Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde ignatius » 21 Mar 2015, 08:39

va salut
Unde apare propolizarea la stupii din polistiren extrudat?
la suprapunerea a doua corpuri din polistiren?
Sau pe faltul unde punem ramele?

La o roinita, daca vom folosi ca falt/suport pt rame acele distantire metalice sau imbracam faltul cu tabla sau coltare de rigips , mai apare propolizarea si greutati in desprinderea ramei, in manipularea ei?

Inteleg ca la stupii verticali , cand asezam doua corpuri, datorita propolizarii este foarte dificil sa ridicam corpul datorita propolizarii si din acest motiv se construiesc stupii cu o margine de lemn sau coltare de rigips?

Ma enerveaza ideea de a folosi si lemn in constructie stupilor sau roinitelor de polistiren, manopera mai multa.

Multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde csaa » 23 Mar 2015, 11:30

Propolizarea apare si la faltul unde se aseaza ramele si acolo unde se suprapun corpurile, sau unde vine asezat podisorul. In general peste tot unde apare si la un stup din lemn.
Eu am imbracat faltul cu tabla iar sus am lipit o rama din lemn. Manopera nu e chiar asa mare daca ai stiinghiile facute, iar odata lipite acolo raman.
La fel am facut si jos, intre corp si fund, pentru a putea demonta fundul stupului.
Atentie! - Daca ai o mica fanta ramasa intre peretii stupului albinele vor face un urdinis fals in cazul unui cules bun. La mine au largit urdinisele si, acolo unde oldsuruburile au gaurit polistirenul, au facut urdinise false. La transport am avut surprizeeeeee maaari!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde maravela » 29 Mar 2015, 13:04

Prima observatie la stupii din polistiren ,in urma acestor ploi:stupii vopsiti cu vopsea lavabila de exterior ,mentin umezeala(apa) pe toata suprafata vopsita ,pe cand la stupul dat cu vopsea pe baza de diluant, apa curge ca de pe geam...
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde nae » 29 Mar 2015, 14:37

maravela scrie:...pe cand la stupul dat cu vopsea pe baza de diluant, apa curge ca de pe geam...

Diluantul nu topeste polistirenul !?
:roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde maravela » 29 Mar 2015, 15:55

Diluantul topeste o pelicula foarte subtire din polistiren,ceea ce ii confera o rezistenta exterioara mai mare ,iar apa aluneca.Am facut inainte o proba pe o bucata, si sunt foarte multumit.Sa vedem cum se vor comporta in timp,mai ales la interior.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde maravela » 05 Apr 2015, 11:06

O intrebare pentru cei care au stupi din polistiren-cum a-ti eliminat condensul? La o verificare la stupii din polistiren am constatat condens.Mentionez ca am stupii cu fund antivaroua(inchis-au puiet) si folie deasupra .Daca deschid subarul risc sa racesc puietul?
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde mausica » 05 Apr 2015, 11:34

maravela scrie:O intrebare pentru cei care au stupi din polistiren-cum a-ti eliminat condensul? La o verificare la stupii din polistiren am constatat condens.Mentionez ca am stupii cu fund antivaroua(inchis-au puiet) si folie deasupra .Daca deschid subarul risc sa racesc puietul?

Pai si aerisirea la tine pe unde se face ??????? daca sus e folie(etans)...jos inchis .....doar pe urdinis ?? NU e destul si de aici condensul !!!deschide subarul ala ca nu pateste nimic puietul.Dar altii care nu folosesc deloc subar acolo ce pateste?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde maravela » 05 Apr 2015, 14:05

Ceilalti sunt din lemn si nu am vazut condens.Cred ca acestia din polistiren sunt mai etansi si de aici problema.Multumesc, voi scoate putin subarul si voi observa evolutia.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde mellis » 05 Apr 2015, 23:53

Polistiren, folie, posibil urdiniș mic, șubar închis...
Cum sa nu avem condens? Puneți magazie sub cuib si șubarul tras macar o treime..
Sănătate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde tzutzu » 25 Apr 2015, 20:28

Sunt incepator (primul an)si mi am realizat si eu 4 buc polistiren si 2 buc lemn.pana acu sunt ok.o luna si ceva.o sa pun si ceva poze pt pareri.incep cu 5 fam.1 buc sper sa pun un roi.
tzutzu
 
Mesaje: 9
Membru din: 25 Ian 2015, 23:21

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde tzutzu » 25 Apr 2015, 21:41

https://youtu.be/D1Tat1h3BCU
Sunt cu fund detasabil de lemn si plasa av doar 20/25 cmm
Nu am gasit polistiren albastru ,o sa insist sper sa nu vad gaurele prin ei,
tzutzu
 
Mesaje: 9
Membru din: 25 Ian 2015, 23:21

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde amadeusmbi » 11 Iul 2015, 07:37

Salut,
Din motive medicale am fost, sunt si voi ramane adeptul extrudatului, insa e bine sa luati in considerare si dezavantajele:
Grindina 09.07.2015

grindina capac extrudat.jpg
Capac extrudat 3cm


grindina corp extrudat.jpg
Corp Extrudat 3cm


Faceti abstractie de culoare (alegerea fica-mii)
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde amadeusmbi » 11 Iul 2015, 07:43

Ca si grad de comparatie, un capac din lemn acoperit cu tabla de aluminiu (nu-mi mai aduc aminte grosimea) dupa acea grindina (a durat "doar 20 min"):

grindina capac aluminiu.jpg
Capac lemn + aluminiu
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde catalin.profiri » 14 Iul 2015, 00:03

Edi, e tabla subtire. Doar din aia am si eu :).
Daca era mai groasa nu ramaneau urmele alea...
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde tzutzu » 19 Iul 2015, 23:13

gheata nu gluma
tzutzu
 
Mesaje: 9
Membru din: 25 Ian 2015, 23:21

Constructie stupi polistiren extrudat

Mesajde tonyst » 10 Oct 2015, 18:54

Ideea este preluata si cu mici adaugiri sper sa fi iesit ceva bun. Am sa pun si proiectul desenat cu sketchup 8 in 3D
Fişiere ataşate
IMG_0542.JPG
2
IMG_0541.JPG
1
tonyst
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Iul 2014, 15:58
Localitate: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori