Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 19 Ian 2016, 02:19

Mircea_63 scrie:..................

Nea Mircea aici gandesti exact ca mine . Am si zis
pustu scrie: Daca eu stiam managementul stupinei nu-l spuneam la nimeni .

adica ma doare in '14
nicus scrie:- sa ai norocul ca un patron de restaurant sa se casatoreasca cu fata ta. (dar e cea mai buna varianta) :lol:

Daca asta inseamna sa fii stupar de succes m-am dat dreaq :lol: :lol:
off topic : sincer nu stiu cu cine vorbesc . aveti o pagina ceva ?
lucky5strike scrie:..........

Multumesc . Si esentialul cand ? Managementul ...
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 19 Ian 2016, 02:22

State scrie: ...Cu timpul te prinzi tu(daca poti) ...

Pai asta vroiam sa-i spun lui Viorel . Asta e managementul stupinei :lol: :lol: Scurt si la obiect :lol: :lol:
ps : Multumesc Viorel pentru interventia de duminica
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2016, 02:35

Sfatul meu, pretuieste cat poti scoala si fugi de atitudine rotunda/vorbe mari, adica de cancerul vremilor noastre.

Un nene adevarat a zis odata: „Nu poti invata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa se descopere.

Date iti dam noi. Managementul e insa sarcina ta.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 19 Ian 2016, 03:09

lucky5strike scrie:Sfatul meu, pretuieste cat poti scoala si fugi de atitudine rotunda/vorbe mari, adica de cancerul vremilor noastre.

Astea se leaga una de alta . Eu daca n-am scoala cum sa fug , mai am si 135kg la 1.70 m :lol: :lol: .
Promit sa fiu elev silitor si astept cuminte in prima banca inceperea lectiei .
ps : probabil ca aveti impresia ca fac misto sau mai stiu eu ce . Va spun sincer : mi-au trebuit 30 de minute sa inteleg ce a vrut sa zica lucky5strike si nici acum nu sunt sigur ca am inteles . " cancerul vremilor noastre " ce dreaq o mai fi si aia ?
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde Florin Dobre » 19 Ian 2016, 05:48

Managementul stupinei nu inseamna lucrarile de facut in stupina; acelea tin de procesul de productie.
Management inseamna organizarea si administrarea unei activitati astfel incat din minimum de resurse disponibile sa se obtina maximum de profit.
Altfel spus poti fi un apicultor bun dar un manager slab...si invers. Daca ambele conditii sunt indeplinite, apoi atunci devii de succes cum visam cate unii pe acilea. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Managementul stupinei

Mesajde CATALIN » 19 Ian 2016, 07:09

Bai pustiulica..nu e cheag frate...un stupar de exceptie isi castiga acest drept in ani de munca si investiti gramada...ori noi lucram pe cuti proiectate din polistiren made a la noi..si in loc de capace punem folie....ce frac aiurezi pe aci??sa-ti dau niste variante din ce am furat eu??mai intai spune tu pe cine vezi din forumu asta stupar de succes???
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 19 Ian 2016, 10:39

Florine din punctul meu de vedere tu esti un stupar de succes . Dar daca tu visezi sa ajungi la puscarie m-ai dat dreaq :lol:
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde Florin Dobre » 19 Ian 2016, 10:58

pustu scrie:Dar daca tu visezi sa ajungi la puscarie m-ai dat dreaq :lol:

Nu neaparat...la puscarie nu sunt doar puscariasi. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 19 Ian 2016, 12:52

Salutare !

Analizați aceste cercetări și faceți concluzii :

http://www.usamvcluj.ro/files/teze/2012/popa.pdf

Sănătate !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde Florin Dobre » 19 Ian 2016, 13:14

Interesant materialul si promit sa-l citesc.
Insa revin...managementul este una si procesul de productie in stupina este alta. Aici se face confuzia.
Doua exploatatii apicole teoretic identice ca marime/potential si cu apicultori de acelasi calibru profesional pot avea rezultate financiare diferite. Diferenta o face spiritul managerial al celor doi apicultori in cauza.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 19 Ian 2016, 14:17

Zic sa arunc si eu un ochi pe material . Am rasfoit pana la pagina 9 si m-am oprit . Pai daca asta inseamna management mie nu-mi mai trebuie . Pentru prosti nu aveti nimic ? Ce e aia teza de doctorat ?
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 19 Ian 2016, 14:31

Salutare !

Pustu răsfoiește mai departe ce nu înțelegi le discutăm mai târziu.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde proapis13 » 19 Ian 2016, 17:12

pustu scrie:Astea se leaga una de alta . Eu daca n-am scoala cum sa fug , mai am si 135kg la 1.70 m :lol: :lol: .

Eu stiu cum este...ai mare grija...eu trag de ani de zile sa ajung sub suta.... :!:
Cu ocazia asta ai trecut si tu la....apicultorii grei ai forumului...
Ai un premiu din partea mea.... :lol:
Fişiere ataşate
greutate.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 19 Ian 2016, 17:19

:lol: :lol:
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Managementul stupinei

Mesajde Alexandru.Chisinau » 19 Ian 2016, 18:45

Salutare. Am dat întâmplător azi de un apicultor respectabil (Radu Pandrea) ce se expune puțin și el în min 6 despre nevoia de a studia managementul http://www.digi24.ro/Emisiuni/Regional/ ... si+afacere

p.s. management = :P :!: iar mEnEgement = :?: :? :oops:
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 19 Ian 2016, 20:57

Salutare !

pustu scrie:
State scrie: ...Cu timpul te prinzi tu(daca poti) ...

Pai asta vroiam sa-i spun lui Viorel . Asta e managementul stupinei :lol: :lol: Scurt si la obiect :lol: :lol:
ps : Multumesc Viorel pentru interventia de duminica


Pustu noi vom discuta despre lucrurile de care se ține cont în aplicarea menegementului corect în stupină. Posibil să dăm și exemple. Dar nimeni nu poate ști ce menegment se aplică la tine în prisacă, pînă cînd nu cunoaște ce scop îți dorești și nu numai asta. Pînă la 80-120 de stupuri se poate descurca un singur apicultor cu condiția să fie ajutat de membrii familiei la extragerea mierii. Până aici menegmentul stupinei este simplu și ușor de aplicat. Mai departe lucrurile se complică.

Să presupunem în cazul tău că ai un scop de extindere a stupinei de la un număr de 30 de famiilii la 50. Îți faci un plan cum poți realiza acest lucru. Chiar de la calculator acasă poți afla prețul unui stup nou și cât costă un roi la pachet sau o colonie de albine. Afli suma totală de banii necesari pentru a procura acei 20 de stupuri. Apoi calculezi suma de bani de care dispui. În final dacă îți ajung banii mai calculezi și necesarul de inventar apicol de care ai nevoie ( vopsea pentru vopsit stupii, rame, faguri, sârmă, cuie, pernuțe, colectoare de polen, diafragme, gratii, urdinișe ptr. iernat ...etc ) Dacă dispui de bani cauți de unde să cumperi stupii cu reduceri și apicultorul care-ți poate vinde garantat albine sănătoase.

Dacă nu dispui de banii necesari însă nu vrei să renunți la scopul propus atunci îți pui mintea în mișcare. Cum ? Notezi pe hârtie variantele posibile de rezolvare a acestei probleme cu bani mai puțini sau de care dispui. Notezi 10 variante pe care le găsești conform nivelului tău de gîndire. Când ajungi la a 10 variantă să știi că sursa nu este limitată. Dau exemple de variante posibile :

1. Împrumut de la cunoscuți a banilor necesari.
2. Cumpărarea stupilor mai vechi cu preț mai mic de jumate decât cei noi. După atingerea scopului se pot înlocui, iar mai departe se folosesc la înmulțire sau se vând. Albinele se cumpără.
3. Se cumpără stupi noi și se populează cu roiuri formate în prisaca proprie.
4. Se fabrică stupii acasă și albinele se cumpără.
5. Se fabrică stupii acasă și roii din prisaca proprie.
6. Se înprumută o parte de stupi goi.
7. Cumpărarea stupilori vechi și popularea lor cu roiuri crescuți în stupina proprie.
8. Cumpărarea stupilor vechi cu tot cu colonii de la un stupar în vârstă.
9. Comandarea la un tîmplar a stupurilor cu scîndură proprie.
10. Cumpărarea stupilor cu bani proprii pe etape. Până la prima producție de miere 10 stupuri și cei 10 după extragerea mierii cînd se vinde la procesator sau pe piață în luna iunie.
- Se poate lua credit din bancă pentru o parte din banii necesari, dar atent la posibilitatea rambursării.
- Posibil și varianta arendei de la un stupar în vârstă, iar de pe banii obținuți din vînzarea mierii se cumpără stupi noi.
Dacă mai discuți cu un apicultor cu experiență mai pot apărea variante. De exemplu pot fi granturile și subvențiile.

Am dat exemplu pentru înplinirea acestui scop în timp de un an. Dacă nu este posibil se trece la 2 ani. La planificările de înmulțire se ține cont de ramele de rezervă crescute cu faguri bune de ouat în primul rînd și apoi de ramele pentru înmagazinarea mieri.
În funcție de varianta aleasă planifici lucrările pe care trebuie să le execuți în timp. În cazul formării roiurilor în stupina proprie se ține cont de stimularea familiilor de la care se vor obține. În acelaș timp ne trebuiesc 20 de regine pe care fie le creștem singuri sau le cumpărăm. Pentru stupuri este nevoie și de suporturi pe care se pun. Aici sânt o mulțime de variante pe care o poți alege în funcție de preț.

Important să știm de ce resurse proprii dispunem -----unde vrem să ajungem-----apoi căutăm metode, variante și idei de realizare a scopului propus. Dacă ne lisește
intelegența necesară pentru a realiza acest scop atunci e nevoie de studieri. Internetul și cărțile ne oferă această șansă. Comunicarea și schimbul de experiență e la fel de importantă.

Rezultatul poate fi după cum acționezi, adică :
- te mulțumești cu o înghețată înpreună cu familia
- te mulțumești cu o vizită săptămînală în cafenea cu familia peste 1 an
- te mulțumești cu o vizită săptămînală în restaurant cu familia peste 3-4 ani (dacă continui așa).

În cazul când ajungi acolo unde visezi și ești mulțumit, înseamnă că ai devenit apicultor de succes.

Sănătate și prosperitate !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori