Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inchidere/casete/tunele stupi pe pavilion

Mesajde ignatius » 09 Mar 2015, 11:42

Va salut
Pentru a nu omora albina atunci cand impingem stupul catre perete s-au realizat mai multe tipuri de inchidere a stupilor pe pavilion? Din ce am studiat sunt mai multe modalitati constructive:
1. Casete/tunele prins in sectiunea peretelui pavilionului cu scandurica de zbor prinsa de caseta sau perete
2. casete /tunele prinse pe stup si scandura de zbor prinsa tot pe caseta
3. fara caseta cu scandurica de zbor prinsa de stup

1. Avantaje: izoleaza bine de ploi si vant, la transport albinele au o zona unde se pot adaposti, se inchide usor cu scandurica de zbor.
Dezavantaje Cand impingem stupul la loc ( dupa ce am lucrat pe culoar in stup) exista pericolul sa strivim albina, unii nu imping stupul pana la capat, il aproprie pana la aprox.1 cm;
La pct. 2. Dezavantaje Cica nu ar inchide perfect, nu izoleaza de vant si ploaie. Cand impingem stupul la loc omoram albina cu placuta de zbor
La pct 3. Dezavantaj la fel ca la punctul 2 , albina nu mai are spatiu de reeugiu la transport
Avantaje: Putem pleca fara sa inchidem stupii

Care sunt solutiile constructive cele mai bune pentru pavilioanele apicole. Foarte multi printre care si eu am achizitinat o remorca izoterma cu pereti cu grosimea de 4 cm . Nu prea imi dau seama care ar fi cel mai bun sistem de inchidere .
FFF important este sa nu omoram albina cand impingem stupul la perete. multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori