Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

O poza haioasa

Mesajde priest » 31 Mai 2013, 09:38

Prezint o ipostaza haioasa a albinutelor intr-unul din stupii mei:
Fişiere ataşate
haioasa.jpg
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: O poza haioasa

Mesajde horia_ch » 31 Mai 2013, 10:29

Rama aia trebuia să fie mai plină de albine, iar acel "pod" trebuia să fie multiplicat pe toată suprafaţa fagurelui artificial. Cred că acel fagure va fi crescut greu, posibil cu defecte. :(
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: O poza haioasa

Mesajde priest » 31 Mai 2013, 10:41

Am pus rama la crescut cu 2 zile in urma. Am plantat o botca (in lipsa matcii) si astept sa iasa in cateva zile.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: O poza haioasa

Mesajde proapis13 » 31 Mai 2013, 11:35

Rama aia NU avea ce sa caute acolo deoarece nu este destula albina acoperitoare
si ce este mai rau e ca in lipsa reginei o sa fie construita cu defecte iar puietul o sa aibe de suferit :!:
Nu o sa mai fie nimic haios dupa aceea :oops:
Ce te face pe tine sa razi ii face pe altii sa zimbeasca amar in coltul gurii
Pune mana si citeste si cauta pe cineva sa te ajute si sa te indrume sa faci bine albinelor
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O poza haioasa

Mesajde priest » 31 Mai 2013, 12:35

Am cumparat roiul de la un stupar, care mi-a si pus ramele. Eu nu ma pricep si de aceea nu am avut nimic de comentat (avand incredere in el). Ce trebuie facut si cu ce a gresit? Multumesc!
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: O poza haioasa

Mesajde popageorgian » 31 Mai 2013, 15:10

fagurele artificial trebuie scos din acel roi, in lipsa matcii nu creste in totalitate f a , botca pe care ati plantat-o in roi trebuie incalzita bine / o intebare? a- 2-a rama cu speteza superioara tot noua este tot un fagure artificial?
dupa ce matca eclozeaza trebuie stimulat roiul ;)
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: O poza haioasa

Mesajde priest » 31 Mai 2013, 15:46

popageorgian scrie:fagurele artificial trebuie scos din acel roi, in lipsa matcii nu creste in totalitate f a , botca pe care ati plantat-o in roi trebuie incalzita bine / o intebare? a- 2-a rama cu speteza superioara tot noua este tot un fagure artificial?
dupa ce matca eclozeaza trebuie stimulat roiul ;)

Da si cea de-a doua este la fel.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: O poza haioasa

Mesajde proapis13 » 31 Mai 2013, 16:09

priest scrie:Da si cea de-a doua este la fel.

Eram sigur,sa nu scrii ca ai mai dat si o caruta de bani pe roiurile alea :roll:
App,cat puiet capacit ai pe celalalte rame??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O poza haioasa

Mesajde liviutzbogos » 01 Iun 2013, 20:16

Cuibul se sparge la o familie buna, care are albina si mai ales, are matca. Spargi cuibul pentru a face loc matcii sa ponteze mai mult. La un roi pricajit, si fara matca nu spragi cuibul, si cu 2 faguri inca. Nasol. Plus ca vremea e cum e in perioada asta, nu au cules. Scoate fagurii artif, asteapta sa iasa matca si sa se imperecheze, da sirop la greu daca nu ai cules si abea cand incepe sa duduie de albina ramele pe care le ai, abea atunci incepi sa spargi. Mai trage cu ochiul pe forum la expertii apiculturii si vezi ce si cum. Spor la treaba :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: O poza haioasa

Mesajde Mircea_63 » 01 Iun 2013, 20:55

Colegu Priest, lasa, nu te necaji. Asa invata omul! N-aveai de unde sti, iar stuparul care a facut asta, poate ca era convins ca face bine. Pe undeva, a facut bine, deoarece le-a provocat un dezechilibru care le pune la treaba. Doar ca acel dezechilibru pare peste puterile lor.

Tine minte: prin dezechilibre manipuleaza stuparul albinele! Doar ca acele dezechilibre sa nu fie peste puterile lor. Scopul tau nu este sa le dezechilibrezi, ci sa le obligi sa face ce doresti tu.

Acum, ca dezechilibrul e creat, e cazul sa le ajuti. Vor lupta ca nebunele sa creasca acele rame. Da-le sirop 1/1, in loc de cules. Cate 150 ml in fiecare zi. Nu cotrobai prea des prin stup ca le deranjezi. Albinele alea ce le vezi legate una de alta sunt "inginerii" stupului, cerese si isi dau de la una la alta faramele microscopice de ceara.
Peste 4-5 zile verifici si vei fi uimit cat au progresat. Cu ocazia asta te uiti daca si cat din sirop l-au pus in faguri.
Daca umplerea fagurilor progreseaza, reduci ratia. Daca scade, cresti ratia. Daca e nevoie sa adaugi fagure, pune unul gata crescut. Nu ai, pune tot foaie necrescuta, dar aseaz-o intre ultima si penultima rama. in acest caz nu le obligi prea tare, nu declansezi chiar stare de urgenta, ci le oferi doar posibilitatea sa o faca daca vor.

Foaia aia la mijlocul cuibului, le-a adus la disperare. O construiau indata daca erau destule albine. Pusa penultima, nu le forteaza.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: O poza haioasa

Mesajde liviutzbogos » 01 Iun 2013, 21:01

Nu te necaji, clar, nu te descuraja, mergi mai departe si repari greseala. Parera mea, nu stiu daca e bine ce zic, sa scoti una din acele rame cu faguri art. Eu zic ca doi faguri sunt prea mult dintr-o data. Dai sirop si cand au cladit mai bagi una, mai ales ca nu au matca inca. Si inca odata, nu te descuraja. Ce ti se scrie pe forum se scrie sa te intareasca, nu sa te dai batut. Spor la munca iti doresc.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: O poza haioasa

Mesajde priest » 03 Iun 2013, 17:10

Va multumesc pentru sfaturi. Deja au cladit masiv una dintre rame si s-au apucat si de cealalta. Am bagat sirop si vad ca fac treaba.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: O poza haioasa

Mesajde priest » 03 Iun 2013, 17:12

proapis13 scrie:
priest scrie:Da si cea de-a doua este la fel.

Eram sigur,sa nu scrii ca ai mai dat si o caruta de bani pe roiurile alea :roll:
App,cat puiet capacit ai pe celalalte rame??
salve :D

Doua rame cu puiet capacit.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: O poza haioasa

Mesajde alexx » 12 Iun 2013, 09:00

priest scrie:Va multumesc pentru sfaturi. Deja au cladit masiv una dintre rame si s-au apucat si de cealalta. Am bagat sirop si vad ca fac treaba.

Matca a inceput ponta?
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: O poza haioasa

Mesajde priest » 13 Iun 2013, 23:19

Azi am verificat stupul si am identificat matca...cam micuta fata de cealalta. Am schimbat ramele necladite cu alte rame cladite bune de ouat, sirop la greu, maine bag Startovit + Nosestat + siropul de pana acum (1/1 + menta, musetel, sunatoare, tei).
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: O poza haioasa

Mesajde alexx » 14 Iun 2013, 21:01

priest scrie:Azi am verificat stupul si am identificat matca...cam micuta fata de cealalta. Am schimbat ramele necladite cu alte rame cladite bune de ouat, sirop la greu, maine bag Startovit + Nosestat + siropul de pana acum (1/1 + menta, musetel, sunatoare, tei).

O sa inceapa si ponta in maxim 5 zile daca o sa revina de la imperecheat :D
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt


Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori