Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: poze sakala 2011

Mesajde sakala » 24 Ian 2012, 17:15

mentorul si stupina lui are in prezent 40 fam
Fişiere ataşate
24012012027.jpg
cel care ma invatat despre albine
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: poze sakala 2011

Mesajde bogdan dita » 23 Noi 2012, 21:08

:lol:
sakala scrie:ce parere aveti stupii de tei sun mai buni cacei de brad?

e sunt de parere ca bradul ramane brad
bogdan dita
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Noi 2012, 20:57

Re: poze sakala 2011

Mesajde sakala » 25 Noi 2012, 10:17

bogdan dita scrie::lol:
sakala scrie:ce parere aveti stupii de tei sun mai buni cacei de brad?

e sunt de parere ca bradul ramane brad

pai da asa este dar pana nu te convingi singur nu crezi am facut 25 de lazi 12r cu cat de 1/2 de tei iam dat cu ulei de in apoi vopsea dar am observat sapt trecuta ca lemnul tot mai lucreaza :oops:
dar pe viitor o sa le schimb sau le voi folosi pentru roiuri pana ma dezvolt sunt bune albine sanatoase si vanjoase sa fie :lol:
oricum de la anul vreu sa incerc sistemul ME si astea o sa le fac de brad ,rame imi fac de tei ca am material
tot raul spre bine
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: poze sakala 2011

Mesajde BUNKA » 29 Noi 2012, 09:42

Fa-ti lazile din molid sau brad, si da-le cu ulei de in la exterior si la interior cand le prinzi la mana le dai cu flacara fara sa razi crescaturile de ceara, eventual mai pui tu ceva ceara pe pereti si dai cu flacara...e cel mai bun tratament pt lemnul stupilor...nu da cu vopsea, nu e asa indicat.
Ia in calcul sa-ti faci niste lazi patrate ca stasul este prost din nastere..rama asta mult prea lunga nu e ok...analizeaza bine treaba inainte sa bagi banul.
Sanatate!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: poze sakala 2011

Mesajde sakala » 29 Noi 2012, 23:38

BUNKA scrie:Fa-ti lazile din molid sau brad, si da-le cu ulei de in la exterior si la interior cand le prinzi la mana le dai cu flacara fara sa razi crescaturile de ceara, eventual mai pui tu ceva ceara pe pereti si dai cu flacara...e cel mai bun tratament pt lemnul stupilor...nu da cu vopsea, nu e asa indicat.
Ia in calcul sa-ti faci niste lazi patrate ca stasul este prost din nastere..rama asta mult prea lunga nu e ok...analizeaza bine treaba inainte sa bagi banul.
Sanatate!


de brad am sa le fac dar cum e treaba sa dau cu ulei de in si la interior si la exterior ,la interior nu e toxic pt albine ?
si de dat cu flacara la interior peste crecaturi de ceara da stiam asta ca se da cu flacara pt dezinfectie si ceara e bun izolator ;)
:shock: lazi patrate :shock: pai lada de ME nu e buna? stasul ei este prost gandit sau ta-ai referit la DB
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: poze sakala 2011

Mesajde BUNKA » 01 Dec 2012, 05:19

sakala scrie:
BUNKA scrie:Fa-ti lazile din molid sau brad, si da-le cu ulei de in la exterior si la interior cand le prinzi la mana le dai cu flacara fara sa razi crescaturile de ceara, eventual mai pui tu ceva ceara pe pereti si dai cu flacara...e cel mai bun tratament pt lemnul stupilor...nu da cu vopsea, nu e asa indicat.
Ia in calcul sa-ti faci niste lazi patrate ca stasul este prost din nastere..rama asta mult prea lunga nu e ok...analizeaza bine treaba inainte sa bagi banul.
Sanatate!


de brad am sa le fac dar cum e treaba sa dau cu ulei de in si la interior si la exterior ,la interior nu e toxic pt albine ?
si de dat cu flacara la interior peste crecaturi de ceara da stiam asta ca se da cu flacara pt dezinfectie si ceara e bun izolator ;)
:shock: lazi patrate :shock: pai lada de ME nu e buna? stasul ei este prost gandit sau ta-ai referit la DB


Numai pe exterior cu ulei de in...la interior le dai cu flacara daca ai ceara pe ele, daca nu, pui niste ceara apoi topesti la flacara sa se impregneze in lemn.
Da, lazi patrate gen Roger Delon, adica 30/30cm la interior inaltimea corpului fiind dupa dorinta, sau un 33/33cm cum m-am gandit eu sa-i fac pe ai mei...am pus o descriere detaliata la mine la pagini personale ca ma intreba cineva acolo.
Daca faci corpuri mai mici de inaltime merge sa faci ramele cu cadru de inox de 3mm, daca faci cum am schitzat eu stupul, merge si cu rame din lemn genul Alpine.
Deci la interior sa dai cu ceara...e sfant!

ME e ok dar are o problema pe care o au toti stupii in afara de Warre, Roger Delon, Alpine...ceilalti toti au deschiderea prea mare, si asta e motivul pt care iarna apar mereu probleme pe care stuparii trebuie sa le remedieze, sa le regleze...stupii mici ca suprafata sunt in deplina concordanta cu nevoile albinelor, ei sunt mai mult inalti decat largi si corespund felului in care albina s-a adaptat in natura vietii in scorburile de copac...daca urmariti dispunerea hranei intr-un astfel de stup si circulatia aerului in timpul iernii veti avea doua raspunsuri la niste probleme cu care ne confruntam an de an la care natura a raspuns de foarte mult timp.
Daca te uiti putin la stupul MEA acolo se despica putin firul in 4...si s-a mai discutat si de Roger Delon...di despre Warre, baietii au ceva pb cu Warre din cauza ca nu renunta la ideea de a nu avea rame in stupii lor, daca ai rama ca la R Delon deja 50% din problemele ridicate de ei sunt rezolvate.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: poze sakala 2011

Mesajde sakala » 02 Dec 2012, 23:58

da am citi topicul lui ACTIV despre stupul MEA este foarte interesant mai ales ca sunt si argumente clare ca albinele in scorbura depune mierea de sus in jos si consuma de jos in sus si cu cat sunt mai inalti si au miere mai multa se dezvolta mai usor si mai bine iar la deschidere de 33#33 cum zici asta ar insemna foarte compact ghemul deci se poate lasa ghemul fara prea multe implicatiii si impachetari,ocupand tot corpul .
la ME zici ca e deschiderea prea mare si ar trebui intervenit aici ai si avantaje si dezavantaje care au fost scrise de altii pe forum si citite de mn
deocamdata trec si eu pe ME apoi vom mai vedea poate o sa imi fac si eu 2-3-4-5-stupi MEA sa vedem care e treaba despre ei dezvoltare in primavara,productie de miere,si iernare vom vedea pe viiitor ;)
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Anterior

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori