Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2018, 12:09

Am intrat ieri pe Stuparitul si cineva se intreba cum descapacim ramele, in mare parte merg la mana cu furculita sunt zgariate si cu masini de descapacit pe care cred ca le-am prezentat.
Mai avem si alte masini si incerc sa va trimit un video demonstrativ .
Dan Mărgărit

Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde dantat » 27 Iul 2018, 12:10

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:La ei, dacă pun 9 rame în loc de 10, la stupina lor și sistemul de lucru, dintr-un foc au mai făcut peste 2500 de caturi cu rame.
Sigur, motivul pentru care pun 9 în loc de 10 e ca să îngroașe mai bine rama.
Un lucru la care mă gândesc și eu.

Si eu in loc de 12 pun 11 sau chiar 10 daca pun doar faguri claditi, merge mai usor la descapacit si cantitatea de miere este cam aceeasi cu cea din 12 rame, deci fac si economie de timp la descapacit. Dar daca am prins un cules de mana mananc fagure cu miere in loc de miere pe paine :lol:

Am vazut ca fagurii crescuti astfel - distantati- sunt ouati mai greu de matca, celula fiind mai lunga. Eventual daca se incapataneaza pune pe marginea celulei oul. Da' renunta repede. Cine stie, or fi unii ce reusesc sa nu mai foloseasca haneman asa.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
dantat

Mesajde danielM » 30 Iul 2018, 21:49

dantat scrie:
danielM scrie:
danielM scrie:Si eu folosesc de mulți ani 9 rame în cat , (distanțate )-, şi nu se întâmplă nimic , probabil s.ar mişca câteva rame în cazul în care se încarcă cu lisa şi se înclină tare stupul.
În rest numai avantaje, cel mai mare este pentru maşinile de descăpăcit ,ăsta cred că e motivul principal şi pt Dan M

-depărtate - mai corect spus , deci fără distanțiere. Asa simplu , fixate în ceară si propolis.

Pe loc nu e risc daca stau pana la capacire. Mobil, in caz ca trebuie mutati, la 9 rame in loc de 10 e riscul sa se loveasca si sa striveasca albina, eventual sa se rupa fagurele de la soc si sa curga mierea peste cuib. Tineti cont ca in tehnologia canadiana fagurii au baza de plastic...si sunt de 3/4, alta greutate decat 1/1. E mult pana se cresc puntile de ceara intre leaturi ce nu le dau voie sa se miste liber.
Musai tehnologie proprie folosita cap- coada, nu cu imprumuturi de la fiecare. Pai de-aia functioneaza cu scartzaieli ca centrala nucleara de la Cernavoda: sunt bucsi straine...si nu se potrivesc nepilite. :ugeek:

Nu am avut probleme nici măcar atunci când am încărcat cu lisa sau cu brațul ,ce sa mai povestesc de macara sau container...
danielM

Mesajde cristi_vidican » 31 Iul 2018, 09:06

danielM scrie: Nu am avut probleme nici măcar atunci când am încărcat cu lisa sau cu brațul ,ce sa mai povestesc de macara sau container...

Din câte îmi aduc aminte, la tine corpul de sus calcă direct pe rame. Dacă da, atunci sigur asta ajută f mult la fixarea ramelor
cristi_vidican

Mesajde danielM » 31 Iul 2018, 13:11

Asa este Cristi , contează mult şi construcția stupului , care trebuie adaptat la tehnica de lucru care ți se potriveşte.
danielM

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2018, 08:46

Nu se intampla des sa au 3 stupi cu 8 caturi pline in aceasi locatie - Dan Mărgărit
Fişiere ataşate
IMG_0315.jpg
IMG_0314.jpg
cristi_vidican

Mesajde csaa » 10 Aug 2018, 10:10

8 caturi!? Minunat.
Dar 8 caturi inmultit cu....20 kg de miere.....rezulta cam 160 kg. miere
Exceptional, dar de unde diferenta pana la 300 kg.?

Imi cer scuze daca intrebarea mea pare impertinenta sau calculele sunt gresite.
csaa

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2018, 10:23

Media e de 200 kg/stup.
Sunt stupi care ajung și la 360 kg. Recordul.
Aici avem recolta din runda 2.
Au două runde de recoltare.
cristi_vidican

Mesajde csaa » 10 Aug 2018, 10:31

Scuzele mele. Asa da!

Chiar si cu 160 era exceptional, cu 360 e..... :shock:
csaa

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2018, 11:39

La costurile care le au, trebuie sa facă multa miere, altfel se apuca de altceva
cristi_vidican

Mesajde jadx » 23 Aug 2018, 09:57

Randy Oliver(http://scientificbeekeeping.com/fat-bees-part-1/) ... ca o concluzie... longevitatea albinei vine in principal din polen.

Si un articol din Bee Culture din februarie 2009(https://beesource.com/point-of-view/joe ... ein-power/)
Concluzia:
A 1995 study (4) divided bees into two groups: one fed solely with canola pollen, the other with sunflower pollen:
Pollen Source | Life Span of Bees(Durata medie de viata)
Canola | 51 days
Sunflower | 31 days
This study was done well before the advent of CCD and the remarkable 20 day difference in life span could well cause sunflower bees that survived in past years to reach a tipping point in today’s world where they are confronted with the agents of CCD...

Deci cum sa avem albinele lui DM la intrarea in iarna daca la noi majoritatea se duc la Floarea Soarelui?
1% inspiratie - 99% transpiratie
jadx

Mesajde yuonyuon » 23 Aug 2018, 14:25

in afara de cazurile unde sunt depopulari din cauza neonicotinoielor , sa ziceam 10% din cazuri , restul depopularilor la FS in romania sunt din cauze:

1 lipsa spatiulu
2 umblatu in cuiburi
3 neglijarea tratamenteleor (varoua)
4 peste 80% din stupari nu iau in serios nosema
5 selectie

lucruri unde in canada sunt sfinte...
yuonyuon

Mesajde cornelioandanciu » 23 Aug 2018, 21:30

Intreb si eu: ce le determina pe albine sa verticalizeze mierea in zece caturi ? :shock: Pentru ca albina , de obicei, incepe sa depuna rezervele de miere imediat deasupra cuibului, care este in primele doua caturi de jos... Sa inteleg ca aceste albine incep sa depuna mierea din catul al zecelea in jos ? Sa inteleg ca dupa ce se depune mierea in catul de deasupra cuibului, albinele incep sa depuna mierea in sus inspre catul al zecelea ? Ce sa inteleg ? Cum depun albinele acelea mierea ? :shock:
Dupa cum ii spuneam odata unui coleg inginer geolog"nu oi sti eu geologie cata stii tu, dar stiu suficienta cat sa te incurc "", tot la fel pot sa spun si despre apicultutra. Asa ca astept un raspuns pertinent.
cornelioandanciu

Mesajde jonny_it » 23 Aug 2018, 22:24

cornelioandanciu scrie:Intreb si eu: ce le determina pe albine sa verticalizeze mierea in zece caturi ? :shock: Pentru ca albina , de obicei, incepe sa depuna rezervele de miere imediat deasupra cuibului, care este in primele doua caturi de jos... Sa inteleg ca aceste albine incep sa depuna mierea din catul al zecelea in jos ? Sa inteleg ca dupa ce se depune mierea in catul de deasupra cuibului, albinele incep sa depuna mierea in sus inspre catul al zecelea ? Ce sa inteleg ? Cum depun albinele acelea mierea ? :shock:
Dupa cum ii spuneam odata unui coleg inginer geolog"nu oi sti eu geologie cata stii tu, dar stiu suficienta cat sa te incurc "", tot la fel pot sa spun si despre apicultutra. Asa ca astept un raspuns pertinent.

Pentru ca sunt pline cu albine toate. Unde vrei sa puna mierea? :)
jonny_it

Mesajde yuonyuon » 23 Aug 2018, 23:23

cornelioandanciu scrie:Intreb si eu: ce le determina pe albine sa verticalizeze mierea in zece caturi ? :shock: Pentru ca albina , de obicei, incepe sa depuna rezervele de miere imediat deasupra cuibului, care este in primele doua caturi de jos... Sa inteleg ca aceste albine incep sa depuna mierea din catul al zecelea in jos ? Sa inteleg ca dupa ce se depune mierea in catul de deasupra cuibului, albinele incep sa depuna mierea in sus inspre catul al zecelea ? Ce sa inteleg ? Cum depun albinele acelea mierea ? :shock:
prezenta caturilor , care la noi lipseste. majoritatea in sistem pavilionar cu cat 1/2 , dar sai lasam deoaprte si sa vorbim de cei cu stupi varsati . in zona mea (malul dubarii braila) peste 5000 de stupi .majoritatea nu au caturi de la 1 august , puteti sa va imaginati ce inseamna asta ? (o iarna furtunoasa)

dar se fac completari de hrana ,in aceiasi lada trebuie sa incapa toate

o alta chesti in culesuri ,lipsa spatiului , inseamna sacrificarea spatiului de puiet , cea ce duce la o depopulare in periada urmatoare(se resimte peste 2 saptamani) ex la FS, multi dau vina pe X si Y. in realitatea e tehnologia invechita si aplicata prost.

Am si eu o intrebare : ei in canada cum intercaleaza (care este ordinea) corpurile pentru miere. ? sau le pun mereu deasupra? banuiec sa ca mai fac si "manevre"
yuonyuon

Mesajde jonny_it » 23 Aug 2018, 23:29

yuonyuon scrie:Am si eu o intrebare : ei in canada cum intercaleaza (care este ordinea) corpurile pentru miere. ? sau le pun mereu deasupra? banuiec sa ca mai fac si "manevre"

Eu as crede ca nu intercaleaza. Nici eu nu o mai fac de ceva timp, in special cand mi-am dat seama ca ridicatul a cateva sute de caturi pentru a pune altul sub el da dureri de spate. De atunci le pun tot deasupra si nu sunt probleme.
jonny_it

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII