Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Foto - cristi x

Mesajde dorindafi » 13 Oct 2013, 13:12

salutare cristi x
1 = am sub 100 fam de albine

2 = ,, imi asum o pierdere pe iarna de 10% (cu toate ca in ultimii 10 ani nu am avut pierderi anuale mai mari de 5%)."
aici nu intzeleg eu . este chiar obligatoriu sa ai pirderi ? , dupa cum spui !
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 13 Oct 2013, 18:22

cristi_vidican scrie:Și eu mă gândeam o metodă de cântărire pentru a nu lua fiecare ramă la mână.
totuși, pot apărea probleme dacă se lasă toate ramele în stup, iar dispunerea rezervelor nu e în zona de iernare a ghemului.
Sunt stupi care nu strâng rezervele în zona cuibului, altele blochează foarte bine cuibul spre toamnă.

de 10 ani aplic metoda iernarii pe 10 rame (indiferent de rezerve) si in "fundul gol". procentul pierderilor nu a sarit de 5% (iarna trecuta 0 mortalitate). nu cred ca se merita sa deranjezi toate familiile ca sa le faci ordine cum crezi tu. un bun prieten spunea ca ele stiu sa-si aranjeze casa mai bine decat o facem noi. dupa extractia de la floarea soarelui am verificat existenta puietului si de atunci nu am mai deschis nici un stup. un stup il deschid daca la exterior sunt semne suspecte si daca la ridicarea capacului imi este intarita banuiala. in rest de ce sa o fac? am verificat stupul cu 19 kg si este ok. va primi suplimentul de apifonda si apoi vom vedea la primavara. cu serviciul care in jumatate de timp este de 10 h/zi si suplimente sambata inca reusesc sa tin 100 fam numai cu ajutoare la extractie.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 13 Oct 2013, 18:34

dorindafi scrie:salutare cristi x
1 = am sub 100 fam de albine

2 = ,, imi asum o pierdere pe iarna de 10% (cu toate ca in ultimii 10 ani nu am avut pierderi anuale mai mari de 5%)."
aici nu intzeleg eu . este chiar obligatoriu sa ai pirderi ? , dupa cum spui !

obiectivul este sa raman la faza asta sub suta. daca acum am 103 nu este dezastruos.
asumarea pierderii este pt a-mi optimiza activitatea. daca in iarna trecuta am fost pe pierdere 0, nu este grav. ;)
sunt convins ca o matca poate sa pice de la ultima verificare (aproximativ 01.08.13) pana in primavara, dar asta nu inseamna ca facand controale dese elimin aceasta problema. la un control pot strivi accidental o matca si atunci efectul controlului poate duce la acelasi rezultat.
daca am pierderi peste 10% este dezastruos, daca am 10% este rezonabil, daca am 5% este bine, mai jos este excelent. asa vad eu problema.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi_vidican » 15 Oct 2013, 16:59

Nu ar fi mai bine 3 kg de sirop acum decât Apifonda în iarnă?
În primăvară mai strângeți cuibul, sau îl lăsați așa larg?
Ce lucrări faceți primăvara în stupi?
Cum preveniți roitul?
Vă mulțumesc!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 16 Oct 2013, 08:59

cristi_vidican scrie:Nu ar fi mai bine 3 kg de sirop acum decât Apifonda în iarnă?
În primăvară mai strângeți cuibul, sau îl lăsați așa larg?
Ce lucrări faceți primăvara în stupi?
Cum preveniți roitul?
Vă mulțumesc!


1 - ajutand numai stupii fara rezerve risti sa provoci ceva furtisag si cam multa umezeala instup. apifonda pozitionata deasupra cuibului mi-a demonstrat in 4 ierni ca este mult mai buna decat orice completare cu sirop;
2 - in permanenta in stup stau cele 10 rame indiferent de puterea familiei;
3 - lucrarile pe timpul anului in ordine sunt:
- intr-o zi calda din februarie (prin sondaj) ridic cateva capace la fam f puternice si f slabe si fac o evaluare prin folie a familiilor;
- intr-o zi calda din martie fac 1 tratament cu varachet;
- tot in martie ridic toate capacele, iar la stupii care au semne de anormalitate ridic ramele pana la marginea cuibului sa ma conving ca au puiet (stupii fara matci ii unesc cu stupii mai slabuti);
- la inflorirea rapitei verific stupii care nu au acoperit macar 8 rame si ma asigur ca au matcile, le schimb locul cu stupii f puternici (pt echilibrare si evitarea roirilor timpurii), pun gratia haneman si 1-2 caturi;
- la extractia mierii de rapita aplic o divizare pe sistemul din 2 fam 3 (numai la familiile care mi-au demonstrat ca pot face asta cu productia de miere);
- culesul de salcam si incep inevitabilii roi naturali;
- extractie la salcam si o noua etapa de divizari;
- o pauza lunga pana la f soarelui, cu numarul cel mai mare de roi naturali;
- extactie la f soarelui;
- un tratament cu varachet;
- in jur de 15 august control rapid la toti stupii numai pt verificarea prezentei puietului;
- la inceputul lui octombrie 2 tratamente cu varachet;
- la jumatatea lui octombrie cantarirea stupilor si completarea rezervei cu apifonda la stupii cu rezerve slabe;
- in noiembrie intr-o zi calda ultimul tratament cu varachet;
cam acestea sunt toate operatiile pe care le fac anual. suplimentar la stupii cu semne anormale fac cate un control pt a inlatura banuielile. stiu ca unii nu cred, dar de circa 5-6 ani nu am mai vazut urma de puiet varos, iar nosema daca mai apare accidental la 1-2 fam din 100.
4 - roitul nu cred ca poate fi evitat mai ales in zona mea. eu ii reduc amploarea prin divizarile pe care le fac. imi produc si ceva matci anual, dar trebuie sa recunosc ca nu ma deranjaza sa folosesc si botci (matci) de roire. dupa ce am avut experiente neplacute cu matci cumparate ca "matci selectionate", am inceput sa reconsider potentialul natural al matcilor "selectionate natural".
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde amadeusmbi » 18 Oct 2013, 04:48

Cum/cand si la ce interval schimbati ramele din cuib?
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 18 Oct 2013, 09:14

amadeusmbi scrie:Cum/cand si la ce interval schimbati ramele din cuib?

schimb f rar ramele de cuib (si niciodata pe cele de cat). ramele cu defecte iremediabile le bag in topitorul solar. ramele de la stupii morti peste iarna care sunt inchisi la culoare le topesc in topitorul cu aburi.
rulajul il realizez mai ales prin vanzarea a 40-50% din familii anual.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde Closcutz » 28 Oct 2013, 17:53

Puteti sa pozati topitoarele pe cel solar si pe cel cu aburi? Sunt din comert sau de conceptie proprie? De care sunteti mai multumit?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 29 Oct 2013, 10:33

folosesc un topitor cu aburi din inox (productie aca) - pentru faguri vechi. un am foto, dar este f cunoscut.
pentru ceara de la descapacire folosesc topitorul pe baie de apa calda, productie personala. este facut dintr-o cuva de masina de spalat tip albalux. in interior am un saculet de plasa de tantari, pe care dupa topirea in totalitate a cerii il scot. pe robinetul de mijloc scot ceara, iar pe cel inferior evacuez apa dupa ce se receste. incalzirea o fac cu un resou pe gaze.
pentru resturi si rame cazute accidental, folosesc topitorul solar (productie personala). are o mica eroare. trecerea dintre zona de topire si tava de colectare a cerii este f ingusta si se blocheaza des. mai trebuie lucrat.
Fişiere ataşate
solar.JPG
topitor.JPG
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cobi » 29 Oct 2013, 11:58

Aveti o stupina frumoasa. FELICITARI!

Totusi:
- stimulari/completari..primavara/toamna faceti?
- la un moment dat spuneati de completari cu sirop neinvertit de zahar in sept/oct; am vazut ca acum folositi Apifonda; personal am folosit si am vazut o uzura mare la familiile medii spre slabe..roiuri; pe cate kg de albina iernati?
- rigidizarea stupilor la transport o faceti doar cu chinga? nu am vazut falturi, coltare, tije, etc la stupii d-vostra.

In rest, spor in toate! :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 30 Oct 2013, 09:41

- stimulari/completari..primavara/toamna faceti?
numai completari cu apifonda la stupii care nu au greutatea necesara pt iernare.
- la un moment dat spuneati de completari cu sirop neinvertit de zahar in sept/oct; am vazut ca acum folositi Apifonda; personal am folosit si am vazut o uzura mare la familiile medii spre slabe..roiuri; pe cate kg de albina iernati?
nu cred ca am vorbit undeva de completari cu sirop neinvertit. sunt de acord cu siropul invertit, dar eu nu am timp de astfel de operatii. nu mi s-a parut ca se uzeaza asa de evident albina cu apifonda, ci din contra eu cred ca se comporta f bine.
- rigidizarea stupilor la transport o faceti doar cu chinga? nu am vazut falturi, coltare, tije, etc la stupii d-vostra.
eu fac numai stationar. la mutari ocazionale folosesc chinga cu maxim un cat
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde B.K » 30 Oct 2013, 10:38

Pana la ce greutate completati luand in calcul faptul ca iernati cu toate ramele in stup ??
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde Jean Valjean » 30 Oct 2013, 12:36

Am intrat pe site-ul dumneavoastra si am cateva curiozitati de incepator: am ramas mirat cand am citit ca in Suedia aveau "3 tancuri de inox (2200 kg / buc), cu incalzire la 48°C".
Din tot ce am am citit pana acum am inteles ca mierea nu ar trebui incalzita peste 40° C. Curios cum de ei nu stiu asta :D
O alta curiozitate a mea este necesitatea unei incaperi calde in hala de extractie pe meleagurile noastre, unde in general temperatura la care se face extractia este una destul de ridicata (poate la rapita sa fie ceva probleme in acest sens).
In rest, numai de bine, ma bucur ca v-am descoperit.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 30 Oct 2013, 13:12

Pana la ce greutate completati luand in calcul faptul ca iernati cu toate ramele in stup ??
pana la 12kg/fam, functie si de puterea familiei. daca familia este mai slaba poate fi putin mai mica.
Din tot ce am am citit pana acum am inteles ca mierea nu ar trebui incalzita peste 40° C. Curios cum de ei nu stiu asta.
temperatura maxima este de 50grd. la aceasta temp se topesc toate cristalele din miere si se poate aplica tehnologia de cremizare a mierii care este f raspandita in occident.
O alta curiozitate a mea este necesitatea unei incaperi calde in hala de extractie pe meleagurile noastre, unde in general temperatura la care se face extractia este una destul de ridicata (poate la rapita sa fie ceva probleme in acest sens).
la rapita si salcam (uneori chiar la f soarelui) temperatura este destul de scazuta. daca vrei sa ai scoatere buna din rame trebuie sa le tii cel putin 2 ore la o temperatura de 35-40grd.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cobi » 30 Oct 2013, 15:56

cristi x scrie:nu cred ca am vorbit undeva de completari cu sirop neinvertit. sunt de acord cu siropul invertit, dar eu nu am timp de astfel de operatii. nu mi s-a parut ca se uzeaza asa de evident albina cu apifonda, ci din contra eu cred ca se comporta f bine.

...Daca rezervele de hrana sunt sub nivel eu le introduc sirop 2:1 cu 1g/l sare de lamaie. Multi sustin ca hrana de completare se administreaza in august. Parerea mea este ca in zona mea nu este nici o problema cu administrarea pana la mijlocul lui octombrie. Albina se uzeaza puternic in culesurile abundente cand prelucreaza cu mult mai multa hrana decat are nevoie. (sursa -taramul mierii)...
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 30 Oct 2013, 16:21

cobi scrie:
cristi x scrie:nu cred ca am vorbit undeva de completari cu sirop neinvertit. sunt de acord cu siropul invertit, dar eu nu am timp de astfel de operatii. nu mi s-a parut ca se uzeaza asa de evident albina cu apifonda, ci din contra eu cred ca se comporta f bine.

...Daca rezervele de hrana sunt sub nivel eu le introduc sirop 2:1 cu 1g/l sare de lamaie. Multi sustin ca hrana de completare se administreaza in august. Parerea mea este ca in zona mea nu este nici o problema cu administrarea pana la mijlocul lui octombrie. Albina se uzeaza puternic in culesurile abundente cand prelucreaza cu mult mai multa hrana decat are nevoie. (sursa -taramul mierii)...


nu inteleg unde este problema. siropul + sare lamaie + "tehnologia cunoscuta" = sirop de zahar invertit
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori