Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: fundul antivarroa

Mesajde redoo » 24 Noi 2014, 23:00

Ca sa descapacesti in siguranta,fara riscul de a se prelinge miere,in afara de o bucata de folie sub rama descapacita mai aveti si alte variante?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: fundul antivarroa

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2014, 23:04

redoo scrie:Ca sa descapacesti in siguranta,fara riscul de a se prelinge miere,in afara de o bucata de folie sub rama descapacita mai aveti si alte variante?

Cred ca te-ai referit la stupii cu fund antivaroa....acolo se preteaza roluirea sau doar inteparea cu furculita ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: fundul antivarroa

Mesajde redoo » 24 Noi 2014, 23:08

proapis13 scrie:
redoo scrie:Ca sa descapacesti in siguranta,fara riscul de a se prelinge miere,in afara de o bucata de folie sub rama descapacita mai aveti si alte variante?

Cred ca te-ai referit la stupii cu fund antivaroa....acolo se preteaza roluirea sau doar inteparea cu furculita ;)

Exact....Am mai invatat si azi ceva :D eu am pus o folie pe bucata de fund de dupa diafragma si am descapacit.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: fundul antivarroa

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2014, 23:16

Marian,in ceea ce ma priveste,nu descapacesc clasic.Doar zgarii usor(cat sa intep capaceala)rama si nu pun nimic sub sita.
Asta nu inseamna ca nu se mai si intampla sa intru mai adanc in rama si sa curga.Si curge...bine.
Nu pun nimic.Ce cade- cade prin sita,fara sa am frica furtisagului.Mierea intra in pamant sau in burtile furnicilor :)
Am urmarit sa vad si cu tabla bagata.Mierea cade pe ea si se prelinge spre partea inclinata a stupului.Nu-mi place.
Daca fara tabla "atractia" pentru albine hoatza este scurta,cand ramane pe tabla,"atractia"este pentru muuuuult timp.Adica pana le scoti sa le cureti!
si nici familiei nu ii este bine cu mierea acolo si fara acces la ea...sta mai agitata

Eu spun cum fac,dar nu inseamna neaparat sa faci si tu! :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: fundul antivarroa

Mesajde un OM » 24 Noi 2014, 23:23

De regula descapacesc cate o rama, chiar daca este destul de plina. O asez aproape de peretele cel mai departat de cuib, dedesubt nu pun nimic, mierea prelingandu-se pe rama de lemn a fundului. Cand tii familii de la mediu in sus spre puternice, culesul este macar de intretinere, iar urdinisul este micsorat, nu-mi fac o problema faptul ca se mai prelinge si sub sita ceva. In lipsa culesului sunt bune masuri de precautie drastice, gen folie pe sita, asezarea ramelor descapacite doar seara tarziu, sau centrifugarea mierii, iar completarile sa se faca doar la hranitoare sau punga.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: fundul antivarroa

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2014, 23:41

Dila Daniel scrie:Marian,in ceea ce ma priveste,nu descapacesc clasic.Doar zgarii usor(cat sa intep capaceala)rama si nu pun nimic sub sita.
Asta nu inseamna ca nu se mai si intampla sa intru mai adanc in rama si sa curga.Si curge...bine.
Nu pun nimic.Ce cade- cade prin sita,fara sa am frica furtisagului.Mierea intra in pamant sau in burtile furnicilor

Am mai scris,evit descapacirea datorita faptelor expuse de tine si din alta cauza
Albinele, cand pui rama dupa diafragma cara tot ce e descapacit...
De ramele cu coronita de un lat de palma nu prea se ating asa ca evaluez ochiometric si le mai bag 1L de sirop 1/1, asta insemnand aproximativ cantitatea de miere aflata in coronita aia...plus ca inseamna activitate pentru albine iar pentru mine un avantaj mare la primavara cand largesc cuibul
Elimin tabla de sub sita si descapacitul la stupii cu fundul fix...
Cui ii e greu sa descapaceasca am pus eu o foto la pagini personale ...are si cuvinte acolo... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: fundul antivarroa

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2014, 23:44

:D cand am inceput postarea cu "Marian"...ma adresam lui redoo
am scris raspunsul pana sa vad ca ai postat si tu si el

acum...ce vina am ca va cheama pe amandoi Marian? :D
am realizat tarziu ca se poate face confuzie...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori