Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 24 Ian 2015, 18:34

Va rog sa-mi spuneti daca mai foloseste cineva urdinisul superior iarna, la ce distanta trebuie data gaura fata de baza stupului, diametrul gaurii si modalitatea de folosire. Multumesc.
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 01 Feb 2015, 23:13

stup 1.a.jpg

Am rectificat putin schitele si voi avea rame dadant 1/2 in cat.Modalitatea de lucru va fi ca la un stup orizontal .Daca vreau sa mut familia de albine intr-un stup dadant standard,pun un cuib cu 9 rame dadant 1/1 deasupra cuibului de jos si astept sa urce( daca urca).Ramele din cat sunt in pat cald si cele din cuib in pat rece.
Circulatia aerului in stup este corect reprezentata?
Multumesc
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 01 Feb 2015, 23:14

rame1.a.jpg
rame
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 01 Feb 2015, 23:16

circulatia aerului.jpg
Circulatia aerului
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde mausica » 01 Feb 2015, 23:34

Toata lumea iti spune ca e indicat sa ramai pe STASURI și tu vrei să complici lucrurile ????
Pt ce vrei să faci ramele de 33 !!!! lățime sus ??? Fa cum dorești ca tu vei da cu capul mai târziu ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Plan constructie stup

Mesajde catalin.profiri » 02 Feb 2015, 15:22

Mausica, Catalin1 nu e singurul care are rame atipice.
Si eu sunt in curs de trecere pe 34. 33 e cam putin din experienta celor cu care am mai vb.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Plan constructie stup

Mesajde nicus » 02 Feb 2015, 15:45

Catalin, eu cred ca devierea de la stas si visul de trai in apicultura nu se pupa.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 03 Feb 2015, 01:22

mausica scrie:Toata lumea iti spune ca e indicat sa ramai pe STASURI și tu vrei să complici lucrurile ????
Pt ce vrei să faci ramele de 33 !!!! lățime sus ??? Fa cum dorești ca tu vei da cu capul mai târziu ;)

Mausica, eu intentionez sa fac doar un experiment.Eu tot pe stas lucrez acum,dar cred ca se poate si mai bine.Latimea de 33 mm vreau sa o fac pentru ca asa am citit ca albinele construiesc fagurii in mod natural. Eu nu am vazut niciodata .Intra aici si gasesti mai multe detalii despre spatiul dintre faguri : http://www.dave-cushman.net/bee/bsp.html. As vrea sa fac si la un dadant anul asta rame in cuib de 33mm grosime. Stasul se mai poate modifica in ani, nu e fix. Conditiile de mediu se schimba.
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 03 Feb 2015, 01:31

catalin.profiri scrie:Mausica, Catalin1 nu e singurul care are rame atipice.
Si eu sunt in curs de trecere pe 34. 33 e cam putin din experienta celor cu care am mai vb.


Inca nu am rame de 33, dar intentionez sa-mi fac. Ele oricum se mai ingroasa 0,5mm cel putin, poate si mai mult.
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 03 Feb 2015, 01:40

Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2015, 09:07

Catalin1 scrie:circulatia aerului

Vezi ca ai reprezentat gresit dispunerea dioxidului de carbon in stup...mai studiaza.. :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Plan constructie stup

Mesajde bmdna » 03 Feb 2015, 10:17



Roata se poate inventa la nesfarsit. Fiecare e liber in felul lui sa o faca. Poate sa o faca rotunda, eliptica, poligonala, mai ingusta, mai lata, mai mica, mai mare, cu 4 spite, cu 10 spite, cu spitele identice, cu toate spitele diferite. Poate sa o faca din lemn sau din aur, fixa sau demontabila. Totul tine de cum se simte acel om in caruta si daca vrea neaparat sa-si treaca numele printre inventatori.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Plan constructie stup

Mesajde mausica » 03 Feb 2015, 11:25

Catalin1 scrie:
mausica scrie:Toata lumea iti spune ca e indicat sa ramai pe STASURI și tu vrei să complici lucrurile ????
Pt ce vrei să faci ramele de 33 !!!! lățime sus ??? Fa cum dorești ca tu vei da cu capul mai târziu ;)

Mausica, eu intentionez sa fac doar un experiment.Eu tot pe stas lucrez acum,dar cred ca se poate si mai bine.Latimea de 33 mm vreau sa o fac pentru ca asa am citit ca albinele construiesc fagurii in mod natural. Eu nu am vazut niciodata .Intra aici si gasesti mai multe detalii despre spatiul dintre faguri : http://www.dave-cushman.net/bee/bsp.html. As vrea sa fac si la un dadant anul asta rame in cuib de 33mm grosime. Stasul se mai poate modifica in ani, nu e fix. Conditiile de mediu se schimba.

A ca tu vrei sa iti faci pt placerea ta cate unu din asta asta e altceva ...in schimb sa faci o stupina din asta asa ,,anapoda,,mi se pare o prostie.Daca ai ganduri de extindere si de a face ceva din apicultura atunci e mai dificil pe ,,stasurile'' astea dorite de tine
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Plan constructie stup

Mesajde cosming » 03 Feb 2015, 11:36

Cataline, doar pentru pct. 3, aerisirea se produce cu atat mai deficitar cu cat fanta de aerisire este mai aproape de mijlocul inaltimii incintei pe care vrei s-o improspatezi cu aer. Strict pentru albine in cazul stupului cu soclu plin un urdinis cf cu stas-ul, dimensionat corect, cu o mica fanta in podisor e suficient sa asigure debitul de aer necesar. Sa ai in vedere ghemul nu stupul cand reprezinti CO2. Caldura se aduna sub podisor, si daca mergi pe varianta numai cu urdinis superior sigur o vei pierde in detrimentul unui consum de miere si eventuale incercari de propolizare. Nu stiu ce stupi ai dar recurge la gauri, ca in desen, ca ultima varianta.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 03 Feb 2015, 20:51

proapis13 scrie:
Catalin1 scrie:circulatia aerului

Vezi ca ai reprezentat gresit dispunerea dioxidului de carbon in stup...mai studiaza.. :!:

Te rog spune-mi cum ar fi corect.
multumesc
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 03 Feb 2015, 21:26

cosming scrie:Cataline, doar pentru pct. 3, aerisirea se produce cu atat mai deficitar cu cat fanta de aerisire este mai aproape de mijlocul inaltimii incintei pe care vrei s-o improspatezi cu aer. Strict pentru albine in cazul stupului cu soclu plin un urdinis cf cu stas-ul, dimensionat corect, cu o mica fanta in podisor e suficient sa asigure debitul de aer necesar. Sa ai in vedere ghemul nu stupul cand reprezinti CO2. Caldura se aduna sub podisor, si daca mergi pe varianta numai cu urdinis superior sigur o vei pierde in detrimentul unui consum de miere si eventuale incercari de propolizare. Nu stiu ce stupi ai dar recurge la gauri, ca in desen, ca ultima varianta.

Multumesc Cosming,
Problema este ca eu nu stiu inca sa apreciez deschiderea urdinisului inferior cu fanta din podisor si marimea familiei.Daca merg pe sistemul asta exista posibilitatea sa am un curent de aer prea mare sau prea mic in functie de marimea ghemului.Dar Co2 nu se aduna la fundul stupului? Am stupi dadant 10 rame.Ei nu au gauri.Si nici fanta .Acum as vrea sa fac niste lazi dadant si una pentru experiment dar nu stiu unde sa dau gaura de 25mm. Daca o dau prea jos am sus caldura si umezeala,daca o dau mai sus am am mult CO2 si e mai frig.Eu am citit in carte ca gaura se da la 70mm de la marginea superioara a lazii in jos sau la 2/3 de la baza lazii in cazul cand ai pat rece.srie ca ar fi mai benefic pentru familie chiar daca consuma mai multa miere. Problema este ca incepand cu luna februarie unii apicultori obtureaza gaura si deschid urdinisul de jos din cauza ca matca incepe sa oua.Am citit ca familia in natura isi stabileste un alt urdinis pentru iarna mult mai sus decat era intrarea de vara. Acum eu nu stiu daca e asa.
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori