Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 04 Noi 2011, 17:25

Pana in primavara trebuie sa amenajez pe semiremorca din foto de mai jos, rastele, luminatoare, camera de extras, etc, pt a o transforma in pavilion apicol si mi-ar prinde bine, inainte sa m-apuc de lucru , cateva idei si sfaturi mai ales de la cei ce folosesc asa ceva dar e binevenita orice idee sau sfat (bun sau mai putin bun ca sa am de unde alege).
Scopul meu principal este sa pun pe ea cat mai multi stupi pt a diminua cat mai mult costul transportului/stup, fapt pt care, am in plan sa pun 4 randuri de orizontali de 20 de rame(cu toate dezavantajele pe care le-ar implica orizontalul si randul 4) , cu camera de extras pe mijloc (si pt utilitatea ei obisnuita dar si pt a impartii in doua lungimea mare a remorcii pt o orientare mai buna). Pt orientare o sa construiesc niste mici panouri despartitoare verticale(la 2-3sau 4 coloane de stupi), pliabile care sa tina si adapost.
In felul asta mi-ar intra pe ea 192 de stupi ( aprox. cat imi intrau pe 2 camioane cu 2 pavilioane) si camera de extras. Referitor la luminatoare, le-as vrea in acoperis dar parca nu m-as incumeta sa-l tai (si daca-l tai nu prea am idee cum sa le fac dupa) , le-as face sus pe lateral ca sa nu stric acoperisul dar stiu din putina mea experienta ca nu-i tocmai bine, din mai multe puncte de vedere, ar fi multe lipsuri.
Si mai am multe necunoscute (cunoscute) dar si mai multe necunoscute (ne cunoscute) :) de care te lovesti in timp ce lucrezi.
Fişiere ataşate
Picture 071 (Medium).jpg
Ultima oară modificat de iosca pe 04 Noi 2011, 18:14, modificat de 5 ori în total.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 04 Noi 2011, 17:27

As fi curios sa stiu cum ati construi-o dac-ar fi s-o faceti pt d-voastra.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 04 Noi 2011, 18:09

stiu ca-mi va fi limitat si accesul in multe din locurile mele de pastoral dar sunt si avantaje care compenseza (sper ! :) ).
Vrea sa va zic ca lucrez in special (asa m-am obisnuit) pe pavilion de vreo 7 ani, cu multe lipsuri legate de conditiile de lucru, lipsuri pe care as incerca sa le rezolv acum, in limita posibilitatilor si-n limita cunostintelor.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde arnautu valentin » 04 Noi 2011, 18:40

cel mai in masura sa ti spuna avantaje si dezavantaje e gigi_gusoiu!el are asa ceva de 10ani dar remorca este pe doua axe in spate!
adi1574
arnautu valentin
 
Mesaje: 188
Membru din: 09 Apr 2011, 08:14
Localitate: Cocorastii Mislii, Prahova

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde alt stupar » 04 Noi 2011, 20:57

scurt, referitor la luminatoare:
personal, am un pavilion prost luminat (pe laterale) si iau ace cu frecventa masinii de cusut "ileana"
am inca un pavilion cu deschideri ample pe acoperis si albina ma ignora la controale. De parca caut in cuib de fluturi :D
Totul in aceiasi zi/cules/etc, -><- 25 de metri.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde redoo » 04 Noi 2011, 21:03

de ce nu-l faci pavilion deschis?daca vinzi peretii din aluminiu ti-ai scos banii pe materiale.O variant ar fi ca acoperisul sa-l faci din policarbonat.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 04 Noi 2011, 23:20

Am avut unul descoperit şi nu mi-a plăcut : cheltuieli mari cu lăzile (capace şi loc pierdut, protecţie în plus a scândurii, depreciere rapidă a lăzilor, etc) , manipulare greoaie şi timp pierdut la manipularea capacelor în timpul lucrului ( fiecare stup trebuie tras şi la o simplă administrare de sirop), nu poţi lucra pe vânt, etc. Aaaa, şi cel mai important pt mine: pot lucra linistit fără musafiri curioşi nepoftiţi. Sincer nu suport să-mi sufle cineva în ceafă în timp ce lucrez (cu excepţia nevesti-mi dar ea-şi vede de treaba ei). E numai părerea mea, nu mi-o luaţi în nume de rău, fiecare cum e obisnuit.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde Adrian Galofteanu » 05 Noi 2011, 01:07

La grea treaba te bagi! Si nu ar fi neaparat grea daca satisfactiile viitoare vor fi pe masura efortului si a investitiei. Dar poate vor fi!

Eu l-as face asa:
1 Luminator cu suprainaltare, lumina din lateral, nu de sus sau o varianta mai putin utilizata - tavan rabatabil care sa se deschida cand se lucreaza.
2 Lazile 12 dadant cu cat 1/2.(chiar daca incap familii mai putine, eu nu m-as intoarce la "batranul" orizontal).
3 As renunta la spatiul de extractie in favoarea unei rulote amenajate in acest scop, sau multifunctionale.(mi-ar incapea ~150 familii)
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 05 Noi 2011, 10:32

cum luminator cu supraînălţare pe lateral ? Mi-a trezit interesul ideea d-voastră dar nu înţeleg.
Referitor la lăzi, aveţi dreptate dar eu prefer bătrânul orizontal (am pus de multe ori pe hârtie avantaje/dezavantaje d.p. meu d.v.). Nr aproape dublu de stupi, nu ridic caturi (eu, as putea, dar soţiei ar trebui să-i ridic eu fiecare cat) , "carne " mai multă de care am nevoie la mătci şi roiuri pt vânzare, miere suficientă (zic eu) de calitate buna (n-am avut nici o data reprosuri pana acum. Chiar am un client pt o parte din salcam, care vinde in piata si e f pretentios dpdv calitativ, care an de an ia numai de la mine si e f multumit) , etc. Stiti proverbul : "nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie" :)
Cabana n-aş anula-o pt că-i mare lucru să nu mai cobori şi să urci cu ramele de extras, elimini forta de munca pt carat, ai totul lângă tine tot timpul, şi în plus datorită lungimi mari e nevoie de o înpărtire (ca şi 2 pavilioane legate) pt orientarea alăbinei dar şi-a mea (pt ca mi-ar fi greu sa tin minte un stup sau altul care trebuie tinuti minte dintr-un rand de 24 chiar scris pe biletelul lipit de lada. La jumate, 12 pe rand, e altceva).
Ultima oară modificat de iosca pe 05 Noi 2011, 12:31, modificat de 12 ori în total.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 05 Noi 2011, 12:13

alt stupar scrie:scurt, referitor la luminatoare:
personal, am un pavilion prost luminat (pe laterale) si iau ace cu frecventa masinii de cusut "ileana"
am inca un pavilion cu deschideri ample pe acoperis si albina ma ignora la controale. De parca caut in cuib de fluturi :D
Totul in aceiasi zi/cules/etc, -><- 25 de metri.

Si eu probez cele 2 variante de luminator aproape zilnic (probam, ca acu' mai rar) si as opta fara doar si poate pt luminator in acoperis, numa' ca-i mai dificil de facut si n-ar fi problema de dificultate dac-as fi sigur ca nu se strecoara apa si stric acoperisul in zadar (e din 2 randuri de tabla de aluminiu iar intre ele, 2- 2.5 cm de izolatie).
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde mibu » 05 Noi 2011, 17:35

eu as opta pentru luminator deasupra ! la cite materiale pentru etansat sint acum gen silicon , problema infiltrarii apei nici nu se pune !
bafta !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde gusoiu_gigi » 05 Noi 2011, 22:04

Salutare am sati cate ceva din avantaje : lucrezi pe ploaie la stupi , eviti cu usurinta furtisagul , transport mare de stupi plecari rapide la mutari in pastoral ;poti sa pleci cu iei plini semiremorca nu zdruncina ,se lucreaza usor in pat cald;
-ieu as merge pe stupi 10 rame intreg cu doua caturi 1/2 mi se pare solutia cea mai buna pe pavilion acum
-fai luminatoare pe centru cu deschidere sa nu iesi din inaltimea semi remorci ca ie si asa destul de inalta si la tansport le poti rupe cabana de extras ieu as faceo in fata ; sa te lase albina in pace mai sunt si rele mai ales la rapita.-
-dezavantajele sunt : nu poti sa treci canale cu ia ,daca ai ramas intepenit nu te mai misci decat cu un utilaj greu ,pe dtumuri prin padure nu se poate merge cu ia. oricum daca tiai pus in gand so faci faua ca nu -o sati para rau pregatestete pentrU munca SUCCESSSSS........ ;) ;)
Fişiere ataşate
Fotogr.0030.jpg
Avatar utilizator
gusoiu_gigi
 
Mesaje: 82
Membru din: 10 Apr 2011, 21:28
Localitate: Batrani Prahova

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 05 Noi 2011, 22:50

:P De dat inapoi, nici gand, deja am dat din utilaje, am comandat lazile, deci tre' sa-l fac neaparat pana-n primavara caci altfel nu mai am cu ce ma misca. Numa' ca, pana m-apuc de treaba, am postat subiectul pt a mai "fura" cate ceva din experienta colegilor de pe forum (cei ce au placerea sa se lase furati :) ), pentru a-mi mai clarifica din necunoscute si a afla lucruri noi pe care le pot folosi.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 05 Noi 2011, 23:06

D-le Gusoiu fain pavilion, mi-a trezit interesul de cum l-am vazut cu ceva luni (poate an) in urma (daca nu ma-nsel aveti alimentatoarele alea exterioare facute din caserole ?).
Asa l-ati luat sau l-ati amenajat d-voastra ca apicol ?
L-ati inscris ca apicol sau nu ?
E greu de inscris ca apicol daca nu i se modifica structura ?
Puteti sa-mi dati si mie mai multe foto cu luminatoarele si cu alte detalii de constructie ? Daca va deranjaza sa le postati aici, mi le puteti pune pe mail (sau deloc :P ) :?: :!:
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde lucky5strike » 05 Noi 2011, 23:20

Mie mi se pare dificil lucrul cu asa ceva. Nu iese pe orice drum, nu se intoarce pe orice vatra, nu se tracteaza cu orice, ai nevoie de tractor la cheie... E problematic si sa previi migratia albinelor la asemenea aglomerare. Aici sunt curios ce spune colegul gusoiu-gigi.

Cu toate astea, in judet ai mai putea incerca la cumnatul lui Radu Dumitru, ultima oara avea vreo trei bucati de genul...

Avantajele sunt cele expuse, plus ca teoretic nu-s la indemana hotilor.

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Transformare semiremorca tir in pavilion apicol

Mesajde iosca » 05 Noi 2011, 23:37

MUltumesc pt sugestie ! Stiam de ceva timp ca d-ul Dumitru are asa ceva si este si foarte aproape de mine (numa' ca pur si simplu nu m-am gandit pana acum).
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori