Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Aparat pentru insamantarea artificiala a matcilor

Mesajde janese » 09 Noi 2012, 22:31

nepoate..p-astea le-am fumat de-asta iarna!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Aparat pentru insamantarea artificiala a matcilor

Mesajde janese » 11 Noi 2012, 09:53

nu am mai miscat un pai,din februarie....am avut alte prioritati.....cum zicea cisnadiaanu ala cu nume sfant.......numai cine nu gandeste nu se razgandeste!
chiar ma gandeam zilele astea...bani bagati in microscop...suruburi micrometrice....tuburi de sticla......bani blocati! si neutilizati eficient!
ieri am inceput sa impachetez stupii...ce sa impachetez??? am pus cate trei ziare peste ei!....habar nu am ce am in cuiburi...mancare,popor.....daca in fiecare zi faceam cate unu si tot ii terminam!...de maine incep si ma duc zi de zi la biserica.....pana in martie...apoi vad eu!il rog pe Domnul sa ma ajute si anu asta,ca in fiecare an!!!de ce nu m-ar ajuta.....ca vorba aia...am dat bani la biserica :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Aparat pentru insamantarea artificiala a matcilor

Mesajde Ioan Guist » 11 Noi 2012, 10:20

Auzi ba? Ca ma-i si trezit din somn cu citatu' ...spuselor mele.Sti, am un programel ce-mi da bip imediat ce sunt citat.
Cat ai bagat in visteria biserici? Ca intrarea'n rai e scumpa rau.Si daca nu ajunge nici macar PIB-ul Chinei de pe anul 3000, apai ce...dam noi.
Deci ? cat ai bagat? Nu mai bine luai niste zahar si turnai pe fete?
Si acum mergeai la biserica sa-l lauzi pe Sefu nu sa te vaicaresti

Sfantul 004
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Aparat pentru insamantarea artificiala a matcilor

Mesajde Ioan Guist » 11 Noi 2012, 10:26

Asta cu ...fecundarea artificiala, e buna.Da nu pentru noi astia ce am tarait nadragii prin pastorale si pe sub camioane.
Ca noi vrem puiet si bubuiala sa putem manca un gratar pe zi.
Sa se ocupe de fecundare artificiala cu selectie, aia ce au multa scoala si coate tocite.Ba!! nuu....Dottore!! Ca e plin si de astia prin apicultura.
Numai ca na...nu se apuca nimeni si tre' musai sa cascam gura la un Janese.Noroc cu asta.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Aparat pentru insamantarea artificiala a matcilor

Mesajde janese » 11 Noi 2012, 14:09

ioane,hai ca te-am prins aici!...ai facut nunta cu fata...casa de piatra sa fie sanatosi si sa se iubeasca unu pe altu pan la adanci batraneti!...am o delema...si nu pot sa tac:
uite care e delema mea.......daca maine ar veni ginerele la tine si ar zice...tata socrule,am discutat cu sotia mea si am hotarat sa bagam toti banii de la nunta in familii de albine...ce i-ai raspunde????? :?:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Aparat pentru insamantarea artificiala a matcilor

Mesajde Ioan Guist » 11 Noi 2012, 14:36

Da ma ...te-ai prins.Uite ce le-as spune:
Cumparati de toti banii albine.Da...mare atentie ce cumparati.
Vedeti ca eu vand. :lol: :lol:

Pe bune acum.

Fara doar si poate , in cazul copiilor mei (nu ma exprim pentru altii) i-as indemna sa se apuce de apicultura.Sunt cateva...chestiuni de care se tine cont.
1 Trebuie sa fie potrivit pt genul asta de munca.Ca daca este pe o constructie mai ...fragila,astenica, nu-i poti cere sa rupa osul.
2 Daca prin pregatire, si inclinatie duce catre o munca de ...birou sau ...cu cerebelul, de ce sa se margineasca?
3 Nu in ultimul rand , este nevoie de o clasa -doua din... scoala vietii.As astepta pana da cu capul prin fabrici si uzine, vre-o 3-4 ani.Apoi vor aprecia altfel...albina si "greaua mostenire".
4 Este de preferat sa se apuce si sa nu li se aseze in blid.Sa tanjeaca dupa reusita.Sa vrea sa-si intreaca inaintasii.Sa astepte cu nerabdare moartea ta :lol:
Ultima parte din punctul 4 a fost o gluma.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Anterior

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori