Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 17 Dec 2013, 09:39

Bambucha scrie:si pozat in decembrie la temperaturi negative


Stiu cum ar trebui sa arate. Nu este nici singurul meu roi/familie, iar acum cateva saptamani si el arata asa... Ma indoiesc ca a consumat atat de multa mancare intr-un timp asa scurt.
O sa mai fac inca o poza si o sa revin, insa eu dau vina pe podisorul din poliestern extrudat :)
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde nae » 17 Dec 2013, 14:54

Dragos I scrie:
nae scrie:Durea sa-l strangi pe 3 rame !?


Daca tu reusesti sa-l pui pe asta pe 3 rame eu ma fac popa. :roll:

E rusinos sa te faci popa !?
Atat m-a dus mintea + m-am vrut interesant = scuza-ma !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 17 Dec 2013, 18:09

nae scrie:
Dragos I scrie:
nae scrie:Durea sa-l strangi pe 3 rame !?


Daca tu reusesti sa-l pui pe asta pe 3 rame eu ma fac popa. :roll:

E rusinos sa te faci popa !?
Atat m-a dus mintea + m-am vrut interesant = scuza-ma !


Nae nu pot sa pun un roi cu 6 intervale de albine, pe 3 intervale...puteam sa il fi lasat pe 5 rame, insa doar pentru simplu fapt ca am vrut sa fiu sigur ca are mancare suficienta i-am mai lasat o rama ca sa isi poata cara el in cuib cand mai prinde un pic de caldura si sa nu stau cu turtele pe el. Pana la urma turtele uzeaza albina...parerea mea.
Cat despre popi e plina tara de milogi!
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde nae » 17 Dec 2013, 21:33

Cand o sa intelegi ca pe 3 rame ai mai multa miere decat pe 6 o sa.. sau n-o sa ...
Turta uzeaza ?, nu ,doar stuparul .
La rama DB ai 3 variante :
1-morcovul
2-turta
3-un cat plin de miere .
Cand ti se raspunde(bine sau rau) la o intrebare/rugaminte ,la mine la tara, se multumeste (sa nu creada lumea ca esti milog). :oops:
Pupici .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Ghem de iernare

Mesajde Florin Dobre » 17 Dec 2013, 21:38

nae scrie:Cand o sa intelegi ca pe 3 rame ai mai multa miere decat pe 6 o sa.. sau n-o sa ...
Turta uzeaza ?, nu ,doar stuparul .
La rama DB ai 3 variante :
1-morcovul
2-turta
3-un cat plin de miere .
Cand ti se raspunde(bine sau rau) la o intrebare/rugaminte ,la mine la tara, se multumeste (sa nu creada lumea ca esti milog). :oops:
Pupici .

Anul trecut m-am incadrat la 1 si 2.
Anul asta ma incadrez la 2.
La anu' poate aplic 3.

Multumesc nae! :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 18 Dec 2013, 01:44

nae scrie:Cand o sa intelegi ca pe 3 rame ai mai multa miere decat pe 6 o sa.. sau n-o sa ...
Turta uzeaza ?, nu ,doar stuparul .
La rama DB ai 3 variante :
1-morcovul
2-turta
3-un cat plin de miere .
Cand ti se raspunde(bine sau rau) la o intrebare/rugaminte ,la mine la tara, se multumeste (sa nu creada lumea ca esti milog). :oops:
Pupici .


Multumesc de sfat, insa nu cred ca ma regasesc in ce spui tu acolo.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde nae » 23 Dec 2013, 22:18

Florin Dobre scrie:
Multumesc nae! :D

Sarpe !? :lol: ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Ghem de iernare

Mesajde 7Rame » 23 Dec 2013, 22:51

Dragos I scrie:Am si eu o nelamurire si as dori daca se poate sa am niste pareri de la niste oameni cu experienta.

In acest stup am avut puiet pana la inceputul lunii decembrie. Este un roi facut anul asta, sta pe 6 rame si are minim 13-14 kg miere, doar pe doua din ramele de mijloc are cam 1.5 kg, rame pe care le-am intercalat cu o rama plina de miere.
Intrebarea mea este urmatoare: Dat fiind faptul ca termometrul exterior indica 0 grade cand am facut poza asta nu este prea sus ghemul de iernare? Ar trebui sa imi fac griji?
Poza este facuta pe 15.12.2013.

Imagine


La mine in stupina, iarna trecuta, ianuarie 2013. Stupul etalon, pe care-l stiam ca pe propriul buzunar, si dupa care imi faceam idee aspupra consumului.
Sf Ion, albina la leatul superior exact ca la tine, insa pe inca 3 intervale, central, nu fata. La buza ramei, in ciuda, nu alta. Cam devreme, ma gandesc, e nasoala... Zic il mai las o saptamana si dupa 15 ianuarie vin si cu o turta, si mai desfac unul, sa ma lamuresc... Pe 15ianuarie insa...era tot acolo, EXACT acolo!! Zic la fel, dupa 25-30 sigur i-o dau in bot, nu mai am ce sa-i fac. Am venit, dupan 1 februarie, cu sacul de tei cristale. Ghemul era in aceiasi pozitie. Daca nu l-as fi ascultat...as fi zis ca e mort!!
A luat mancare exact inainte sa vina vremea aia nasoala din martie, cred ca dupa 10 martie!

la tine insa, dupa cum vad coronita la rame (nu arata normal, groasa..capacita, grea!) s-ar putea sa nu fie aceiasi situatie. Acolo parca se vad celule goale, nu coronite de rame zdravene, care sa aiba cantitate, sus. I-as pune o turta, pe principiul decat sa crape de foame, mai bine crapa de uzura in martie...
In zona superioara mierea ar trebui sa fie "al' mai multa". Albina stie de ce face rama mai groasa sus...sa aibe exact cand e nevoie,mai mult, pe un spatiu mai redus. De asta zic, ramele tale par..fortate in toamna.
E
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Ghem de iernare

Mesajde Mircea_63 » 24 Dec 2013, 00:37

Cand se pregatesc de iernare, incep sa ingroase ramele si sa le lege. Pur si simplu spatiul de circulaltie se ingusteaza in partea de sus. Cel putin ale mele asa fac. Daca mereu le strici lucrarea...eventual cand ridici podisorul, ridici si ramele, eventul le mai cureti, obtii un cuib subtire in partea superioara.

Mie imi pare a fi un cuib in care mereu s-a "cotrobait" si acum se vad efectele. De asemenea pare ca sta prost cu rezervele. Poate nu e asa. Incerca-i greutatea la mana si apreciaza situatia, fara sa desfaci cuibul. Daca e mai usor decat apreciezi ca ar trebui sa fie...turta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 24 Dec 2013, 15:41

7Rame scrie:
Dragos I scrie:Am si eu o nelamurire si as dori daca se poate sa am niste pareri de la niste oameni cu experienta.

In acest stup am avut puiet pana la inceputul lunii decembrie. Este un roi facut anul asta, sta pe 6 rame si are minim 13-14 kg miere, doar pe doua din ramele de mijloc are cam 1.5 kg, rame pe care le-am intercalat cu o rama plina de miere.
Intrebarea mea este urmatoare: Dat fiind faptul ca termometrul exterior indica 0 grade cand am facut poza asta nu este prea sus ghemul de iernare? Ar trebui sa imi fac griji?
Poza este facuta pe 15.12.2013.



La mine in stupina, iarna trecuta, ianuarie 2013. Stupul etalon, pe care-l stiam ca pe propriul buzunar, si dupa care imi faceam idee aspupra consumului.
Sf Ion, albina la leatul superior exact ca la tine, insa pe inca 3 intervale, central, nu fata. La buza ramei, in ciuda, nu alta. Cam devreme, ma gandesc, e nasoala... Zic il mai las o saptamana si dupa 15 ianuarie vin si cu o turta, si mai desfac unul, sa ma lamuresc... Pe 15ianuarie insa...era tot acolo, EXACT acolo!! Zic la fel, dupa 25-30 sigur i-o dau in bot, nu mai am ce sa-i fac. Am venit, dupan 1 februarie, cu sacul de tei cristale. Ghemul era in aceiasi pozitie. Daca nu l-as fi ascultat...as fi zis ca e mort!!
A luat mancare exact inainte sa vina vremea aia nasoala din martie, cred ca dupa 10 martie!

la tine insa, dupa cum vad coronita la rame (nu arata normal, groasa..capacita, grea!) s-ar putea sa nu fie aceiasi situatie. Acolo parca se vad celule goale, nu coronite de rame zdravene, care sa aiba cantitate, sus. I-as pune o turta, pe principiul decat sa crape de foame, mai bine crapa de uzura in martie...
In zona superioara mierea ar trebui sa fie "al' mai multa". Albina stie de ce face rama mai groasa sus...sa aibe exact cand e nevoie,mai mult, pe un spatiu mai redus. De asta zic, ramele tale par..fortate in toamna.
E

Asta e un roi format la 1 august, deci da sunt rame formate in toamna.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 24 Dec 2013, 16:00

Intre timp am apucat sa desfac cuibul, caldura din ultima vreme mi-a oferit ocazia, si nu are probleme cu mancarea, nu a apucat sa consume decat 1/3 din cantitatea de mancare. Nu imi explic pozitia lui decat prin faptul ca aerisirea este pe partea din fata a stupului.
Am mutat fanta podisorului pe spate si am mai restrans cu o rama, de craciun o sa ii mai ridic capacul o data sa vad cum s-a reorganizat cuibul, insa cred ca se va intoarce in pozitia normala pentru perioada asta. Din 1 februarie oricum aveam de gand sa incep stimularea cu turte proteice.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2013, 16:19

Dragos I scrie:....Am mutat fanta podisorului pe spate si am mai restrans cu o rama,....

De obicei stupii sunt orientati iarna cu urdinisul spre SUD,tu cum ii ai orientati???
Nu cumva o sa-i faci mai mult rau schimbind fanta inspre spatele stupului??
La mine in zona vinturile sunt preponerent din Vest si Nord-Vest :shock:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 24 Dec 2013, 16:32

proapis13 scrie:
Dragos I scrie:....Am mutat fanta podisorului pe spate si am mai restrans cu o rama,....

De obicei stupii sunt orientati iarna cu urdinisul spre SUD,tu cum ii ai orientati???
Nu cumva o sa-i faci mai mult rau schimbind fanta inspre spatele stupului??
La mine in zona vinturile sunt preponerent din Vest si Nord-Vest :shock:
salve :D

Spre sud sunt si ai mei, dar eu nu vorbesc de urdinis, in podisor am o fanta de 2 cm lungime si 0,5 inaltime pentru aerisire.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2013, 17:23

Dragos I scrie:Spre sud sunt si ai mei, dar eu nu vorbesc de urdinis, in podisor am o fanta de 2 cm lungime si 0,5 inaltime pentru aerisire.

La fanta aia ma referam si eu,nu la urdinis,reciteste....e acoperita,nu e acoperita....e vba despre fanta din podisorul snellgrove???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 25 Dec 2013, 14:05

proapis13 scrie:
Dragos I scrie:Spre sud sunt si ai mei, dar eu nu vorbesc de urdinis, in podisor am o fanta de 2 cm lungime si 0,5 inaltime pentru aerisire.

La fanta aia ma referam si eu,nu la urdinis,reciteste....e acoperita,nu e acoperita....e vba despre fanta din podisorul snellgrove???


este acoperita si nu e snellgrove.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 27 Dec 2013, 01:26

Nu vreau sa fiu gresit inteles de catre apicultorii cu experienta de pe aici. Nu sunt chiar incepator. Am avut stupi de cand ma stiu, insa nu ma ocupam de ei decat in vacante cand aveam timp. De partea cu iernatul se ocupa bunicul meu, insa din februarie am ramas doar eu.
Aveam in plan de ceva timp sa ma apuc de o extindere insa mereu a fost problema timpului. Acum m-am hotarat sa ma dezvolt, dar mi-am pierdut mentorul. Asa ca am sa mai apelez la voi pentru cate un sfat.
Nu tot ce se spune aici se poate aplica pe cazul meu. Eu stiu cel mai bine ce am facut si de ce am luat deciziile pe care le-am luat, poate nu toate au fost inspirate, mai am de invatat insa incercati sa luati in calcul datele problemei asa cum au fost prezentate.
Oricum ar fi va multumesc pentru sfaturi si o sa revin cu poze cu stupul cu pricina pe parcurs sa va arat evolutia lui.
Trece iarna sigur! ;)
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori