Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Closcutz » 16 Feb 2017, 12:58

Cu ce aplica tratamentele impotriva varroa(furetto, pe benzi) pulverizare? Ce parere are de tratamentul cu acid oxalic sublimat?
Closcutz

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde mellis » 16 Feb 2017, 12:58

Salut si multumim pentru informatii.
Care este esantionul pe care se face verificarea?
Se verifica fiecare stup - sau este suficient cateva monstre de pe o vatra tratata cu aceeasi formula?
Albinele esantion se colecteaza de la un stup sau din mai multe locuri?

Multumesc si sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde cristi_vidican » 16 Feb 2017, 14:33

Closcutz scrie:Cu ce aplica tratamentele impotriva varroa(furetto, pe benzi) pulverizare? Ce parere are de tratamentul cu acid oxalic sublimat?

Apistanul și apivarul se dă pe benzi, ca mavrirolul nostru.
Bănuiesc că odată la 3 ani dă și cu acid formic.
Despre oxalic l-am întrebat și mi-a spus că lor nu li se potrivește. Ei merg pe tratament de contact în general, care să lovească toată populația de varroa.
Oxalicul se dă repetat. Ei nu-și permit luxul să tot repete, să închidă și să deschidă stupii.
Despre oxalicul sublimat mi-a spus că este un tratament eficient.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Hunbee » 16 Feb 2017, 17:38

Ar fi bine sa ne putem permite si noi benzile lor. Super practice si eficiente.
Intre timp noi ne chinuim cu tot felul de experimente si metode nesigure, de la fumigatii, picurari, vaporizari, cartoane imbibate si alte cele. Nu e de mirare ca nu putem controla varoa si ne paleste cate una din an in an.
Hunbee

Mesajde nicu68 » 16 Feb 2017, 20:27

care ar fi explicatia lui Dan pentru ca in toamna trecuta familile care au facut cea mai multa miere au parasit stupi lasand puietul si mierea in stupi?in august am facut 3 tratamente cu varachet si in octombrie cand am vrut sa repet tratamentul stupi buni erau fara albine.mersi si salutari si lui Cristi si lui dan
nicu68

Mesajde cristi_vidican » 17 Feb 2017, 10:36

Dan Mărgărit
Buna

Va scriu acest email pentru ca doresc sa fac in primul rand o rectificare pentru care imi cer scuze dar am crescut si invatat in sistem metric si acum trebuie sa folosesc sistemul imperial de masurare,si uneori le mai incurc, deci referitor la bucatile de panglici am scris 1 cm dar corect este 1 inch deci in centrimetri vine 2.54 cm.
Voi raspunde si celor care au avut intrebari;
1. Aceste teste de regula le facem pe 5 famili pe locatie, deci 5 din 40 si acea locatie este aleasa din randul celor in care apar ceva suspiciuni ca ceva nu merge cum trebuie. Aceste teste se repeta de 2 - 3 ori pe an si cu siguranta inainte de inceperea tratamentului aplicat in anul respective. Deci un test necesita 5 borcane pentru 5 famili diferite si aflate pe paleti diferiti.

2.In ceea ce priveste intrebarea lui nicu68 aici motivele pot fi multiple si nu ma hazardez sa dau un raspuns categoric pentru ca nu am vazut exact despre ce este vorba. Dar trebuie stiut ca de exemplu daca varroa ar fi cauza, cei mai multi paduchi vor fi tot timpul in familiile mari pentru ca acolo gasesc conditii propice de viata, adica au albine multe, caldura, puiet la discretie deci intr-un cuvant exact ce le trebuie, ca ulterior acea familie este distrusa de varroa asta este alta poveste. Cu siguranta pot fi cazuri in care o familie ca cea descrisa sa fie cauzata de varroa, mai ales daca mai vine la pachet si cu ceva virusi.
O alta situatie in care nu mai gasesti nimic in lada este in cazul CCD dar aici depopularile se produc intr-un interval de timp relativ scurt, doua saptamani, iar cauzele aici sunt foarte complexe. Am vazut familii in plina vara, ca cele pe care le-am prezentat in filme, ridicate in 8 si 9 caturi pline de albine si care in doua saptamani erau lazi goale si asta nu la o familie doua ci la nivel de intreaga locatie.
Lazi goale pot aparea si din cauza lui Acarapis woodi sau Nosema pot fi multiple cauze deci imi este greu sa dau un verdict anume. Trebuie sa luati monstre si sa trimiteti la un laborator si vedeti ce va spun.
Este foarte important ca lumea sa inteleaga ca o diagnosticare exacta poate fi facuta doar in urma unor teste de laborator.
Vad ca incepe sa se foloseasca de tot mai multi apicultori Fumagilin B pentru nosema, imi pare rau sa va spun ca poate sunt multi care toaca bani degeaba, pentru ca nu fac teste sa vada daca au sau nu nosema si foarte, foarte important DE CARE
La nosema exista doua specii si anume Apis si Ceranae, iar Fumagilin-ul este bun in cazul lui Apis si nu grozav in cazul lui Ceranae. In cazul lui Ceranae tratamentul trebuie repetat de mai multe ori.

PS. V-as ruga sa intelegeti ca sunt foarte ocupat si nu voi putea sa raspund poate cum ar vrea uni dintre dumneavoastra. Am intervenit cu aceste explicatii pentru ca am vazut ca sunt destul de multi care s-au ars in ultima vreme si am zis ca poate ajuta pe careva.

Dan
cristi_vidican

Mesajde cristi_vidican » 17 Feb 2017, 10:39

Hunbee scrie:Ar fi bine sa ne putem permite si noi benzile lor. Super practice si eficiente.
Intre timp noi ne chinuim cu tot felul de experimente si metode nesigure, de la fumigatii, picurari, vaporizari, cartoane imbibate si alte cele. Nu e de mirare ca nu putem controla varoa si ne paleste cate una din an in an.

Pe bază de fluvalinat ai la dispoziție Mavrirolul.
Dacă ai 50 de stupi, poți accesa PNA și dai pe Mavrirol doar TVA-ul. Ceea ce, zic eu, este avantajos.
Sigur, nu poți să te bazezi doar pe Mavrirol, dar te ajută foarte mult, mai ales dacă nu prea le nimerești cu celelalte - poate să mai repare după tine.
cristi_vidican

Mesajde Hunbee » 17 Feb 2017, 12:27

Am 250. Deci mavri e scump, mai ales cand vinzi mierea cu 7,5.
Hunbee

Mesajde cristi_vidican » 17 Feb 2017, 12:44

Hunbee scrie:Am 250. Deci mavri e scump, mai ales cand vinzi mierea cu 7,5.

La 250 de stupi, Mavrirolul te-ar costa cam 360 de lei. La acest nr de stupi, nu cred că e mult.
Mă tem că dacă găsești ceva mai ieftin, s-ar putea să te coste mai mult stupii.
cristi_vidican

Mesajde Hunbee » 17 Feb 2017, 13:33

:) da prin pna. Ai accesat pna? Sau altfel spus, daca nu aceseszi pna nu mai poti tine albine rentabil?
Margarit acceseaza pna in canada ca sa poata trata albine?
Eu vorbesc de preturi si costuri in economia de piata, nu in pna, fond ue, etc.
Hunbee

Mesajde nicu68 » 17 Feb 2017, 18:58

mersi Dan pentru raspuns si tie Cristi,ma bucur ca Dan incepe sa vb cu noi chiar si indirect il asteptam cu nerabdare si cu un filmulet daca vrea bineinteles
nicu68

Mesajde Closcutz » 18 Feb 2017, 02:03

Dle Cristi nu stiu cum ati reusit sa scoateti costul de 360 de lei ca sa cumperi Mavrirol pt 250 de familii?! Imi amintesc ca am dat cateva sute de lei ca sa iau mavrirol pt cateva zeci de familii, stiut fiind faptul ca o cutie de mavrirol contine zece benzi care sunt suficiente doar pt 5 familii, iar pretul unei cutii este de peste 40 lei! Probabil va referiti doar la costul tva la mavrirol decontat prin PNA, care pt mine personal a fost cea mai amara experienta!
Closcutz

Mesajde cristi_vidican » 18 Feb 2017, 08:42

@Closcut,
Da, e TVA-ul.
Atât ma costa pe mine.
Asociația in care sunt a negociat cu o farmacie veterinara sa aducă Mavrirol si sa-l de fără adaos comercial.
Am plătit astfel pretul de la ICDA. Care era 32 de lei parca.
In noiembrie am primit banii prin PNA si astfel am ajuns sa plătesc pe varachet si mavrirol doar TVA-ul.
Foarte simplu. Si ieftin, zic eu.
Ca sa nu mai zic de faptul ca nu-mi mor niciodată stupii din cauza varroa.
cristi_vidican

Mesajde Bambucha » 18 Feb 2017, 11:36

O problema reala pe care noi o avem in plus vis a vis de Canada este supraaglomerarea (numarul de familii raportat la suprafata). Presiune uriasa de varroa si alti crocobauri! Aici nu merge sa nu tratezi un an, deoarece da cu minus masiv.
Am impresia ca in ultima perioada mai toata lumea se apuca de apicultura in Romania :mrgreen: Apa trece, pietrele raman!
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine." Abraham Lincoln
Bambucha

Mesajde mausica » 19 Feb 2017, 01:48

cristi_vidican scrie:@Closcut,
Da, e TVA-ul.
Atât ma costa pe mine.
Asociația in care sunt a negociat cu o farmacie veterinara sa aducă Mavrirol si sa-l de fără adaos comercial.
Am plătit astfel pretul de la ICDA. Care era 32 de lei parca.
In noiembrie am primit banii prin PNA si astfel am ajuns sa plătesc pe varachet si mavrirol doar TVA-ul.
Foarte simplu. Si ieftin, zic eu.
Ca sa nu mai zic de faptul ca nu-mi mor niciodată stupii din cauza varroa.

In ce asociatie esti tu ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde cristi_vidican » 19 Feb 2017, 08:01

mausica scrie:In ce asociatie esti tu ?

Tu crezi că vând eu secretele profesionale? :lol:
Nu sunt în ACA. Cred că mai rămâne una singură în zona mea.

Apropo, tu ești în vreo asociație?
cristi_vidican

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII