Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupi furati

Mesajde Aurel1959 » 04 Oct 2014, 19:17

Mai citeste te rog inca odata si daca tot asta intelegi (ca as tine cu hotii), atunci nu are rost sa mai comentez.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: stupi furati

Mesajde david alexandru » 05 Oct 2014, 13:29

cristi_vidican scrie:
david alexandru scrie:Caz rezolvat! toti stupii au fost recuperati intacti.

Spune-ne povestea. Poate învățăm și noi câte-ceva.


Pe scurt ..... treaba sta cam asa. Baietii destepti au luat stupii si i-au ascuns la 5-6 km pe camp intr-un lan de porumb, urmand ca dupa ce se linistesc apele, sa imparta prada si sa se retraga fiecare la acasa lui. Marele meu noroc a fost ca ,maimutoii au mai incercat o chestie dasta tot in berceni, insa propietarul a reusit sa ia urma de masina in care au fost incarcati stupii pana la locul unde au fost ascunsi si de aici am reusit sa dau de primu suspect pe care nu a trebuit decat sa-l urmaresc. Un alt noroc a fost ca, furtul la intamplat in pragul culesuli de porumb si treierat de floarea soarelui,campul se golea si asta ii forta sa-i aduca acasa.
david alexandru
 
Mesaje: 21
Membru din: 23 Sep 2014, 19:20

Re: stupi furati

Mesajde david alexandru » 05 Oct 2014, 14:07

Aurel1959 scrie:
david alexandru scrie:Stupii au fost recuperati ,insa acum politia face tot posibilul sa-i scape printre degete pe nenorociti.

;) Poate ai tu impresia asta! Daca e real ceea ce spui,nu e corecta afirmatia "politia face"... ci, unele JIGODII din cadrul politiei fac asta si locul lor nu e acolo.Fii baiat istet si poate ai "ajuti", numai ca pentru asta trebue un pic de ambitie si sange in instalatie.

:lol: Cum credeti dumneavoastra ca ar fi bine sa-i ajut? Cumva cu un porc ? ca doar mai aveam doua luni pana la CRACIUN!!!! :D :lol:
david alexandru
 
Mesaje: 21
Membru din: 23 Sep 2014, 19:20

Re: stupi furati

Mesajde TDI » 05 Oct 2014, 14:11

david alexandru scrie:
cristi_vidican scrie:
david alexandru scrie:Caz rezolvat! toti stupii au fost recuperati intacti.

Spune-ne povestea. Poate învățăm și noi câte-ceva.


Pe scurt ..... treaba sta cam asa. Baietii destepti au luat stupii si i-au ascuns la 5-6 km pe camp intr-un lan de porumb, urmand ca dupa ce se linistesc apele, sa imparta prada si sa se retraga fiecare la acasa lui. Marele meu noroc a fost ca ,maimutoii au mai incercat o chestie dasta tot in berceni, insa propietarul a reusit sa ia urma de masina in care au fost incarcati stupii pana la locul unde au fost ascunsi si de aici am reusit sa dau de primu suspect pe care nu a trebuit decat sa-l urmaresc. Un alt noroc a fost ca, furtul la intamplat in pragul culesuli de porumb si treierat de floarea soarelui,campul se golea si asta ii forta sa-i aduca acasa.

Bravo!
Fa tot posibilul ca fiecare sa primească ce trebuie. Poate un sfat juridic te-ar ajuta, un avocat, sau un coleg de forum care are cunostinte practice in domeniu.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: stupi furati

Mesajde david alexandru » 05 Oct 2014, 14:27

TDI scrie:
david alexandru scrie:
cristi_vidican scrie:
david alexandru scrie:Caz rezolvat! toti stupii au fost recuperati intacti.

Spune-ne povestea. Poate învățăm și noi câte-ceva.


Pe scurt ..... treaba sta cam asa. Baietii destepti au luat stupii si i-au ascuns la 5-6 km pe camp intr-un lan de porumb, urmand ca dupa ce se linistesc apele, sa imparta prada si sa se retraga fiecare la acasa lui. Marele meu noroc a fost ca ,maimutoii au mai incercat o chestie dasta tot in berceni, insa propietarul a reusit sa ia urma de masina in care au fost incarcati stupii pana la locul unde au fost ascunsi si de aici am reusit sa dau de primu suspect pe care nu a trebuit decat sa-l urmaresc. Un alt noroc a fost ca, furtul la intamplat in pragul culesuli de porumb si treierat de floarea soarelui,campul se golea si asta ii forta sa-i aduca acasa.

Bravo!
Fa tot posibilul ca fiecare sa primească ce trebuie. Poate un sfat juridic te-ar ajuta, un avocat, sau un coleg de forum care are cunostinte practice in domeniu.

Da!! Cu un avocat bun, mai mult ca sigur voi face treaba
david alexandru
 
Mesaje: 21
Membru din: 23 Sep 2014, 19:20

Re: stupi furati

Mesajde Trantorul@ » 05 Oct 2014, 15:37

david alexandru scrie:
Aurel1959 scrie:
david alexandru scrie:Stupii au fost recuperati ,insa acum politia face tot posibilul sa-i scape printre degete pe nenorociti.

;) Poate ai tu impresia asta! Daca e real ceea ce spui,nu e corecta afirmatia "politia face"... ci, unele JIGODII din cadrul politiei fac asta si locul lor nu e acolo.Fii baiat istet si poate ai "ajuti", numai ca pentru asta trebue un pic de ambitie si sange in instalatie.

:lol: Cum credeti dumneavoastra ca ar fi bine sa-i ajut? Cumva cu un porc ? ca doar mai aveam doua luni pana la CRACIUN!!!! :D :lol:


Omu cu siguranta se referea sa-i ajuti sa fie prinsi cu mata in sac si sa fie dati afara! de aia o si pus ghilimele , adica sa ii reclami la judet sau in alta parte pe organele respective si sa faci un pic de tam, tam prin media probabil , si in caz ca nu au pile mari sa fie dati afara .... de aia o si zis sa ai sange in instalatie :lol: , multi renunta la lupta cu morile de "vant" ... deoarece asa suntem noi delasatori ... ma bucur ca ti-ai recuperat tot si incerci sa se faca dreptate , in caz ca faci tam tam si nu is dati afara o sa ai mult de furca cu organele respective ....
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: stupi furati

Mesajde Aurel1959 » 05 Oct 2014, 20:44

Multumesc Trantore!Asta a fost in intentia mea insa se vede ca pentru Alexandru trebuia sa fiu mai explicit.Sa stii ca in ziua de astazi vechile "pile" s-au mai tocit ,iar cele noi sant din material prost.Daca ai ambitie se poate.Oricum ma bucur ca Alexandru si-a recuperat stupii.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: stupi furati

Mesajde Aurel1959 » 05 Oct 2014, 21:13

Din expliatia scurta pe care a facuto Alexandru ,eu nu inteleg :
-daca s-a facut plangere si a fost inregistrata in momentul disparitiei.
-daca s-a facut cercetarea la fata loculi.
-daca s-au fcaut audieri (reclamant, evetual martori)
-daca s-a facut proces verbal, planse foto la locul gasirii stupilor, ridicari de urme etc.
-daca s-a facut un cerc de suspecti
Sant mai multe activitati de facut.Daca din astea cateva enumerate una nu a fost facuta, atunci intradevar cei de la postul de politie dorm in papuci si e bine sa li se aduca minte ca primesc salariu din contributia noastra.
Daca toate aceste activitati obligatorii in asfel de cazuri s-au facut si nu rezulta nici o proba impotriva autorilor, e bine de stiut ca Politia nu mai e militia de altadata sa obtina probe prin metode nedemocratice.Politia nu dispune retinerea sau arestarea ci doar le executa in urma unor documente emise de magistrati.
In locul lui Alexandu ( mai bine ca nu sant ) nu mi-as face nici o problema in ceea ce priveste ulterioare repercursiuni.Asa ceva e o discutie fara sens .
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: stupi furati

Mesajde david alexandru » 05 Oct 2014, 22:24

Aurel1959 scrie:Din expliatia scurta pe care a facuto Alexandru ,eu nu inteleg :
-daca s-a facut plangere si a fost inregistrata in momentul disparitiei.
-daca s-a facut cercetarea la fata loculi.
-daca s-au fcaut audieri (reclamant, evetual martori)
-daca s-a facut proces verbal, planse foto la locul gasirii stupilor, ridicari de urme etc.
-daca s-a facut un cerc de suspecti
Sant mai multe activitati de facut.Daca din astea cateva enumerate una nu a fost facuta, atunci intradevar cei de la postul de politie dorm in papuci si e bine sa li se aduca minte ca primesc salariu din contributia noastra.
Daca toate aceste activitati obligatorii in asfel de cazuri s-au facut si nu rezulta nici o proba impotriva autorilor, e bine de stiut ca Politia nu mai e militia de altadata sa obtina probe prin metode nedemocratice.Politia nu dispune retinerea sau arestarea ci doar le executa in urma unor documente emise de magistrati.
In locul lui Alexandu ( mai bine ca nu sant ) nu mi-as face nici o problema in ceea ce priveste ulterioare repercursiuni.Asa ceva e o discutie fara sens .
.
Domnule Aurel, am sa va spun mai pe larg.
in momentul in care am constatat ca au disparut stupii am mers imediat la politie. Acesia mau gasit imediat vinovat ca- am avt nesimtirea sa las stupii pe un teren propietatea familie, nepaziti. Vazand ca nu ma pot intelege cu ei si ca acestia vroiau sa scape de mine am iseit din sectia de politie si am sunat la112. in urmatoarele 5 minute ofiterul ce era de serviciu s-a prezentat la locul incidentuli, asteptand impreuna criminalisti ( baietii cu aparate foto si cu ridicarea probelor) sper ca m-am exprimat corect. s-au depistat urmeleuni masini de 3,5 t, s-au loat amprente si s-au facut fotografii postamentului pe crare fusese amplasati stupii.S-au mai fotografiat sistemele de prindere (coltare) acestea fiind gasite si pe postament si pe stupii gasiti in curtea hotului. U lterior am mers la politie, am dat o declaratie si am primit un nr de inregistrare.
david alexandru
 
Mesaje: 21
Membru din: 23 Sep 2014, 19:20

Re: stupi furati

Mesajde Aurel1959 » 05 Oct 2014, 23:14

De la " nu au miscat un deget" la ceea ce spui acum, nu crezi ca e o diferenta? Eu sant convins ca s-a incercat un repros pentru ca le-ai "deranjat" dar din ce spui ....ai deja un numar de inregistrare,banuesc ca ai semnat si luat la cunostinta continutul procesului verbal !
Explica-mi te rog in ce consta acea"zbatere" a Politiei de ai scapa.Si apropo de zbatere .Tu nu trebue sa te zbati deloc. Trebue sa urmaresti doar si sa ceri explicatii la Politie pana la terminarea intocmirii dosarului si apoi la procuror pana dosarul va fi trimis in instanta.Binenteles asta presupune un mic efort dar ia aminte ce spunea mai sus Trantoru ca spunea ceva de,renuntare la lupta si delasare.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: stupi furati

Mesajde mihaibursuc » 06 Oct 2014, 12:13

domnule Aurel1959 dv cred ca lucrati in domeniu de le luati apararea si dati sfaturi dv ce faceti daca prindeti hotu si asta vrea sa va loveasca fugiti sau ripostati ? sau fugiti sunand la 112 sa ajute cineva si ruganduva sa nu va impiedicati
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: stupi furati

Mesajde ss2703 » 06 Oct 2014, 20:36

Aurel1959 scrie:De la " nu au miscat un deget" la ceea ce spui acum, nu crezi ca e o diferenta?


Eu inteleg ca este vorba despre 2 "echipe". Aia lenesa de la comuna si ala harnica de la judet. Cunosc caz in care lenesul de la comuna se ruga de partea vatamata sa nu se duca la judet.
ss2703
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Oct 2014, 20:33
Localitate: Oradea

Re: stupi furati

Mesajde Aurel1959 » 06 Oct 2014, 21:00

mihaibursuc scrie:domnule Aurel1959 dv cred ca lucrati in domeniu de le luati apararea si dati sfaturi dv ce faceti daca prindeti hotu si asta vrea sa va loveasca fugiti sau ripostati ? sau fugiti sunand la 112 sa ajute cineva si ruganduva sa nu va impiedicati

Domnule Mihaibursuc,ori puterea dv de a intelege un text nu va ajuta , ori va place sa rastalmaciti cuvintele dandule sens in directia dorita de dv.
Redati va rog pasajele din care ati inteles ca apar pe cineva!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: stupi furati

Mesajde Aurel1959 » 06 Oct 2014, 21:26

ss2703 scrie:
Aurel1959 scrie:De la " nu au miscat un deget" la ceea ce spui acum, nu crezi ca e o diferenta?


Eu inteleg ca este vorba despre 2 "echipe". Aia lenesa de la comuna si ala harnica de la judet. Cunosc caz in care lenesul de la comuna se ruga de partea vatamata sa nu se duca la judet.

Totu a plecat de la faptul ca Alexandru a afirmat:"nu au miscat un deget" si "acum se zbat sa-i scape".
Iar Mihaibursuc a afirmat ca seful de post a ivatat hotii sa-l dea in judecata.
Interventia mea a fost spunindu-i in primul caz ca poate i se pare, drept dovada acum ne spune ca s-au facut minime activitati si daca ar fi sincer am putea constata ca exista un dosar.
Iar in a doua situatie am spus ca adevarul e la mijloc si ca hotii nu au nevoie de lectiile sefului de post stiind ei mai bine ce au de facut.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: stupi furati

Mesajde mihaibursuc » 06 Oct 2014, 22:58

domnule Aurelian1959 nu cred ca v an jicnit dar daca vreti sa ne masuram Puterea de intelegere a unor texte sant deacord
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: stupi furati

Mesajde mihaibursuc » 06 Oct 2014, 23:02

prin sate uitate de lume pe unde mergem cu stupii mai toti politistii sant o H2O si un pamant asa ca daca nu te zbati tu sa ti gasesti stupii ei nu o vor face
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator