Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Foto - cristi x

Mesajde Closcutz » 30 Iul 2013, 13:29

Felicitari pt centrifuga stiu ca a durat pina sa finalizati proiectul. Suflanta si cadrul pt sprijinit catul tot conceptie proprie e?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 30 Iul 2013, 16:00

suflanta este pt frunze, fara prelungitor si cu o mica sita la partea de aspirare pt a nu omora albinele in turbina.
suportul este conceptie proprie, din rama al si sita pt tantari.
centrifuga nu am reusit s-o fac perfecta, dar se merita si asa cum a iesit.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi_vidican » 03 Aug 2013, 18:06

Frumos!
O întrebare: nu e dăunător pentru albină să se sufle peste cuib, adică nu sunt afectate albinele din cuib? În contextul acesta se poate provoca o tulburență aiurea în cuib.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde Closcutz » 03 Aug 2013, 18:47

Era intrebarea pe care ma cam mancau degetele s-o adresez si eu. Sa vedem raspunsul.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Foto - cristi x

Mesajde namzeb » 03 Aug 2013, 20:05

In Austria foloseau niste suflante la 12 v cu care sufla albina.Bineinteles ca nu trebuie sa sufle sa o zdrobeasca sau sa o infinga in faguri.Acolo lucrau cu caturi 3/4 , sufla albina in corp, punea alt cat cu rame goale si incarca in masina si lucra fara probleme, nu era nici o albina in camera de extractie.Ramele golite de miere le folosea la urmatorul transport pentru inlocuit si mergea treaba.Urmeaza sa-mi fac si eu o astfel de suflanta cu un motor de la masina de la parbriz si o baterie de 12 v de la o bormasina cu acumulator si sa nu mai folosesc fumul.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Foto - cristi x

Mesajde lucky5strike » 03 Aug 2013, 23:04

Bravo, nenea Cristi x, rezultatul este remarcabil!
Keep walking!

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Foto - cristi x

Mesajde lucky5strike » 03 Aug 2013, 23:10

Ce tot vorbiti voi bre, ce mare deranj sa aduca 0,5 minute de suflare?

Cum vad eu treaba: cand scuturi albina in fata stupului, pe sistem DM, albina aia mica o cam tavalesti... daca ia ceva praf pe perisori, nu mai pupa urdinisul... nu uitati ca nu tot timpul ai iarba verde si pufoasa in fata urdinisului ca DM + exista in plus riscul sa arunci si vreo matca si sa nimereasca alt urdinis. Comparativ, Cristi x le trimite in casa pe direct.

Singura treaba ar fi reactia familiei la huruit, dar, ma astept maimult sa afunde trompa in celule decat sa agite acul.

Si pt. pavilionari, sistemul asta e foarte-foarte potrivit.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 05 Aug 2013, 09:25

multumesc pt aprecieri. am postat:
1 - pt ca-mi place sa impart realizarile si cu altii in speranta sa-i stimulez la concurenta;
2 - pt carcotasii care m-au acuzat in multe randuri "ca numai vorba este de mine.
raspuns:
- poate nu am filmat din unghiul bun, dar folosesc cuibul 1/1 si 1...3 caturi 1/2. nu scutur albinele decat cu cat intermediar deasupra cuibului pt a evita trimiterea curentului de aer direct in cuib. cand am probat suflanta prima oara m-am speriat de zgomot si de curentul puternic de aer. dupa utilizare am constatat ca zgomotul nu le deranjaza, iar curentul de aer nu strica sa fie nitel mai mare. catul intermediar am considerat ca ajuta la dispersia curentului de aer care ar ajunge in cuib. am stat intr-o tinuta mai lejera pt ca erau 35grd si pt a arata ca nu sunt agitate de sistemul folosit. la 120 caturi extrase am luat circa 5 intepaturi.
la caldura care a fost, cred ca le-a cam placut si lor. :lol:
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde jonny_it » 05 Aug 2013, 11:28

cristi x scrie: nu scutur albinele decat cu cat intermediar deasupra cuibului pt a evita trimiterea curentului de aer direct in cuib. cand am probat suflanta prima oara m-am speriat de zgomot si de curentul puternic de aer. dupa utilizare am constatat ca zgomotul nu le deranjaza, iar curentul de aer nu strica sa fie nitel mai mare. catul intermediar am considerat ca ajuta la dispersia curentului de aer care ar ajunge in cuib.


Puteti pune peste catul intermediar o folie cu 5-10 cm mai ingusta decat suprafata corpului. In momentul cand suflati albinele ele o sa se indrepte catre marginea stupului si o sa coboare in cat/cuib.
Am vazut la cineva si spunea ca albinele sunt mult mai linistite. O idee ...

Intrebare: ati testat buckfast, aici in Romania?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Foto - cristi x

Mesajde namzeb » 05 Aug 2013, 11:48

Asa este Jonny in timp albinele se obisnuiesc cu suflanta si cum simt aerul coboara in corp sau trec in partea in care nu se sufla.Fumul de multe ori enerveaza albina si cind nu mai simt fumul sar pe tine. Am vazut la unii atita fum ca albina aia cred ca este intoxicata pur si simplu.Si fumul mai are si alte dezavantaje, se impregneaza si in faguri si de aici si in miere.Sint atitea posibilitati de suflante ca fiecare poate accesa ce gaseste la indemina(de la un fion arsa rezistenta pina la ventilatoare cu baterii)Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Foto - cristi x

Mesajde jenica67 » 05 Aug 2013, 13:27

Nu merita sa te chinui ca exista suflante/aspirator pentru frunze si se poate folosi cum il folosea si DM la albine, care merg nemaipomenit si costa foarte putin. De ex unul electric costa cam sub 200 de lei. http://tools-online.ro/aspirator-electr ... -2300.html
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Foto - cristi x

Mesajde jiji » 05 Aug 2013, 21:24

pai si pe camp ce fc cu cea electrica ? iti trebuie generator, eu am incerca cu un atomizor , merge dar trebuie sa l ti turat aproape la max , albinele se tin f bine . am incercat cu atomizorul pentru ca era la acelasi pret cu suflatorul de frunze .
care mai are idei sa le scrie.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 17 Aug 2013, 19:25

sa completam productia de miere
Fişiere ataşate
prun.jpg
detaliu.jpg
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 13 Oct 2013, 12:28

cantarirea stupilor la intrarea in iarna
greutatea celor 103 familii a fost intre 23 si 38 kg (unul singur slabut a avut 19kg)
tara este in jur de 13kg.
cei sub 25 kg (aproximativ 20) vor primii o turta de apifonda de 2,5kg.
prim aceasta metoda evit controlul familiilor. imi asum o pierdere pe iarna de 10% (cu toate ca in ultimii 10 ani nu am avut pierderi anuale mai mari de 5%).
cantarirea stupilor am facut-o in circa 2 ore.


acum am descoperit ca pot introduce filmul direct pe pagina, asa ca le postez direct si pe cele 2 mai vechi

Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde jiji » 13 Oct 2013, 12:36

santeti de apreciat , in tot ce am vazut legat de dv , incercati sa va usurati munca la maxim prin diverse inventii , inca odata bravo cu asa oameni progresam.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi_vidican » 13 Oct 2013, 13:06

Și eu mă gândeam o metodă de cântărire pentru a nu lua fiecare ramă la mână.
totuși, pot apărea probleme dacă se lasă toate ramele în stup, iar dispunerea rezervelor nu e în zona de iernare a ghemului.
Sunt stupi care nu strâng rezervele în zona cuibului, altele blochează foarte bine cuibul spre toamnă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori