Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ghem de iernare

Mesajde broodness » 15 Feb 2014, 23:15

Eu la penultimul i-as scoate 2 rame ;) ...sa vezi atunci puiet daca continua vremea asa.
Avatar utilizator
broodness
 
Mesaje: 75
Membru din: 30 Mar 2013, 18:01

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 16 Feb 2014, 00:08

Ala e foarte agresiv abia am desfacut rama aia si erau toate pe mine...sunt sigur ca are puiet pe cel putin 3 rame, dar nu am putut confirma vizual...
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 16 Feb 2014, 00:10

Am desfacut doar unu din curiozitate si am gasit 4 rame de puiet capacit...avea cuibul aproape blocat...nu e intre astia la care le-am facut poze.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde proapis13 » 16 Feb 2014, 00:53

Dragos I scrie:Am desfacut doar unu din curiozitate si am gasit 4 rame de puiet capacit...avea cuibul aproape blocat...nu e intre astia la care le-am facut poze.

Posibil sa te fi inselat... ;) .....sau nu vad eu bine.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 16 Feb 2014, 01:08

proapis13 scrie:
Dragos I scrie:Am desfacut doar unu din curiozitate si am gasit 4 rame de puiet capacit...avea cuibul aproape blocat...nu e intre astia la care le-am facut poze.

Posibil sa te fi inselat... ;) .....sau nu vad eu bine.... :lol:


Ma refeream ca am umblat in cuib, nu ca le-am pus turta :)
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde proapis13 » 16 Feb 2014, 01:27

Eu ma refeream ca ai gasit 4 rame de puiet capacit ;)
La data asta poate pe alte meridiane se poate lauda cineva cu 4 rame de sau cu puiet capacit :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ghem de iernare

Mesajde broodness » 16 Feb 2014, 08:41

o fi vrut sa zica 4 palme de puiet pe 4 rame....asa am gasit si eu,dar majoritatea necapacit si asta la stupii pe 8 rame.
Avatar utilizator
broodness
 
Mesaje: 75
Membru din: 30 Mar 2013, 18:01

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 16 Feb 2014, 09:40

nu erau full, cam in proportie de 60% din rama, iar in centrul zonei de puiet era deja eclozionat.
Ce m-a surprins pe mine e ca nu aveam oua sau larvar in stupul ala, doar capacit...
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde alin75 » 16 Feb 2014, 10:25

Dragos I scrie:Am desfacut doar unu din curiozitate si am gasit 4 rame de puiet capacit...avea cuibul aproape blocat...nu e intre astia la care le-am facut poze.



Sunt zone, unde este cules puternic de ghiocei, viorelele, brebenei....... Cica iese o miere........ Acum ori pui caturile, ori bagi rame la construit!

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 16 Feb 2014, 10:54

alin75 scrie:
Dragos I scrie:Am desfacut doar unu din curiozitate si am gasit 4 rame de puiet capacit...avea cuibul aproape blocat...nu e intre astia la care le-am facut poze.



Sunt zone, unde este cules puternic de ghiocei, viorelele, brebenei....... Cica iese o miere........ Acum ori pui caturile, ori bagi rame la construit!

Cred ca mistourile de 2 lei nu au rost.
Nici eu nu ma asteptam sa gasesc asa ceva, si mai ales in cantitatea asta...nu am facut poze pentru ca era foarte multa albina pe rama si nu se vedea mai nimic, iar ca sa scutur rama sa fac o poza in perioada asta a anului nu fac.
Daca vrei ma crezi, daca nu ar fi mai bine sa-ti pastrezi comentariile pentru tine.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde lucky5strike » 16 Feb 2014, 11:11

Daca ai capacit pe 4 rame la ora asta, ori e besmetic ori matca aia are probleme. Sa fie in regula, e greu de crezut, dar devreme ce doar tu ai vazut... tu stii mai bine.

Pe viitor, cauta sa bagi la iernat familii macar ca cea din orizontal.

Aceea ar fi o famiie medie.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 16 Feb 2014, 11:22

lucky5strike scrie:Daca ai capacit pe 4 rame la ora asta, ori e besmetic ori matca aia are probleme. Sa fie in regula, e greu de crezut, dar devreme ce doar tu ai vazut... tu stii mai bine.

Pe viitor, cauta sa bagi la iernat familii macar ca cea din orizontal.

Aceea ar fi o famiie medie.

Am incercat sa scot cat mai multe matci in primavara...matca despre care vorbim este o matca de roire de anul acesta, iar din cate stiu eu stupul bezmetic nu scoate decat trantori, nu?
Nu am vazut asa ceva in stup.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde alt stupar » 16 Feb 2014, 11:46

matca de roire de anul acesta ? :roll:
Fericitule !
Cum ai reusit ? :P
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 16 Feb 2014, 11:50

alt stupar scrie:matca de roire de anul acesta ? :roll:
Fericitule !
Cum ai reusit ? :P

Lol
Da, scuze, din 2013 :D
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde alin75 » 16 Feb 2014, 21:31

Dragos I scrie:
alin75 scrie:
Dragos I scrie:Am desfacut doar unu din curiozitate si am gasit 4 rame de puiet capacit...avea cuibul aproape blocat...nu e intre astia la care le-am facut poze.



Sunt zone, unde este cules puternic de ghiocei, viorelele, brebenei....... Cica iese o miere........ Acum ori pui caturile, ori bagi rame la construit!

Cred ca mistourile de 2 lei nu au rost.
Nici eu nu ma asteptam sa gasesc asa ceva, si mai ales in cantitatea asta...nu am facut poze pentru ca era foarte multa albina pe rama si nu se vedea mai nimic, iar ca sa scutur rama sa fac o poza in perioada asta a anului nu fac.
Daca vrei ma crezi, daca nu ar fi mai bine sa-ti pastrezi comentariile pentru tine.



Eu sunt destul de incepator, dar sa afirmi la inceputul lui februarie ca ai cuib blocat........ nu stiu cine face misto?!
Ceva nu este ok!

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 16 Feb 2014, 23:04

alin75 scrie:Eu sunt destul de incepator, dar sa afirmi la inceputul lui februarie ca ai cuib blocat........ nu stiu cine face misto?!
Ceva nu este ok!

Pai nu e chiar asa de greu pentru ca eu am facut ceva ce apicultorii de pe aici daca ar auzi ar tuna si ar fulgera :)
Cu prima ocazie cu care o sa ajung pe la ele o sa desfac si o sa pozez, desi ouale si larvele nu ies pe imagine...nu am camera asa performanta.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori