Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 17 Ian 2016, 16:24

Salutare !

Am căutat pe forum subiecte ce deține de managementul stupinei și nu am găsit nimic. Dacă eu am omis ceva vă rog să mă corectați. Sânt doar subiecte fragmentate legate de management. Pentru a ajunge un stupar de succes topic deschis de Dragos 2006 în 2012 este nevoie de a cunoaște foarte bine ansamblul activităților de organizare, conducere și gestionare a stupinei.
Noțiune de management :
https://dexonline.ro/definitie/management

Propun să discutăm despre : - menegementul stupinei staționare
- menegementului stupinei în păstoral

Sănătate și Doamne ajută !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 17 Ian 2016, 22:14

Salutare !

Aș dori să începem cu managementul stupinei staționare.
Clasificarea stupinelor :

1. După importanța lor :

- stupina hoby
- stupină ca sursă de venit adăugătoare
- stupină profesională

2. După forma de organizare economică :

- stupină particulară
- stupină a agentului economic ( Asociație,Coperativă, Societate cu Răspundere Limitată, Întreprindere Individuală, Societate pe Acțiuni )
- stupină de stat ( Instituție de Cercetare de Stat )

3. După destinație :

- stupină pentru miere și celelalte produse apicole
- stupină pentru polenizare
- stupină pentru creșterea reginelor
- stupină pentru creșterea roilor la pachet
- stupină pentru cercetare și selecție
- stupină mixtă ( concomitent poate avea 2-3 destinații )

4. După modelul de stupi în stupină :

- stupină cu un singur model de stupuri
- stupină cu mai multe modele de stupuri

Indiferen ce fel de stupină este ea trebuie să aibă o strategie de dezvoltare. Fie pe termen scurt ( activitatea pe un an ) sau pe termen lung ( pe timp de 4-5 ani ) Strategiile se elaborează conform scopului bine determinat pe care îl avem.

Sănătate !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Managementul stupinei

Mesajde Alexandru.Chisinau » 18 Ian 2016, 14:42

Vă salut!
Subiectul e amețitor de interesant :!: Doar că nu am înțeles exact ce așteptări aveți de la noi forumiștii :?: Vă rog aici puțin mai detailat să scrieți ce împărtășiri doriți să auziți și ele vor curge ca râul de apă dulce. :)
Despre clasificarea dată de matale pentru o prisacă staționară: este o metodologie elaborată de specialiști în domeniu sau e o clasificare elaborată de matale? Nu vă gândiți că nu-mi place. Invers, îmi place. Doar că sună atât de profesionist că mă duce în eroare. O fi această informație de prin cărți luată sau e o roadă a forumiștilor citiți. :geek:
Oricum eu nu am avut ocazia să-mi clasific prisaca după aceste 4 puncte deoarece ele se referă la o prisacă staționară dar eu fac pastoral. Sau se poate și pentru cei ce fac pastoralul să clasifice prisaca după aceste puncte ?
Multă sănătate!
Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 18 Ian 2016, 15:05

O intrebare am in cap : cine doreste ca eu sa ajung stupar de succes ?
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Managementul stupinei

Mesajde Alexandru.Chisinau » 18 Ian 2016, 15:43

pustu scrie:O intrebare am in cap : cine doreste ca eu sa ajung stupar de succes ?

Din punct de vedere sufletesc doar tu dorești să ajungi stupar de succes și posibil cei apropiați ție. Dar din punct de vedere logic sunt mulți care doresc să fii un stupar de succes. Cu ce se diferențiază cei ce îți doresc să devii stupar de succes din suflet de cei ce îți doresc să devii stupar de succes din punct de vedere logic: primii te simpatizează, poate chiar te iubesc (ar trebui să fie și una ca asta) ș.a.m.d. de aceea țin la tine, te promovează, te susțin fără să aibă vreun câștig din câștigul tău. Cei din urmă (logisticii) sunt mult mai mulți la număr și mult mai uniți deoarece te susțin mai mult din cauză că au de câștigat din afacerea ta (cât de puțin dar au). Cine sunt ei? Cred că în primul rând cei așa ziși oameni cu IQ-ul ridicat sau cei ce fac afacere alături de tine sau cu tine. Oamenii deștepți cunosc faptul că cu cât mai multe persoane de succes există cu atât și lor le va fi mai ușor să aibă succes în viață (vorbind la general). Orice stat cunoaște că cu cât mai mulți afaceriști (în cazul nostru apicultori) de succes vor avea în statul lor cu atât mai mulți bani vor avea și cu atât mai ușor din punct de vedere material vor trăi. Și aici se poate de generalizat și de zis că oricine cunoaște acest fapt, fie el: președinte, deputat, primar, savant, afacerist, familist, simplu muncitor, doar că inima poate rămânea ne implicată sau rece sau parțial rece ș.a.m.d. Trebuie să recunoaștem că și unii și alții au o importanță majoră în realizarea ta ca stupar de succes.
Multă sănătate și o realizare de vis în apicultură!
Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Managementul stupinei

Mesajde nicus » 18 Ian 2016, 15:53

pustu scrie:O intrebare am in cap : cine doreste ca eu sa ajung stupar de succes ?


Si cum ai arata tu , sub definitia: stupar de succes ? Ce anume este ala stuparul de succes ? :roll:

On topic: este agentul de vanzari al stupinei ? managerul stupiniei ? soferul stupiniei ? cel care nu are nevoie de microscop pentru a descoperi problema ? cel ce si ia intepaturile mai multe si doua randuri de piele in caldura florii soarelui ? ..

Baga vevi si notiunea asta tot din.. dex (stupar de succes) . ;)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Managementul stupinei

Mesajde joohny » 18 Ian 2016, 16:20

Va salut.Manageamentul este stiinta de a conduce.Insa totusi pt. a fi un bun manager trebuie sa ai linga tine si un economist bum sau trebuie sa fii si un economist bun.Deci,in spatele unui meneger bun sta si un economist bun.Cum spunea cineva ,menegerul are multi fluturi in cap insa calculele economistului il mai lasa citeodata fara fluturi.Si inca ceva,stuparul face miere o data la 5-10 ani pe cind stuparul de succes face miere in fiecare an.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 18 Ian 2016, 21:07

Nicus te asigur ca mai la subiect ca mine nu e nimeni . In urma acestui topic ar trebui ca toti sa fim stupari de succes . Cel putin cei care-l citesc . Asa ca revin cu intrebarea : cine doreste ca eu sa devin stupar de succes ?
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 18 Ian 2016, 21:32

Tu sa ne zici intai cum sta treaba, dupa aia vedem: vrei sa devii stupar de succes?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde CATALIN » 18 Ian 2016, 21:38

Pustiule....euu imi doresc sa ajungi mare....sa ma laud ca te cunosc...te ajuta cu ceva incurajarile mele??? tatiii e mult pana departe crede-ma....insa sa-ti ajute Dumnezeu macar sa ma egalezi daca nu ma intreci!!! :lol: :lol:
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 18 Ian 2016, 21:40

Cataline, daca stai tu pe loc, ii va fi mai usor... dar asta depinde de tine! :lol:

Sa vedem raspunsul lui.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde Shrek » 18 Ian 2016, 21:41

pustu scrie:O intrebare am in cap : cine doreste ca eu sa ajung stupar de succes ?

Da' de ce intrebi publicul? Esti la vocea Romaniei, la te pui cu blondele, la Xfactor, la romanii au talent? Spune-ne tu daca esti un stupar de suces! Noi eventual iti facem o statuie ori te tavalim putin! Uite deja unii te mangaie pe burta, te bat pe spate, iti scot ceara din urechi! Tu ce zici?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Managementul stupinei

Mesajde CATALIN » 18 Ian 2016, 21:43

Tatii e un ambitios...si are potential....insa pe multi dintre noi ne trezesc bani :( ...iar chestia asta cu afirmatul o avem acum...poate :( in ani cand ne vom mai apropia de visesle noastre nu ne mai arde sa ne laudam.....
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 18 Ian 2016, 22:04

pustu scrie:Nicus te asigur ca mai la subiect ca mine nu e nimeni . In urma acestui topic ar trebui ca toti sa fim stupari de succes . Cel putin cei care-l citesc . Asa ca revin cu intrebarea : cine doreste ca eu sa devin stupar de succes ?


Noroc !

Pustu eu sunt al doilea după Cătălin care dorește să devii stupar de succes pentru că are ceva comun cu omul de succes. Stupari de succes poate deveni fiecare dacă își dă interesul. Nu e de ajuns să devii stupar de succes după ce veți citi acest topic, pînăcând nu veți înțelege și veți acționa sau aplica ce este bun pentru voi.

Sănătate !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde joohny » 18 Ian 2016, 22:52

Va salut.Stuparii de azi vor fi stuparii de succes de miine =>creste concurenta.Creste concurenta =>scade pretul produsului finit.Scade pretul scade profitul.Profitul scade insa munca este aceeasi...Deci,cine isi doreste acest lucru?Binenteles este loc sub soare pt. toti insa cind apare concurenta atunci apar divergente si... altele. Deci cine isi mai doreste ca Pustiu sau alcineva sa ajunga stupar de succes?Teoretic este posibil ca miine sa fim stupari de succes toti (cu exceptia unui mic procent care se vor numi super stupari de succes) atunci stuparii se succes vor fi stupari de rind =>ne intoarcem la ziua de azi in care sintem stupari toti(concurenata e mare) cu exceptia a unui mic procent care azi sint stupari de succes.Deci... :D .Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 18 Ian 2016, 23:29

Joohny nici eu nu o puteam spune mai bine . Si ca o complectare
joohny scrie: stupari ... care azi sunt stupari de succes.

baietii astia nu vor ca eu sa ajung stupar de succes . Daca eu stiam managementul stupinei nu-l spuneam la nimeni asa ca topicul se anuleaza din start .
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori