Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Managementul stupinei

Mesajde vslsilviu » 19 Ian 2016, 22:38

pustu scrie: Ce e aia teza de doctorat ?

Ai o bere! :lol:
vslsilviu

Mesajde nicus » 19 Ian 2016, 23:37

Si pana la urma, ce naiba sa faci cu managementu asta pana la 1 bals ?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
nicus

Mesajde pustu » 20 Ian 2016, 02:28

nicus scrie:Si pana la urma, ce naiba sa faci cu managementu asta pana la 1 bals ?
adica
State scrie: ...Cu timpul te prinzi tu(daca poti) ...
ca altfel maine ma duc si arvunesc 100 ,da ce fac cu ei ?

ps : eu sunt dan damean targovite dambovita , stupina in cuza voda dambovita . puteti sa-mi spuneti va rog cu cine am onoarea ?
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
pustu

Mesajde vevidadra » 20 Ian 2016, 22:27

Salut !

vevidadra ,in toata aceasta ecuatie a managementului , mai are loc si mama natura , are un loc (nr ) ,influenteaza ,....sau totul este despre apicultura industriala ,....aia care functioneaza si pe ploaie si pe vant :lol:

Dacă vorbim de 200 de familii ești deja un fel antreprenor. Antreprenoriatul este procesul dinamic de creare a unei bogăţii suplimentare. Această bogăţie este creată de către indivizi care îşi asumă anumite riscuri şi îşi propun să confere valoare unor produse sau servicii. Antreprenoriatul a devenit un motor al creşterii economice şi al dezvoltării sociale în întreaga lume.

Specific pentru activitatea din apicultură este riscul mare datorat factorilor climaterici, boli, dăunători, pierderea albinelor în urma activității omului ( poluarea mediului, incendii ). La noi și furtul stupilor poate fi un risc. În aplicarea menegementului potrivit se ține cont de acești factori.
- În perioada de secetă din 2012 unii apicultori foloseau la hrănirile de salvare a familiilor de albine sirop și înlocuitoriii polenului - hrană proteică ( drojdie de bere, ouă ...etc.) în luna iunie. Măsuri luate imediat după ce au observat la urdiniș puiet de trântore în fază de nimfă, scos de albine, ca măsuri în lipsa îndelungată a culesului de nectar. Cine cunoștea foarte bine tehnologia de întreținere a albinelor nu au avut pierderi. Deși media de pierderi pe țară afost mare.
- În 2013 a fost un an cu ploi dese și ambundente în care a fost deficil pentru apicultori din cauza roitului puternic a albinelor. Cei care aveau abilități de organizare
a muncii în stupină au mers și pe înmulțirea familiilor de albine. Unii au făcut tratamente la timp și cu seriozitate pentru vaaroua care se dezvoltă prielnic pe așa timp. Ajunși în 2014 au vândut roiuri și colonii celora care au pierdut albinele iarna.

Nu discutăm de apicultura industrială la care visează unii. Adică conectarea conductelor (care deja sânt vândute anume pentru hrănirea albinelor cu sirop ) la stupul cu tehnologia Flow Hive. La care camionul întră în stupină cu saci cu zahăr și iese cu butoaie cu miere.

Cam care ar fi definitia apiculturii in acest context ,stiinta ,arta meserie ,...?

Dacă privim apicultura din punct de vedere al clasificării stupinelor după forma de organizare economică a lor, avem :

- la stupina particulară poate fi - o artă, hoby, ocupație.., etc.
- la stupina agentului economic - profesie
- la stupina de stat (Instituție de cercetare de stat și instituție de școlarizare ) - știință
Cuvântul artă se poate întâlni la toate stupinele în cazul în care cei care se ocupă cu albinele le iubesc.

ce poti aplica la 200 de stupi si la zece nu....? (poate mai invat si eu cate ceva :lol: ).

Se poate aplica menegement cu abilități de economie, contabilitate și marcheting. Asta în cazul când dorești să te dezvolți. Ai nevoie de un înprumut din bancă, să-ți faci un plan de afacere pentru proiecte de dezvoltare, să deschizi o linie micuță de procesare și ambalare a produselor proprii, să deschizi sau să închiriezi un spațiu comercial pentru vânzarea produselor proprii, să modernizezi inventarul apicol, să înbunătățești tehnologia de lucru, să mecanizezi procesul de muncă ...etc.Dacă în final reușești să ridici productivitatea dependentă de tehnologie și mărești rentabilitatea stupinei vei putea să vizitezi restauranul cu familia o dată pe
( săptămână, lună, an ) în funcție de rezultat și câți membri în familie ai. :lol:

Sănătate și spor în studiere !
vevidadra

Mesajde lucky5strike » 20 Ian 2016, 23:14

vevidadra scrie:Am căutat pe forum subiecte ce deține de managementul stupinei și nu am găsit nimic. Sănătate și Doamne ajută !

Apicultura este un fel de jonglerie cu 5 bile. Doua-s in mana, trei sunt in aer.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde vevidadra » 21 Ian 2016, 11:14

Salut !

vevi prietene, i-ti lua ceva vreme sa-ti faci temele :D . In final nimic nou sub soare , nu trebuie decat sa vedem managementul familiei de albine pentru un succes garantat .Te salut !

Am scris pentru că am avut timp liber. Dar în curând nu o să-l mai am. Temele nu sânt pentru mine ci sânt scrise pentru cei care au nevoie de ele. Nu înzadar am dat lincul cu studiul de cercetare a factorilor care influiențează înființarea unei firme în sectorul apicol. Puteți citi concluziile făcute la sfârșit.

In final nimic nou sub soare

Concluzia asta ați făcut-o după ce ați aplicat ce am scris în ce poti aplica la 200 de stupi si la zece nu....? (poate mai invat si eu cate ceva ? Sau ați citit pe undeva și ați trecut-o cu vederea, apoi v-ați dat cu părerea ?

Sincer vă scriu că în momentul când am enumerat ce se poate aplica am transpirat puțin din cauza că am trecut prin ele. La unele mai lucrez. Pe unele vreau să le implementez.
Vă întreb cum v-ați simțit pentru prima dată când ați luat un credit din bancă pentru dezvoltarea fermei apicole ? Ca apoi să aveți istorie bună de creditare pe mai mulți ani și să vă intre în obișnuință accesarea creditelor în fiecare an pentru dezvoltarea afacerii. Am dat un exemplu. Nu este copiat.
Este o artă să transpui în practică ce dorești și să mai ai și rezultate bune.
Mulți din stupari nu au nevoie de nimic fie că motivul este vârsta sau că îl satisface condițiile în care se află. Unii nu au nevoie pentru că au acumulat cu timpul
înțelepciune. Dar ce fac tinerii ? Ei au nevoie de intelegență pentru că nu au experiență.

nu trebuie decat sa vedem managementul familiei de albine pentru un succes garantat .Te salut !

Cu părere de rău nu este îndeajuns ce scrieți dumneavoastră. Succesul garantat nu este numai din partea producerii produselor apicole dar și a vinderii lor pe piață
fie că dați produsul la un procesator fie că îl vindeți singur. Si sigur că vor fi momente grele în care partea a doua va fi mai greu de realizat.
Ce usor să pui toate greutățile pe umerii familiei de albine.

Salutare și aștept și alte păreri !
vevidadra

Mesajde vevidadra » 21 Ian 2016, 12:13

lucky5strike scrie:
vevidadra scrie:Am căutat pe forum subiecte ce deține de managementul stupinei și nu am găsit nimic. Sănătate și Doamne ajută !

Apicultura este un fel de jonglerie cu 5 bile. Doua-s in mana, trei sunt in aer.

Nu pentru toți apicultura este jonglerie. Pentru unii este o investiție și o sursă din care trăește toată viața.
vevidadra

Mesajde Shrek » 21 Ian 2016, 14:02

Daca stii atat de mult despre " managementul stupinei" , de ce ne mai intrebi pe noi? Vrei sa ne verifici cunostintele? Da' oricum subiectul este interesant! Ma intreb cat va dura pana cand la stup ii va spune "quenn house", la stupar ii va spune "manager stupina", la trantor "asistent manager", la miere ii va spune "activ pasiv", la sotia stuparului "supervizer" , samd! Daca nu am scris corect englezismele imi cer scuze! Nu ma pot obisnui cu limbile straine!
Shrek

Mesajde vevidadra » 21 Ian 2016, 14:14

Salutare !

....sant prea multe variabile in apicultura . Trebuie luat in calcul si faptul ca mierea nu-i un produs perisabil ( am esantioane din 2005 pana in prezent ). Daca introduci in ecuatie acest fapt se mai schimba cate ceva ? :D

Cei care au sursă de venit numai din apicultură nu pot să facă rezerve mari de mai mulți ani. Mai poate interveni și scăderea prețului pe produs în urma suprasaturării pieței cu produse apicole. Apoi mai este și menegementul stocurilor de produse în depozite. Exemplu ne servește situația prin care au trecut mulți din apicultori.
Se acumula rezerve de miere în depozit datorită că piața locală era suprasaturată cu miere și vînzările erau mici, iar exportul neânsemnat cu preț foarte mic de achiziție a mierii. În momentul creșterii exportului cât și a prețului de achiziție a procesatorilor apicultorii au vândut toate rezervele de miere. Anul trecut văzând că prețul este în creștere au hotărâ să păstreze mierea pentru un preț mai bun și au pierdut pentru că prețul de miere la salcâm de 75 de lei propus de procesatori să scadă la 65.
vevidadra

Mesajde vevidadra » 21 Ian 2016, 22:10

Shrek scrie:Daca stii atat de mult despre " managementul stupinei" , de ce ne mai intrebi pe noi? Vrei sa ne verifici cunostintele? Da' oricum subiectul este interesant! Ma intreb cat va dura pana cand la stup ii va spune "quenn house", la stupar ii va spune "manager stupina", la trantor "asistent
manager", la miere ii va spune "activ pasiv", la sotia stuparului "supervizer" , samd! Daca nu am scris corect englezismele imi cer scuze! Nu ma pot obisnui cu limbile straine!

Salutare !

Shrek eu nu întreb ci discutăm. Nu vreau să verific cunoștințele cuiva ci doresc să fac schimburi de experiență. Subiectul mai este și necesar înafară căi interesant. Cât privește cuvântul management de el am aflat în 1994 în România. Eu tot la început nu-l agreeam deoarece eram sătul de neologizmele rusești, ca apoi să mai apară și cele englezești. Însă așa era programul de studiu. Spre rușinea mea eu nu cunosc engleza. Dar dacă mai ții minte de la liceu la Coana Chirița tot apăreau neologizme franțuzești. Ei acuma când vi sau deschis porțile spre Europa o să vă împleți de neologizme cum am pățit-o noi cu limba rusă.

Sănătate !
vevidadra

Mesajde Razvan » 22 Ian 2016, 14:57

Domnule Shrek, buna asta cu noua ierarhie Manageriala Apicola, "Sotia supervisor" adik ala de da cu bunghiu si apoi te .... sefu cu ea indoita.
una peste ala subiectul este bine venit, inainte de a te arunca in capul trebuie sa rumegi putina din toate (cunostinte apicole, factori de risc"natura,boala ect..",familia,simtul practic care nu trebuie sa lipseasca unui stupar, rezistenta ta la stress fizic/phsihic,uneori scurcicuitezi neuronii si faci niste sinapse de te miri si tu cum ti-a iesit si cate-o data iti vine so ..., dar iti trece,)toate puse pe hartie sau in dovleac iti vor da cu VIRGULA, dar cat de cat ai o estimare la ce sa te astepti.
Omnia mea mecum porto
Razvan

Mesajde vevidadra » 22 Ian 2016, 23:29

Salutare !

Așteptam să mai adăugați și alți factori de risc de care nu sântem asigurați și ne poate afecta în următorii ani. Dintre ei fac parte :

1. Economia statului. Scăderea nivelului de economie a statului presupune scăderea puterii de cumpărare a cetățenilor. Întrucât mierea nu este un produs de prima necesitate ea se va cumpăra mai puțin. Astfel vor scădea vânzările. În strategiile de marcheting a vânzării mierii sa trecut de la vasele cu greutate de un kg la cele de până 20g. Această tendință am aplicat-o și eu.
Lipsa banilor din bugetul Ministerului Agriculturii nu mai subvenționează ramura apicolă. Pentru cei care sânt la început de dezvoltare pot ușor ajunge la pierderi și în final la falimentare.

2. Bolile de carantină internațională. Când a apărut gripa aviară s-a oprit exportul de roiuri la pachet din r.Moldova spre Rusia. Sa resimțit puternic pierderile apicultorilor deoarece în acel timp era unica poziție din produsele exportate din apicultură. Pe lângă faptul că în stupine se schimbau regulat reginele și ramele se mai obținea o sursă financiară la începutul sezonului apicol.

3. Factorul politic. Embargou economic. Embargoul pus unor state în care se exportă mierea reduce volumul exportului și în final scade prețul de achiziție a mierii de către procesatori.

Sănătate !
vevidadra

Mesajde vevidadra » 23 Ian 2016, 01:37

Ma intreb cat va dura pana cand la stup ii va spune "quenn house", la stupar ii va spune "manager stupina", la trantor "asistent manager", la miere ii va spune "activ pasiv", la sotia stuparului "supervizer" , samd! Daca nu am scris corect englezismele imi cer scuze! Nu ma pot obisnui cu limbile straine![/quote]

Noroc !

Shrek urmărește lincul și ai să vezi până unde sa ajuns la noi cu vocabularul de cuvente noi. Tipul vorbește așa penru a fi înțeles :

https://youtu.be/IpcOM9w9c4I
vevidadra

Mesajde Shrek » 23 Ian 2016, 12:07

Draga Vevi!
Daca ignori accentul rusesc, monologul este"ok"!
Sper ca il vor asculta cu placere si altii care sunt adeptii educatiei....... cu paru'!
Nu lua in nume personal postarile mele! Ele au , asa cum am mai sris, o doza de umor, si trebuie tratate ca atare!
Big like pentru faptul ca ai citit si capodopere ale literaturii romane!
Shrek

Mesajde lucky5strike » 23 Ian 2016, 13:28

pustu scrie:
lucky5strike scrie:Sfatul meu, pretuieste cat poti scoala si fugi de atitudine rotunda/vorbe mari, adica de cancerul vremilor noastre.

Astea se leaga una de alta . Eu daca n-am scoala cum sa fug , mai am si 135kg la 1.70 m :lol: :lol: .
Promit sa fiu elev silitor si astept cuminte in prima banca inceperea lectiei .
ps : probabil ca aveti impresia ca fac misto sau mai stiu eu ce . Va spun sincer : mi-au trebuit 30 de minute sa inteleg ce a vrut sa zica lucky5strike si nici acum nu sunt sigur ca am inteles . " cancerul vremilor noastre " ce dreaq o mai fi si aia ?

Atitudine rotunda au oamenii care aduc discutia in jurul propriei persoane. Astia pot fi buni vorbitori, dar putin probabil manageri, adica buni practicieni cu fraiele activitatii in mana.

Apicultorii care sed pe picioarele lor sunt in general oameni scumpi la vorba, nu ca nu ar avea ce spune, dar lucrul in stupina mare te obliga sa vorbesti putin si sa faci mult... in timp ai sa-ti dai seama de asta. N-am vazut inca mare apicultor in tara asta care sa se laude pe sine... posibil sa ma insel, dar vorbesc aici doar din prisma relatiei directe pe care am avut-o cu ei.

Au o parere bine formata pe orice subiect apicol, insa foarte retinuta si nu dau drumul la vorbe/fapte neverificate... decat daca au interes in pierderea asta de timp... ceea ce-i putin probabil.

Verbal, nu te vor impresiona niciodata, dar practic se schimba socoteala.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde Gicuta » 25 Ian 2016, 15:14

pustu scrie:O intrebare am in cap : cine doreste ca eu sa ajung stupar de succes ?

Cea mai importanta persoana pentru proiectul asta: DUMNEATA!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....