Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 02 Ian 2013, 19:42

Am mutat aici mesajul tau.

Eu am o parere foarte buna.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde catalin.profiri » 02 Ian 2013, 22:11

am urmarit mai bine de 25 de filme. Care fund inclinat? puteti da detalii?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde un OM » 02 Ian 2013, 22:53

De regula stupul are un singur ...fund. Cel de la stupii d-lui Margarit au fundul inlinat dinspre spate catre fata. Fiind la o distanta mica de pamant ajuta la eliminarea apei din ploi sau in cazul topirii bruste a zapezii.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde emi_coman » 02 Ian 2013, 22:56

catalin.profiri scrie:am urmarit mai bine de 25 de filme. Care fund inclinat? puteti da detalii?


Apicultura la distanta 31 Stup cu fund inclinat
emi_coman
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Aug 2012, 10:22

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Gicone de BmV » 03 Ian 2013, 19:08

Dragos2006 scrie:Dupa acest ciclu de filme ramane o intrebare : ce TRATAMENT contine prima galeata de hidrolizat de porumb administrata la sfarsitul sezonului ?
Intrebare suplimentara : hidrolizatul de porumb de la ei in ce proportii contine fructoza , glucoza si maltoza ?

Buna seara si La Multi Ani in 2013 !!!
Reteta exacta nu o da nici Combinatul Apicol si nici un alt producator. mai gasesti prin carti cite ceva, ce am si discutat cu dvs. Proprietatea de baza este aceea de a nu uza albina si de a avea cenusa putina, ca mierea de salcim...
Ca medicament se foloseste numai fumidilul B pentru nosema, cel putin asa am inteles la unul din filme...in rest sanatate si viata lunga...izolatii, lipsa condens,...conditii bune de iernara cu alte cuvinte, asa cum ai la stupii de poliuretan sau in stupii de lemn cu pereti de 30mm sau pereti protejati cu polistiren.
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alin m » 06 Ian 2013, 19:09

Pt cei cu experienta pe vertical.
Ce parere aveti de faptul ca Dan M. adauga catul gol deasupra celorlalte pline evitind efortul de a da la o parte corpurile pline, exceptie facind doar corpul dat la crescut care il pune deasupra cuibului ?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alt stupar » 06 Ian 2013, 19:20

tu ce parere ai ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alin m » 06 Ian 2013, 20:17

alt stupar scrie:tu ce parere ai ?

Nu am vertical deci intreb ca sa nu mor prost.
Din ce am citit la altii catul aproape plin este dat la o parte, pus unul gol deasupra cuibului si apoi adaugat din nou catul aproape plin pe motiv ca albina are o jena sa calce in miere. Deci parerea ta de om cu experianta la vertical care e ?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 06 Ian 2013, 22:15

A se ține cont de faptul că Dan Mărgărit are urdiniș superior. Deși nu cred că tot nectarul intră pe deasupra, ci majoritatea intră pe urdinișul de jos.
De regulă, eu pun catul gol sub cel plin, dar nu trebuie decât să iau un sigur cat de 1/2 și când fac asta mă bucur pt că trebuie să fac munca asta.
Problema e când ai de ridicat 2 tone într-o zi, ceea ce se simte.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde costi » 07 Ian 2013, 11:57

La multi ani ! si multa sanatate tuturor.
Referitor la cate familii pe cate ha de rapita se poate face urmatorul calcul aprox: se stie ca se obtin 12.6 mil tone seminte
sa punem o productie medie de 6 tone la ha (la noi apr0x 3-4 t/ha) rezulta aprox 2 milioane ha rapita la 300 000 familii avem
cam 7ha/ familia de albine. La o productie de 12 t /ha seminte ar rezulta 3,5 ha/familia de albine. Ce ziceti de un asa cules?
Foarte interesante si instructive filmele nu am vazut tot sper sa termin in cateva zile.
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!
costi
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Mar 2011, 23:33
Localitate: Galati

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde horia_ch » 07 Ian 2013, 12:03

Îmi cer scuze, dar n-am înţeles nimic. Culegem cu albinele seminţe de rapiţă? :shock: Ce legătură are numărul de familii la hectar cu tonele de sămânţă, în afara faptului că polenizarea creşte producţia agricultorului?
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde costi » 07 Ian 2013, 12:17

S-a pus undeva intrebarea cate fam la un ha de rapita si rezulta ca o familie de albine are la cules de la 3 la 7 ha floare de rapita.
Sa nu uitam ca acolo sunt 40 stupi pe locatie dispuse (locatiile) la 3km una de alta.
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!
costi
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Mar 2011, 23:33
Localitate: Galati

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde topy » 07 Ian 2013, 16:00

alin m scrie:
alt stupar scrie:tu ce parere ai ?

Nu am vertical deci intreb ca sa nu mor prost.
Din ce am citit la altii catul aproape plin este dat la o parte, pus unul gol deasupra cuibului si apoi adaugat din nou catul aproape plin pe motiv ca albina are o jena sa calce in miere. Deci parerea ta de om cu experianta la vertical care e ?

intradevar cartea zice sa intercalezi catul gol intre catul cu miere si cuib.la mine se intampla sa fie doua caturi goale fara a avea nici unul plin.(asta dupa salcam).nu stiu cum sa zic sa nu contrazic cartea dar albina incepe sa umple pe cel de sus prima data si apoi cel din mijloc. :? eu personal adaug deasupra.nu vad rostul sa intercalez si in plus mai apare si lenea... :D
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 07 Ian 2013, 17:03

Daca ai catul deja capacit, cel adaugat deasupra nu va fi luat in lucru la fel de repede...

Pus dedesubt, se schimba treaba. Dar DM al nostru clar nu asteapta capacirea, de niciun fel. Urdinisul superior ajuta destul de mult...

La mastodontii aia ai lui, chiar credeam ca a venit cu o galeata de albine sau catul cu puiet, pe la inceput de cules.

Cum n-avem experienta conditiilor de acolo, mai dureaza sa pricepe cu adevarat ce ne explica el.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jenica67 » 07 Ian 2013, 21:47

topy, unde ai citit de ai spus, in ce carte ?? Cartea spune ca atunci cand ai catul jumatate plin de nectar, sa bagi al doilea sub. In ideia ca, pana umple pe cel de sus, sa aiba unde vehicula nectarul, pentru al transforma in miere, pentru a o putea capaci. Ca daca umplu un cat de nectar, albinele se apuca de somaj, ca nu au unde sa mai adune si atunci vehiculeaza si ventileaza, pana reusesc sa transforme nectarul in miere si sa o capaciasca, pentru a mai crea ceva spatiu liber.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde topy » 07 Ian 2013, 23:50

nu inteleg exact intrebarea. vorbeam de situatia cand ai albina in doua caturi si ce se intampla atunci.dupa salcam asta.atunci pun un cat gol deasupra primului cat , izgonitorul si apoi catul care vreau sa il extrag.catul al doilea care e capacit inaintea celui de jos.(chiar daca au fost puse odata doua caturi goale).nu vad rostul pt care as mai inversa caturile intre ele dupa ce il iau pe cel plin.oricum daca e cules dupa cateva zile il iau si pe cel ramas.in rest multe sezoane intercalam catul gol dar ....daca ai albina de un cat sa zicem golul creat de al doilea cat mie personal nu imi place.(la salcam totusi tre sa ai rame goale dublul ramelor ocupate cu albina).la urma urmelor e ca si cu spartul cuibului cu o rama .sunt pareri pro sau contra.eu nu mai sparg cuibul de vreo 5-6 ani.e o convingere proprie dar fiecare cum ii place. :)
Ultima oară modificat de topy pe 08 Ian 2013, 01:17, modificat 1 dată în total.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori