Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Managementul stupinei

Mesajde Gicuta » 01 Mar 2016, 14:59

Nea cucubau,
Din "menegement" o dadusi in politica macroeconomica a sectorului.
1. Daca vrei pomana de la stat o sa fac un topic special. Statul traieste din munca noastra, nu noi din "munca" lui.
2. Nu stiu cate stupine sunt "capusate" asa cum sustii matale. Cele mai multe dintre stupine fac "tratament regulat antivaroua" (a se citi anticapuseala) :D
3. Ca in orice activitate, trebuie sa fii la curent cu toate noutatile. Caci daca ai experienta, dar ramai la acelasi nivel de cunostinte ani de zile, afacerea dumitale o sa inregistreze un trend descendent. De aceea, mai citesti ori mai faci un curs cu unii care au timp sa citeasca. Cred ca de-a lungul timpului, cursuri de apicultura sau management/ marketing sau de tamplarie sau in alte domenii conexe apiculturii (in functie de sfera de interes a fiecaruia dintre apicultori) iti pastreaza un tonus intelectual ridicat si iti deschide perspectivele asupra a ceea ce faci.
Primavara frumoasa!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 01 Mar 2016, 20:37

Salutare !

Respect pentru răspunsul dat !

Sănătate și spor în muncă !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2016, 21:37

Iar ati lasat-o in coada de peste... si taman cand lupii tineri sunt cu ochii pe voi... 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2016, 22:01

Poate ajuta asta - http://www.usamvcluj.ro/files/teze/2012/popa.pdf
Sau, o carte pe problema.
Fişiere ataşate
Ulderica-Grassone__Apicultura-Organizare-structuri-logistica__973-0-12078-3-785334256843.jpg
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 16 Mar 2016, 09:19

lucky5strike scrie:Iar ati lasat-o in coada de peste... si taman cand lupii tineri sunt cu ochii pe voi... 8-)


Salutare !

Nu e lăsată coadă de pește tema. Noi doar am deschiso. Și am specificat că vom stabili criteriile de bază a menegmentului stupinei după care fiecare apicultor să o poată aplica conform necesității lui. Însă pentru asta este necesar de colaborare între apicultori pe forum. ;)
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde Gicuta » 16 Mar 2016, 11:58

Lucrarea, in partea ei stiintifica mi s-a parut ok, concluziile sunt cele asteptate si anticipate de participantii la acest forum. Pentru subiectul acesta, relevanta este minima.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori