Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 18 Ian 2016, 23:35

Shrek scrie:
pustu scrie:O intrebare am in cap : cine doreste ca eu sa ajung stupar de succes ?

Da' de ce intrebi publicul? Esti la vocea Romaniei, la te pui cu blondele, la Xfactor, la romanii au talent? Spune-ne tu daca esti un stupar de suces! Noi eventual iti facem o statuie ori te tavalim putin! Uite deja unii te mangaie pe burta, te bat pe spate, iti scot ceara din urechi! Tu ce zici?

Sa presupunem ca ma refeream la mine . Cine , dintre cei care stiu managementul stupinei , doreste sa-l invete pe mucea-flaimucea , adica eu , cum sa devina stupar de succes ? Si pe degeaba ?!
ps : asta e ultima oara cand dau explicatii la capcauni :lol:
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 18 Ian 2016, 23:49

Nu conteaza ce vrem noi, conteaza ce vrei tu.

Vrei sa devii stupar de succes?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 18 Ian 2016, 23:59

lucky5strike scrie:Nu conteaza ce vrem noi, conteaza ce vrei tu.

Vrei sa devii stupar de succes?

DA . Zi ce sa fac
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2016, 00:03

Inca o intrebare, dupa care vin cu solutii.

Cat de departe sa ajungi? Cum te vezi tu, ca stupar de succes?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde State » 19 Ian 2016, 00:05

pustu scrie:O intrebare am in cap : cine doreste ca eu sa ajung stupar de succes ?


Mama!


Fii atent:
Eu vand pantofi la taraba. Am pretul cel mai bun pentru ca stiu de unde sa iau marfa ieftin. Ma ocup cu asta de ani de zile si sunt un vanzator de succes.Tu vii si imi zici ca de maine vrei sa vinzi si tu pantofi langa mine. Eu ce sa-ti zic?
Stai bai mucea, ca nu e chiar asa...ia-ti si tu o pereche,doua, stai in c*r pe bordura si vezi daca merge. Taraba iti iei tu dupa aia, dupa ce inveti sa vinzi pantofi. Si mai stii ceva? Sa te vad de unde iei si tu ieftin sa vinzi ca mine, ca scump mai cumpara si altii si vand doua perechi pe luna. De aia zic, stai in c*r pe bordura si invata sa vinzi mai intai. Cu timpul te prinzi tu(daca poti) de unde sa cumperi ieftin. Iti dai seama ca eu nu-ti zic, doar nu sunt bou sa te vad langa taraba mea.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Managementul stupinei

Mesajde Shrek » 19 Ian 2016, 00:09

Daaaaa, siguuur! Albinele n-o sa faca miere si nici nu o sa-ti roiasca daca tu nu inveti"managementul stupinei"! Si daca nu iti planifici la sange timpul, banii siiii......., nah, ce mai trebuie planificat! Am apreciat totusi la tine ca , inainte de a-l cunoasre noi pe"canadian" indopai stupii cu sirop! Stiai tu ce stiai! Da' pe bune, la cati stupi ti-ai propus sa ajungi?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Managementul stupinei

Mesajde nicus » 19 Ian 2016, 00:21

Vedeti voi.. prin 2003 cand a luat contur aceasta comunitate nu era informatie, era ..NU ca acum, era altfel.
Baieti, aveti ce vrea muschiul vostru, dupa ani de zile in care oameni adevarati au vrut sa aveti ! Ca nu vedeti asta, da ti jos ochelarii!
Ca nu mai respectam, ca nu ne mai intereseaza, ca vrem mega, giga si toate maine.. se stie de unde vin aceste dorinte si asa e in toate domeniile.
Ca vreti ca-canada, da si eu as vrea (macar oamenii de acolo inapoi in tara lor, daca nu apicultura de acolo) Sa nu ma lungesc!
Ce va trebuie sa fiti de succes ? Ce nu s a spus ? Problema mare stiti care va este ?

- Nu stiti sa selectati, informatie si oamenii de care aveti nevoie ! Oamenii sunt rari dar voi credeti ca aveti mii de prieteni pe facebook!
- Nu aveti ochi, pai la cate filme s au pus ce naiba va mai trebuie ? Ca doar nu o sa vina unu cu 50 de stupi sa va arate" la voi cu 500!
- Nu aveti chemare, pai cum sa stai ma cu manusi la stupi si sa vrei mii de stupi ? :lol:
...........

Bai, nu mi ati raspuns ce e ala de " SUCCES " ? Da ti ma un exemplu de stupar de succes macar, sa ma duc la somn linistit .
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Managementul stupinei

Mesajde mellis » 19 Ian 2016, 00:32

Mai copii, fiecare stupar este un mic manager.
Acum si firmele au manageri mai buni si mai săraci .. Ca si firmele
Ca ai un stup sau sute tot manager ești..
Chiar ma gândeam zilele acestea la managementul stupului..
Acesta sta in mâinile stuparului, in puterea lui dea se autoeduca, de a lua decizia potrivita când trebuie..
Ca suna un prieten, ca întreabă publicul, tot cine știe câștiga se numește...
Acum ca "ion" parchează mașină in fata bloculkui si e locul lui BAA....asta tine de educația precara..?
Profitul trebuie sa fie maxim, nu ar da un leu pe închirierea sau amenajarea unui teren...dar ii se cuvine...
Din canada admiram multe, dar oare ei își arunc stupii așa oriunde, ca este al lor?oare?
Puștu' eu cred in tine ca manager, cat despre succes, asta depinde de capabilitatea ta de a "cerne " informația buna si de a alege când, cum, ce si cu cine..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 19 Ian 2016, 00:39

lucky5strike scrie:Inca o intrebare, dupa care vin cu solutii.

Cat de departe sa ajungi? Cum te vezi tu, ca stupar de succes?

Pai de unde sa stiu ca n-am mai fost . Daca imi permit sa-mi scot familia o data pe saptamana la restaurant ma declar multumit .
Acu zai :lol: :lol:
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 19 Ian 2016, 00:45

nicus scrie:- Nu aveti chemare, pai cum sa stai ma cu manusi la stupi si sa vrei mii de stupi ? :lol:

:lol: :lol:
Ai vazut tu unu care lucreaza mii de stupi fara manusi ?! Hai zi zau :lol: :lol:
Si pana una alta n-am nevoie sa-mi spui ce NU ....... . Zi ce sa fac daca stii . A nu vrei ...... asta e altceva .
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 19 Ian 2016, 00:48

Alexandru.Chisinau scrie:Vă salut!
Subiectul e amețitor de interesant :!: Doar că nu am înțeles exact ce așteptări aveți de la noi forumiștii :?: Vă rog aici puțin mai detailat să scrieți ce împărtășiri doriți să auziți și ele vor curge ca râul de apă dulce. :)
Despre clasificarea dată de matale pentru o prisacă staționară: este o metodologie elaborată de specialiști în domeniu sau e o clasificare elaborată de matale? Nu vă gândiți că nu-mi place. Invers, îmi place. Doar că sună atât de profesionist că mă duce în eroare. O fi această informație de prin cărți luată sau e o roadă a forumiștilor citiți. :geek:
Oricum eu nu am avut ocazia să-mi clasific prisaca după aceste 4 puncte deoarece ele se referă la o prisacă staționară dar eu fac pastoral. Sau se poate și pentru cei ce fac pastoralul să clasifice prisaca după aceste puncte ?
Multă sănătate!
Cu apreciere,
Alexandru


Alexandru ca să faci o clasificare nu este mare știință. Ea este făcută pentru a înțelege diferența între lucrările tehnologice aplicate conform destinației stupinei și volumului de lucrări. Fiecare stupină își are specificul ei și i se aplică menegmentul potrivit.

Mai puțină practică am în păstoral dar clasificarea poate fi aceiași la punctul 1, 2, 3 ( înafară de stupina de creșterea reginelor și stupina de cercetare și selecție ), 4. După apare o clasificare specifică apiculturii în păstoral :

5. După amplasarea stupilor :

- în spații protejate ( pavilioane )
- pe platforme sau remorci neacoperite
- la sol

6. După modul de transportare :

- tractate
- autopropulsate

Sănătate ! Dacă am omis ceva mă puteți completa !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde mellis » 19 Ian 2016, 01:21

[quote="nicus"
...........

Bai, nu mi ati raspuns ce e ala de " SUCCES " ? Da ti ma un exemplu de stupar de succes macar, sa ma duc la somn linistit .[/quote]
Sa traiesti Nicus,
De ce sa nu luam modele din ograda?
Pupe, DD, L5S, Florinapi, Adi H, altstupar si multi alții..unii mai darnici, alții mai zgârciți in informații..cine vrea învăța..
Avem de unde invata doar sa vrem...
Alegem daca sa dam vina pe alții sau sa ne uitam in ograda, sa căutăm zona potrivita sau sa așteptam sa se taie pădurea(ile)...
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Managementul stupinei

Mesajde Mircea_63 » 19 Ian 2016, 01:28

Pustule, te salut cu simpatie. Uite, tu ai intrebat una si eu iti raspund alta. Intrebi "cine doreste ca tu sa devii un stupar de succes", iar eu iti spun ca pe mine ma doare`n 14 daca tu devii stupar de succes sau nu. E treaba ta.
E vorba de sinceritate!

Asta in contextul in care tot sincer iti spun ca atat cat te-am vazut pe forum si Live-record, mi-ai placut, te apreciez, mi-ai castigat respectul si simpatia.
Retine insa, acel 14 e valabil si daca devii! Asta conteaza mai mult decat pare la prima vedere!

E viata ta si treaba ta ce faci cu ea. Eu sunt prea ocupat cu viata mea! :idea:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Managementul stupinei

Mesajde nicus » 19 Ian 2016, 01:29

Mellis , nu ma supara ca trebuie sa l trimit pe pustu la restaurant saptamanal si deci.. trebuie sa ..gandesc. Oare pustu mananca mult la cina ?
Pustule, vrei sa servesti pranzul sau cina la resto ? In fine , sa presupunem ca i cina, adica un 70E trebuie sa ai pe card. (saptamanal)
70x50 (2 saptamani le stai acasa ca una s Pastile si alta Craciunul) = 3500E
Iti trebuie asa:

- sa gasesti un procesator care sa ti cumpere mierea la 2,5E; 1,4T miere. Aici ai nevoie de 100 de familii de albine. (plasate si langa Chindia)
- sa vinzi 35 familii de albine inainte de salcam , deci iti trebuie tot 100 de familii de albine. ( pastoral max la Razvad)
- sa ai norocul ca un patron de restaurant sa se casatoreasca cu fata ta. (dar e cea mai buna varianta) :lol:

Simplu Pustule? Nu dai bacsis decat dupa ce sari de 1bals. ;)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 19 Ian 2016, 01:39

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2016, 01:45

pustu scrie:
lucky5strike scrie:Inca o intrebare, dupa care vin cu solutii.

Cat de departe sa ajungi? Cum te vezi tu, ca stupar de succes?

Pai de unde sa stiu ca n-am mai fost . Daca imi permit sa-mi scot familia o data pe saptamana la restaurant ma declar multumit .
Acu zai :lol: :lol:


Lumea buna se invarte acuma pe la 400 de familii albine. Cei mai multi, stupari din tata in fiu. Chiar si asa, foarte putini depind intrutotul de venitul apicol.
Nu cred ca e cazul tau. Dar cu info de acum... ai termen 10 ani. :roll:

Asa ca, Dane, pt inceput, tine-ti un mic job care sa-ti umple timpul si de unde sa aduci bani catre stupina. Apoi,
Cauta-ti un mentor, o asociatie.
Pune-te la punct cu nevoile albinei.
Foaie, pix si... fii strans la punga.
Vaneaza un camion si remorca pt transport.
Dispune de brate cand e nevoie. Vetre.
Nu te infrupta inainte de termen.
Vaneaza oportunitati.

Dedica-te intrutotul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori