Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pavilion plutitor

Mesajde State » 02 Dec 2013, 21:23

Ati citit bine. :lol:

Iar mi s-a intamplat sa am o idee creata si anume : pavilionul plutitor.

Prima intrebare ar fi : Ati mai vazut sau a mai incercat cineva sa faca asa ceva ?
A doua: Credeti ca ar fi o idee buna de pastoral ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pavilion plutitor

Mesajde CATALIN » 02 Dec 2013, 21:44

:lol: :lol: :lol: :lol: uraaaaaaaaa
pleci in pastoral si dai si la peste esti si pe dunare
hmmmm ce ar fi sa facem si o casa plutitoare.aaaa..ar fi unicat si rustica si pe apa siii......
statica dai bataie cu planurile ca le ai fratioareeee :roll:
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Pavilion plutitor

Mesajde iunicu » 02 Dec 2013, 22:24

Statica, locuind pe malul lacului Snagov m-am gandit si eu amuzat cum ar fi o stupina pe lac. Cate 3 stupi pe o pluta din tevi pvc. :lol:
Treaba este ca s-ar ineca la greu culegatoarea. Privesc la albinele ce se intorc de la cules cum cad in iarba inainte de a se catara pe urdinis. Cum ar fi sa iti cada culegatoarea in lac la cea mai mica rafala de vant. Si asa ma tem pentru harnicele mele care trebuie sa traverseze coada lacului pentru nectarul de tei, eu avand din stupina pana in lac, aproximativ 50 metri.

(am ajuns si eu la postarea 1000)
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Pavilion plutitor

Mesajde comi » 02 Dec 2013, 22:27

Migratory floating beehive -pavilion albine plutitor a fost conceput de Frederick Grabbe in 1872 pe un vapor cu aburi pe fluviul Mississippi in orasul Libertyville in Illinois plecind in sud pe fluviul pentru a evita iarna din Illinois
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Pavilion plutitor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Dec 2013, 22:32

iunicu scrie:Statica, locuind pe malul lacului Snagov m-am gandit si eu amuzat cum ar fi o stupina pe lac. Cate 3 stupi pe o pluta din tevi pvc. :lol:


(am ajuns si eu la postarea 1000)


felicitarile mele !!! pana la 3389 mai ai putin !!! :lol:
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pavilion plutitor

Mesajde CATALIN » 02 Dec 2013, 22:34

iunicu scrie:(am ajuns si eu la postarea 1000)


felicitari fratelooo la cat mai multe miii iti doresc ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Pavilion plutitor

Mesajde ovidiu_78 » 02 Dec 2013, 22:43

ves.lucian.zabrani scrie: felicitarile mele !!! pana la 3389 mai ai putin !!! :lol:
:P :P :P

faci concurs? :lol:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Pavilion plutitor

Mesajde State » 02 Dec 2013, 23:08

iunicu scrie:Statica, locuind pe malul lacului Snagov m-am gandit si eu amuzat cum ar fi o stupina pe lac. Cate 3 stupi pe o pluta din tevi pvc. :lol:
Treaba este ca s-ar ineca la greu culegatoarea. Privesc la albinele ce se intorc de la cules cum cad in iarba inainte de a se catara pe urdinis. Cum ar fi sa iti cada culegatoarea in lac la cea mai mica rafala de vant. Si asa ma tem pentru harnicele mele care trebuie sa traverseze coada lacului pentru nectarul de tei, eu avand din stupina pana in lac, aproximativ 50 metri.

(am ajuns si eu la postarea 1000)


Stai asa ca n-am zis tot din prima. Stupii pot fi descarcati in zonele melifere. Pentru asta m-am gandit la un triciclu(alea cu care se cara laptele pe vremea lu' Ceasca). Rampe sunt destule, nu asta ar fi problema. Sau macara(inca ma gandesc la ceva manual,cu troliu).

Inca nu stiu metoda de propulsie cand urc. Inchiriere impingator? La vale ar fi cat de cat usor -carma si motor de 30-40cp pentru manevre la mal, in rest la liber.
Ma gandesc la rentabilitate. Cost inchiriere impingator ? Cost constructie pavilion ? Acte necesare inscriere ? Si cate si mai cate...
Ideea este sa deplasez 200-300 stupi+"casa"+utilaje+echipamente+cate si mai cate.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pavilion plutitor

Mesajde State » 02 Dec 2013, 23:15

comi scrie:Migratory floating beehive -pavilion albine plutitor a fost conceput de Frederick Grabbe in 1872 pe un vapor cu aburi pe fluviul Mississippi in orasul Libertyville in Illinois plecind in sud pe fluviul pentru a evita iarna din Illinois


Saru'mana !
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pavilion plutitor

Mesajde iunicu » 03 Dec 2013, 00:16

In delta, stupii se deplaseaza pe calea apei dar la celelalte masive trebuie sa ajungi cu lazile tot intr-un vehicol cu roti.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Pavilion plutitor

Mesajde bio » 03 Dec 2013, 00:35

State scrie:Stai asa ca n-am zis tot din prima. Stupii pot fi descarcati in zonele melifere. Pentru asta m-am gandit la un triciclu(alea cu care se cara laptele pe vremea lu' Ceasca). Rampe sunt destule, nu asta ar fi problema.

Inca nu stiu metoda de propulsie cand urc. Inchiriere impingator? La vale ar fi cat de cat usor -carma si motor de 30-40cp pentru manevre la mal, in rest la liber.
Ma gandesc la rentabilitate. Cost inchiriere impingator ? Cost constructie pavilion ? Acte necesare inscriere ? Si cate si mai cate...
Ideea este sa deplasez 200-300 stupi+"casa"+utilaje+echipamente+cate si mai cate.


..nu cred ca este viabil pentru un "pastoral".. Motive :
- nu poti umbla pe Dunare deoarece va fi o ambarcatiune de dimensiune marisoara care necesita multe hirtii..aprobari...calificari...Mult mai multe decit la un auto-pavilion.
--malurile la o apa curgatoare difera de la zi la zi in functie de Cotele zilnice.
--te rupe munca sa incarci si sa descarci pe un teren dificil..
--viteza de deplasare redusa..

Ar fi poate o varianta pentru cineva care sta in Delta sa isi amenajeze vreun ponton sa-l duca in inima Deltei la spontana din zonele greu accesibile pe uscat...dar nu stiu cum sta treaba cu cei de la Biosfera Delta Dunarii sa nu restrictioneze accesul.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Pavilion plutitor

Mesajde bio » 03 Dec 2013, 00:38

...
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Pavilion plutitor

Mesajde comi » 03 Dec 2013, 00:48

Interesanta ideea dar costul cred ca este prea mare pt dunareni sa pleci din zona Corabia Turnu Magurele Zimnicea piña in Delta in pastoral cu mici popasuri pe o distanta de 500-600km (cost vas ,carburant,acte navigatie ,alte neprevazute,etc) ca sa ,,scoti,, ceva trebuie sa ai o flotilla bine inarmata cu stupi de toate ,,calibrele,,orizontali,etajati,multietajati si alte multe modele si multe rase de albine cu raza mica,mijlocie si mare de actiune.Si apoi te poti numii ,,Amiralul albinelor din Dunarea de Jos,,
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Pavilion plutitor

Mesajde delorin I » 03 Dec 2013, 08:05

Ce se va intampla cu albina plecata la cules direct de pe ponton? Daca vantul te va duce 20 de cm in dreapta sau 30 in stanga? Probabil fiecare stup va trebui personalizat...si chiar si asa depopularea in unele cutii va fi mult mai mare decat la un pavilion obisnuit!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau


Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori