Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde vlad » 04 Ian 2013, 15:18

pt Kami : ,, Pe 2 am fost la strand cu o combinatie soferi stupari,si am aflat ca sint containere cu spatiu de incarcare de 3 metri inaltime,in asemenea container ar merge 4 randuri pe verticala 0,7x4=2,8. "
- te contrazic - ori soferii aia au exagerat , ori .....; limita de inaltime pe drumurile din Romanica e de 3,5 . containerul ala despre care ti-au povestit soferii , pe ce-l pui cand il transporti ? daca exista masini sau remorci ( nu remorcute folosite la tractari auto ) cu inaltime maxima ( pana la podea) de 70 cm , atunci merge , DAR o remorca joasa inseamna si garda mica si atunci exista riscul sa dai cu puntea de damburi
,, Lada ideala pt pavilion NU EXISTA in schimb exista o gramada de lazi la care tre sa cantaresti bine de tot avantajele si dezavantajele "" - aici sunt de acord ; din 10 vagoane cu care esti vecin pe camp vara , gasesti cel putin trei tipuri de stupi 9 aici fiecare cu ideile si ,, greierasii " lui
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 15:30

ignatius io urasc lucrurile nesigure cum ar fi rama oarba,prefer sa pun haneman si scap de o gramada de manopera si verificari alba neagra.tocmai de-aia am trecut la vertical cu 2 matci in lada sa iau magazia s-o extrag daca e plina cu miere sau sa merg la plimbare sau plaja daca e goala.daca vrei nr mare de stupi,te gam
ndesti la o lada care sa te ajute in exploatarea lor cu cat mai putine ajutoare sau deloc ultima fiind vareanta ideala,ca vezi cum e de multe ori e greu sa-ti suporti mofturile tale,cand incepi sa extragi tragi sa termini mnai mananci un corn la botu calului si dai bice,cand duci oameni cu tine esti bucatar ospatar in fiecezi si ceilalti au impresia ca esti sef cand de fapt esti o biata sluga stresata!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde vlad » 04 Ian 2013, 15:34

-vagaon de ...12 m ! nu mi-as lua. ( sa nu va ganditi la proverbul cu vulpea si strugurii ) care-i avantaju` ? ca duc mai multi stupi ? plin si neextras , vara , are cel putin 10 tone , deci daca n-ai un tragator serios care sa-l miste de pe loc in primul rand apoi sa-l transporte in siguranta ; ganditi-va ca pe camp nu-l lasi in drum unde e pamantul tare si cat stai pe loc mai cade cate o ploaie si , pamantul fiind afanat , se mai scufunda ditamai hardughia . eu am patit odata cand sa plec de la S1 sa nu-l poata urni din loc ( si nu avea decat 8 m cu tot cu protap ) din cauza faptului ca gasisem pe unul cu un camion , dar n-am luat in calcul roua cazuta si faptul ca intr-o saptamana rotile vagonului se ingropasera . alte dezavantaje ar fi : - greutatea in manevrabilitate ; cauti drumuri cu intersectii largi ca sa nu dai cu roata din spate in santurile colectora de pe margini
-risc de opintire la treceri peste santuri , diguri , cai ferate ... ;
- la padure stai .... mai pe margine
- din cauza greutatii si a lungimii sasiului se indoaie de mijloc ( acum nu e regula , dar am vazut ).
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 15:38

vlade,am povestit in apa calda si nu aveam nici metru la mine nici ce masura,omu spunea ca-s containere xxl cu remorca tandem de 7,80 sau chiar 8m lungime cu roti de nustiucare,omu zicea ca a lucrat pe asemenea masina!iar io spun sincer ca n-am calcat in balega de procuror sa-l supun unui interogatoriu amanuntit pt ca eream la destindere nu la intindere de nervi!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde vlad » 04 Ian 2013, 15:54

pt alex : ai grija cu reconfiguratul in sensul ca daca are trecut in certificat un nr de stupi ( n-am vazut sa se treaca nr de randuri )..... nu prea mai ai ce face ( doar daca te duci pe la rar , faci alt dosar tehnic si cate si mai cate )
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde vlad » 04 Ian 2013, 16:09

kamy scrie:vlade,am povestit in apa calda si nu aveam nici metru la mine nici ce masura,omu spunea ca-s containere xxl cu remorca tandem de 7,80 sau chiar 8m lungime cu roti de nustiucare,omu zicea ca a lucrat pe asemenea masina!iar io spun sincer ca n-am calcat in balega de procuror sa-l supun unui interogatoriu amanuntit pt ca eream la destindere nu la intindere de nervi!


eu te cred , dar mai e cate unul caruia ii tuna sa-si faca container pe 4 randuri verticali cu doua caturi si dupa ce-l termina constata ca are inaltime ce depaseste standarde legale . plus ca ar aparea un balans de .... numa-numa .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 17:21

vlade io am vertical pe 3 randuri la latime de 2 metri pe remorca trailer de 700 kg proprie si nu ma plang de balans la 3500-4000 de kile un rand in plus nu ar fi mare scofala.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde vlad » 05 Ian 2013, 15:22

kamy scrie:vlade io am vertical pe 3 randuri la latime de 2 metri pe remorca trailer de 700 kg proprie si nu ma plang de balans la 3500-4000 de kile un rand in plus nu ar fi mare scofala.


si eu am tot verticali si tot pe trei randuri ( cu cat 1/1 jos si 3/4 urmatoarele doua ) puse pe camion si nu pot spune ca face balans , dar un rand in plus s-ar putea totusi sa afecteze , eu nu m-as risca . in urma cu catva ani , in apropiere de buzau , s-a rasturnat un camion de brasov , a intrat intr-o depasire si a inceput sa faca balans si n-a mai putut fi redresat . se blocase si circulatia de pe sosea si de pe calea ferata care era la cativa metri . am mai vazut un camion rasturnat cand omul , noaptea , ajuns la destinatie si vrand sa amplaseze camionul , a dat cu spatele cu o roata intr-o brazda de plug . de aceea cred ca , cu cat inaltimea e mai mare , baza ramanand aceeasi devine instabil .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde kamy » 06 Ian 2013, 05:59

De acord da hai sa-ti povestesc de anu trecut de la salcamnaveam stupii la 120 km la salcam 3 unde am cumparat o vatra.
Aveam in dotare la vremea respectiva,un calculator pe functie de server si fiindca a trasnit in apropiere nu se mai restarta d3cat ,,digital,,adica cu degetele,facand zi de zi naveta la extras,dupa 2 ore hai inapoi ca iar s-a oprit tirifliciu,am reusit sa extrag decat 2 randuri de la vagon, incepand un furtisag dinala crunt am abandonat,si dupa vro-o 2 saptamani am adus vagonu acasa,repet e platforma de 4x2 metri si puse pe ea 50 lazi verticale de 12+12,1/1.
Ma gandeam nici nu are rost sa ma uit,sigur au papat mierea,dar facea nitel balans la transport si la un varf de panta,fara sa iau demaraj era sa moara motoru,asta m-a facut sa duc si centrifuga si am extras de la 17 lazi peste un butoi de miere,dupa mine singurul pericol ar fi sa extragi tot mai putin ultimu rand.
Iar referitor la balans dupa ce il prizi te joci cu el,am ridicat odata rotile din spate la ditamai autobuzu de 12 tone.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde vlad » 06 Ian 2013, 10:31

atunci , anul asta , sa umpli cat mai multe butoaie ( de-alea mari de 300 ), dar sa stii ca dupa mine as prefera sa las neextras primul rand , ala de jos ( are mai multa stabilitate cand are centrul de greutate mai jos )
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde robert gua » 13 Ian 2013, 22:30

Exista containere de 8 m lungime si 3m inaltime, o sa pun eu o poza, ieri mi-am cumparat unul si l-am transportat pe remorca de la Brasov la Pitesti, aveau impreuna inaltimea de 4,35m si nu am atins nici instalatiile de luminite puse din stalp in stalp deasupra soselei.Eu nu am vazut limita de inaltime mai mica de 4,40 pe drumurile unde nu e interzis accesul camioanelor, ca pe celelalte n-ai voie din cauza greutatii, iar pragul cu limita de 4,40 are defapt peste 4,60 inaltime.
Dar mie mi se pare mult 4 randuri pe inaltime, de pe randul 4 nu o sa scoti deloc miere, si 3 e ca mult. Eu toate containerele inclusiv cel de 8 m le fac pe 2 randuri k sa am productivitate maxima pe stup.
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde robert gua » 15 Ian 2013, 00:02

Fotografie-0086 (Copy).jpg
poza cu containerul de 8 m.
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde Minoiuf » 02 Mar 2013, 21:38

robert gua scrie:Exista containere de 8 m lungime si 3m inaltime, o sa pun eu o poza, ieri mi-am cumparat unul si l-am transportat pe remorca de la Brasov la Pitesti, aveau impreuna inaltimea de 4,35m si nu am atins nici instalatiile de luminite puse din stalp in stalp deasupra soselei.Eu nu am vazut limita de inaltime mai mica de 4,40 pe drumurile unde nu e interzis accesul camioanelor, ca pe celelalte n-ai voie din cauza greutatii, iar pragul cu limita de 4,40 are defapt peste 4,60 inaltime.
Dar mie mi se pare mult 4 randuri pe inaltime, de pe randul 4 nu o sa scoti deloc miere, si 3 e ca mult. Eu toate containerele inclusiv cel de 8 m le fac pe 2 randuri k sa am productivitate maxima pe stup.

Salutare la toata lumea. Sint foarte interesante containerele pe care le-ai achizitionat, mai ales dupa ce ai inceput sa le sudezi compartimentele pt cutii.
Poate ne dai si noua pontul de unde le-ai luat, pret .... Oricum sunt misto, dar din poza par mai inalte decit in realitate. Le vad in fiecare cind trec pe linga ele.
Sper sa te vad intr-o zi pe acolo sa vorbim.
Minoiuf
 
Mesaje: 25
Membru din: 12 Feb 2012, 16:32
Localitate: PITESTI/ ARGES

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde kamy » 03 Mar 2013, 00:08

Robert fa linistit pe 3 randuri si pe 4 ca tot la tine ramane albina si merea
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde robert gua » 03 Mar 2013, 22:49

salut, minoiuf! de unde esti? Treci p la mine si vb mai multe.Sunt mai joase in realitate pt ca le-am facut de 2,3 m inaltime, aveau 2,5 iar cel de 8m avea 3m inaltime.Vorbim!
DL Kamy, le-am facut pe 2 randuri in primul rand pt spatiu, imi intra corp 1/1 si 2 caturi 3/4 plus un spatiu liber pana la randul 2, iar la randul 2 am spatiu mai mult, avantaj ca la extras nu mai misc stupul, lucrez de deasupra.
Va salut!
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde kamy » 27 Apr 2013, 20:33

baieti,musai sa ma dotez cu 4 randuri de stup vertical o sa pun si poze cand gat cu rastelu!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori