Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Așa va place apicultura?

Mesajde teinegru64 » 13 Apr 2011, 23:44

In toate filmele despre stupina asta nu am vazut....afumator.masca, manuși ...Și mai sunt și vizitatori.O fi pe bune sau e doar reclama?Ar fi prea frumos sa fie adevarat.
http://www.youtube.com/user/MrWondogene ... HAB6qVhsX0
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde Adi Hodis » 14 Apr 2011, 08:31

Da, ne place ... da' avem si noi perioade in care masca si afumatorul nu sint necesare ... insa cred ca au si ei perioade cand ... sint necesare.
Tot cu albine lucreaza si ei ... iar la rapitza, precis ca se schimba situatzia. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde vasile036 » 14 Apr 2011, 21:32

Asa sa tot faci apicultura si la noi in timpul teiului lucrezi fara masca si afumator dar la rapita mancam cu masca pe fata si la vreo 100 de metri distanta veneau dupa noi precum cainii, foarte rele.
vasile036
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Feb 2011, 18:33
Localitate: Cerna, Tulcea

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde jimm » 14 Apr 2011, 21:43

Foarte blande :)
Ce ma interesa si cred ca aveti o parere, am vazut ca "limiteaza" accesul albinelor pe leatul superior al ramelor.. E o treaba asta?
Ce parere aveti?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde proapis13 » 18 Apr 2011, 09:25

Jimm-ule nu intzeleg la ce te referi :shock:
Cred ca ar fi normal ca in conditzii de cules abundent shi de rezerve suficiente
albina nici sa nu ne bage in seama insa aici cred ca e vba shi de indemanarea
stuparului shi de selectzia realizata.
Un bun vorbitor de limba Germana ne poate edifica despre ce se vorbeshte in filmuletz
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde jimm » 24 Apr 2011, 20:12

Hristos a inviat!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde alt stupar » 10 Iul 2011, 11:13

cornelioandanciu scrie:Este imposibil sa stai in fata stupilor si sa nu o iei...

:D Chiar ? :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde adycnst » 10 Iul 2011, 11:31

cred ca are pe maini 3 straturi de otet.
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde alt stupar » 10 Iul 2011, 11:41

adycnst scrie:cred ca are pe maini 3 straturi de otet.

Otet ?
pen` ce ???
Io zic ca are altceva.... meserie in bagaj !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde alt stupar » 10 Iul 2011, 16:36

aham, nu l-am vazut...
vis-a-vis de manusi, otet, meserie, sau poate mai precis vocatie in apicultura... in aceasta vara am avut placerea sa-i am in stupina pe AdiHodis cu flacaii lui. 2-5 ani.
Pacat ca nu am filmat cum se-nvarteau juniorii la bustul gol si fara masti (cald, ultimele zile de stors la salcam!) printre 200 de familii. Ca pestele prin apa!
Ce otet... ce manusi...
Intepaturi ? Nici vorba!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde Adi Hodis » 10 Iul 2011, 21:06

La verificat matci din roi, acasa ... canicula ... n-am mai rezistat imbracat si scaldat in suc propriu :P
Fişiere ataşate
04062011094 (Medium).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde adycnst » 10 Iul 2011, 21:47

servus,
ne spui si noua conditiile...cules, alea, alea!? pentru ca 99% de aici stim ca in cazul unui cules albinele chiar nu au treaba cu tine sau prea putin...gresesc?? am si eu albine la care umblu tot la bustul gol dar am si albine care sunt deosebit de agreseive...si nu numai eu cred ca fiecare dintre noi avem asa ceva in stupina.
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde Adrian Galofteanu » 11 Iul 2011, 10:28

Mult timp am lucrat cu masca simpla sau deseori fara. Acum de vreo 2 ani nu-mi vine sa mai las combinezonul. Nu cred ca albinele sunt mai rele dar intrevad vreo trei motive care conduc la necesitatea folosirii echipamentului:

Cand familiile sunt puternice si ai albina ca nu ai unde pune degetele pe rama sa o apuci atunci este greu de crezut ca nu strivesti niciuna si de aici reactia lor violenta.

Alt motiv este viteza. Ai multe familii trebuie sa faci lucrarile la timp, te grabesti si de aici iarasi motive de crestere a irascibilitatii.

In fine un alt treilea motiv pe care il cam simt pe propria piele..........varsta......cu cat inaintam nu mai avem aceeasi siguranta in miscari, aceeasi eleganta, ne enervam mai usor, etc.

Concluzie: Vrei sa lucrezi fara masca? - tine familiile slabe, lucreaza incet, si .......nu imbatrani! :lol: :lol: :lol:

Aveti aici o poza de la papadie 2011 cand familiile erau la faza "lucru fara masca"
Fişiere ataşate
papadie 2011 1mic.jpg
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Așa va place apicultura?

Mesajde Adi Hodis » 11 Iul 2011, 14:56

adycnst scrie:servus,
ne spui si noua conditiile...cules, alea, alea!? pentru ca 99% de aici stim ca in cazul unui cules albinele chiar nu au treaba cu tine sau prea putin...gresesc?? am si eu albine la care umblu tot la bustul gol dar am si albine care sunt deosebit de agreseive...si nu numai eu cred ca fiecare dintre noi avem asa ceva in stupina.

Cules ? ... mareste poza si vei vedea ca nu este miere pe rama care era marginase.
Dar nu vreau sa ma laud ca intotdeauna pot sa lucrez fara echipament, sint cazuri si cazuri ... atunci m-au lasat desi nu era cules ... azi iar am lucrat fara echipament dar este cules ... dar nu este intotdeauna asa. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40


Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron