Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rog solutie colector de polen +scandura de zbor cu balama

Mesajde ignatius » 06 Aug 2013, 12:02

Va salut
PLEC DE LA URMATOARE IDEE CARE NU POATE FI COMBATUTA:
CEA MAI BUNA INCHIDERE A UNUI STUP CAND PLECI IN PASTORAL ESTE SCANDURA DE ZBOR CU BALAMA SI FOREIBER

Poate sunt eu batut in cap, dar nu am gasit o solutie pentru un colector de polen atasat la un stup ( ME, cu corpuri interschimbabile, cu soclu mobil) care are scandura de zobor cu balamale. Adica am vazut ca sunt tot felul de solutii cu scandura de zbor detasabila si apoi inchizi urdinisul cu tot felul de gratii , darr nu mi se pare foarte ok sa stau mereu sa prind scandura de zbor sau sa ma chinui sa inchid stupul.
Eu vreau un colector de polen tip salaj/Oros, nu colector de polen cu placa de polen cu inaltimea mica si lunga cat toata partea frontala a stupului.

Poate cineva sa imi dea cineva o solutie?
va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Rog solutie colector de polen +scandura de zbor cu balam

Mesajde proapis13 » 06 Aug 2013, 12:34

viewtopic.php?f=23&t=199&hilit=polenul#p1726
http://stuparitul.3xforum.ro/post/551/1 ... _polenul_/
Ai surse de inspiratie la adresle de mai sus iar primul nume ce-mi vine in minte e Donbazil
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Rog solutie colector de polen +scandura de zbor cu balam

Mesajde mirel » 06 Aug 2013, 12:45

salutare!!
arunca un ochi si aci'....eu am stupii cu scandura pe balama si cu scandura fixa.....asta se preteaza la orice fel de scandura si merge tzais (home made)..... din punctul meu de vedere...

viewtopic.php?f=15&t=1295&p=131018#p131018
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Rog solutie colector de polen +scandura de zbor cu balam

Mesajde ignatius » 06 Aug 2013, 14:13

mirel scrie:salutare!!
arunca un ochi si aci'....eu am stupii cu scandura pe balama si cu scandura fixa.....asta se preteaza la orice fel de scandura si merge tzais (home made)..... din punctul meu de vedere...

viewtopic.php?f=15&t=1295&p=131018#p131018


Deci trebuie facuta scandura de zobor de o latime mai mica si colectorul de polen cu tunel.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Rog solutie colector de polen +scandura de zbor cu balam

Mesajde mirel » 07 Aug 2013, 09:37

eu asta am considerat cea mai practica metoda :)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Rog solutie colector de polen +scandura de zbor cu balam

Mesajde ANITEI » 09 Aug 2013, 13:53

Buna! Si eu am scandura mobila ,detasabila si colector de polen fara tunel, doar ca atunci cand le las nepazite un "binevoitor " mi le poate inchide imediat!

http://www.youtube.com/watch?v=faU_h6U38ZA
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad


Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori