Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: poze de ping pong 2

Mesajde CORNEL V. » 27 Iul 2012, 18:13

Vroiam sa tac...dar nu pot... ma strang dintii :mrgreen:

Nea Jane,matca aia care si-a luat zborul o fi auzit ca pleci sa dai la peste si a zis sa ti-o ia inainte,te asteapta la balta sa te vada cum stai cu batul in balta...adevarul ca si eu as vrea sa te vad cati pesti prinzi , ca la cum te cunosc cata rabdare ai ,mare minune sa te mai intorci cu boata acasa intreaga si cu peste in traista :lol: :lol:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: poze de ping pong 2

Mesajde CORNEL V. » 27 Iul 2012, 18:20

Si inca ceva nea Jane,ca uitai
Te rog pune copilul sa iti faca o poza pescuind sa vedem si noi,stiu ca e expert in poze,nici matale nu le faci asa bine :P
Uite si un exemplu :P
Fişiere ataşate
DSCN3256 (Medium).jpg
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: poze de ping pong 2

Mesajde arnautu valentin » 27 Iul 2012, 18:43

bre nea jane o fi matca aia care ti am dat o io anu trecut!
i ai dat cumva drumu la pana?
adi1574
arnautu valentin
 
Mesaje: 188
Membru din: 09 Apr 2011, 08:14
Localitate: Cocorastii Mislii, Prahova

Re: poze de ping pong 2

Mesajde jenica67 » 27 Iul 2012, 19:55

Janese, sa nu uiti sa iti iei cutia de pantofi la tine, nu de alta dar, mai dai peste vre-un roi, si in juvelnic o sa il aduci mai greu ! :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: poze de ping pong 2

Mesajde popageorgian » 27 Iul 2012, 21:14

:D
asta o fi bine?
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: poze de ping pong 2

Mesajde pustu » 28 Iul 2012, 16:34

janese scrie:ce aveti ma, cu mine???...ca sunt nevinovat!!!!
auzi la argesean...fir intins ca arcu la dormezaaaa!!!...fir-ar pielea ta sa fie trantoreeee!!!p-asta n-o stiam!!!...rad si bat la clape!!!! :lol:

atunci "sa ti-o traga la fund" :lol: :D stii mata , pluta
sa traiesti nea janese
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 30 Iul 2012, 06:51

atata pot sa zic....ba-se!!!.......ba-se!!!!
ps...ce facuratzi ma???ati pierdut????a murit democratia sau s-a ridicat din colb mai ceva ca un cal naravash???mare noroc a avut crinush asta cu suspendarea...ca altfel nu vedea cotroceniul dacat cu ocazia ,,portilor deschise"!!!! :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Iul 2012, 07:16

ai prins ceva , nea Janese ??? a tras crapu la matale ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 30 Iul 2012, 15:46

xx
Fişiere ataşate
b12.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 30 Iul 2012, 15:46

ss
Fişiere ataşate
b13.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde jimm » 30 Iul 2012, 22:33

Nea Eugene ce mai executi?
Acum 2 ani la tei mi-ai dat o matca... cea mai tare din parcare!!
Am tras din ea dar din lipsa de timp s-au chilarit ficele intre ele! Ce sa-i fac, stupar de duminica!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: poze de ping pong 2

Mesajde un OM » 30 Iul 2012, 23:55

Bre, ce zgarcit, pune mierea cu pipeta si p-orma vrea napoi butoiu. Sanatate.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: poze de ping pong 2

Mesajde Kostas » 09 Aug 2012, 22:36

Astazi am facut mai multe experimente privind narcotizarea cu CO2. Rezultatul final= esec total !! Albinele nu isi pierd memoria in urma narcotizarii si parasesc nucleul de imperechere. Am incercat cu pana la 10 minute timpul sub influenta CO2. Continuam maine!
Rog pe Janese sa dea ceva detalii cu privire la acest procedeu. Multumesc!
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 15 Aug 2012, 09:41

narcotizarea cu co2
nu le tii amortite mai mult de cinci-sapte minute ca nu se mai scoala!
narcotizarea ,,ca metoda pentru stergerea memoriei" nu functioneaza
narcotizare cand faci,populezi nuclee-da,dar sa fie peste o suta de nuclee de populat si in timp scurt(ca sa mearga ca pe banda)
narcotizare cand o familie e f puternica si vrei sa elimini botcile de roire(sa nu scape vreuna) -da!
narcotizarea direct in cutia familiei-trebui sa departezi ramele ca albina sa cada pe fund si trebui sa ai spatiu sub rame destul ca sa aiba unde cadea!altfel ,cand bagi ramele la loc, presezi albina amortita ca la ghilotina!!!
cui e frica de manevrarea matcii cu manutzele la marcare...narcotizarea e buna..dar inseamna mult timp alocat.

in rest....narcotizarea...un moft!
ps...bagi pe urdinish co2,usor ca si cum ai sufla cu gura un curent de aer(la jumate din cat poti sufla tu maxim)...peste rame ai folie.....dupa trei patru minute..amortzesc toate,le vezi prin folie...daca nu misti cutia trei sferturi din albine raman agatzate acolo unde se afla in momentul cand ,,paralizeaza"....dupa ce le vezi ca nu mai misca daca ridici folia...in treizeci de secunde maxim un minut,incep toate sa se trezeasca la viata!(deaia zic ca e un moft...mai rau te incurca!)
ca sa nu se trezeasca iute la miscare trebui sa le mentii in permanenta sub jet,atmosfera de co2......eu nu am reusit..chiar daca am suflat in permanenta co2 prin urdinish.

nu stiu ce se intampla cu larvele,puietul alb sub narcotizare de co2..(oricum depopulari din cauza ,,adormirii cu co2 nu am observat)-

depopulare chiar si pana la 100% am simtit numai la anestezierea cu azotat de amoniu- la azotat de amoniu(gaz-protoxid de azot),dar si metoda asta e tot un moft!!!dar mai periculosdecat co2
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde Kostas » 16 Aug 2012, 09:13

Multumesc mult pentru raspunsul foarte detaliat! Sunt un fan al tau in domeniul apicol si experienta ta este convingatoare pentru mine!
Eu am folosit pentru experimente o roinita de 6 rame cu capac transparent din plexiglas in care am introdus trei rame cu albine. Am mers cu timpi progresivi de narcotizare cu CO2 de pana la 15 minute. Jetul de CO2 a fost reglat progresiv; nici la jet puterinic nu au avut de suferit. Timpul de revenire este direct proportional cu cel de narcotizare. La 15 minute nu mai misca absolut deloc, par moarte, pica toate de pe rame, dar isi revin.
Este o metoda eleganta pentru popularea nucleelor, dar este pacat ca nu-si pierd memoria. Eu pentru aceasta am folosit metoda.
Deoarece prin carti se scrie despre pierderea memoriei prin narcotizare, am crezut ca am omis eu ceva si de aceea nu functioneaza. Raspunsul tau mi-a confirmat experimentele.
Numai bine !!
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 16 Aug 2012, 10:30

nu e tip pentru a face la scara mare...dar...am cernut in sita albine anesteziate...si a cazut prin sita parazit varoa...nu am mai avut timp sa vad si daca astia isi revin...deasemeni m-am gandit ca pe albinele anesteziate sa le presar zahar pudra si iarasi sa le cern ca pe malai. sa vad daca pica mai mult parazit varoa..dar iarasi ..nu am timp.......cu toate dilemele astea..am perioade cand ma apuca rau sa fac teste....si pierd timpul cate o saptamana...bineinteles neglijez alte lucrari urgente.....si uite asa pendulez intre a ma tzine ,,de prostii" si a avea grija de stupi...am facut incubatorul...si am vazut ca ai nevoie de el daca faci peste 300-500 de matci pe an......altfel...este un moft...apoi m-am intrebat de ce dracu nu am facut incubatorul mai mare sa pot baga il el rame dadant1/1 cu puiet capacit sa eclozeze in el.....asaaaa.... cam zece rame la o sarja!...si in locul lor in familii sa bag rame bune de ouat....si ce sa fac cu puietul eclozat in incubator???...si uite asa,imbatranesc ca prostu si ma tin numai de prostii!!!cel mai bine e ..miere si roi tata!!!...in rest sa nu-ti pese de nimic!

stiu stupari care fac roi numai din botci de salvare..si isi intretin stupinele in productie! astia asa fac de o viata si fac miere ca lumea!!!!!s-a dat dracu apicultura peste cap decand cu aversele astea de informatii datorate net-ului!!!ce transvazare???boltci de salvare,de roire si daca din intamplare mai gasesc cate o botca de schimbare linistita!!!!
alt stupar....cred ca s-a dus pe lumea ailalta!..aduna botci de pe unde gasea...aveai...el o lua si cu o mana de albina o imperechea...o vedea cum insamnateaza si apoi o baga la el in productie....acuuuu...numai selectionate....numai recordiste...nu ai loc de superperformanta!!!!

baiul este ca sunt la apusul vietii si nu mai am timp de toate care-mi trec prin cap!!!!!!!..mai vorbim.....
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori