegere" ? N-am progresa mai repede ? Poate-i utopic ce spun !
Ocrotesc, respect si incerc sa inteleg aceste vietati ! Albina, matca, trantor !
Avatar utilizator
Otovirgil
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Mai 2012, 09:21
Localitate: Otopeni

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde ANITEI » 02 Iul 2013, 23:26

M-am uitat imediat la localitate , ca la idei suntem vecini!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 14 Iul 2013, 22:22

Referitor la metoda, cum nu am inventat eu apa calda, am gasit in sfarsit filmul care il cautam, referitor la cum construiesc americanii.

Mie asta mi s-a parut cel mai elocvent, dar sunt multe.

Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Mircea_63 » 04 Sep 2015, 21:36

Ladybug3 scrie:

Laudabila initiativa de a va promova afacerea, insa regulamentul interzice acest lucru in paginile forumului.
Ca urmare va rog sa va modificati semnatura.

Aveti in schimb la dispozitie http://stuparitul-anunturi.com/ pentru acest lucru.
Va multumesc pentru intelegere!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Jean Valjean » 20 Oct 2015, 21:36

S-a mai modificat ceva in regulamentul de constructie sau tot asa a ramas? Ma refer la planul de constructie, in special la camera dedicata toaletei; pana la urma trebuie sa aiba legatura directa cu sala de extractie sau nu?

Ma gandesc sa incep o costructie pentru depozitare, iar daca tot o incep sa-mi dau posibilitatea de a o adapta faa prea multe costuri la cerintele normelor in vigoare cu privire la extractia si depozitarea mierii.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde cristi_vidican » 20 Oct 2015, 22:50

Cel mai sigur este să mergi la DSV-ul din zona ta. Acolo afli tot ce vor ei de la tine
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Ciuca » 05 Feb 2016, 16:52

mai rezistenta ar fi pe structura metalica {...}
Ciuca
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Feb 2016, 16:49

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2016, 23:31

Niste preturi estimative, la un 6 pe 20, de exemplu?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde gogo » 07 Feb 2016, 10:28

gogo
 
Mesaje: 19
Membru din: 14 Ian 2012, 21:31
Localitate: turnu severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori