Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Crisan Dorel » 30 Sep 2012, 08:11

Apicultura la distanta 57 - Pregatire pentru iarnaApicultura la distanta 57 - Pregatire pentru iarna

Se poate aplica si la noi, intr-o forma simplificata, cu mai putina monopera !
Eu grupez stupii cate 2, perete in perete, acoperiti cu folie neagra !
Ce facem cu fundul gol ? Mai e ... pe rol ?
Sau le tragem ... chilotei ?
Dar cu antreul ? (cat-ul dedesupt)

PS incet incet se modifica conteptia noastra "modernista" privind intretinerea albinelor si revenim la ... traditional ?
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Dragos2006 » 30 Sep 2012, 19:17

Dupa acest ciclu de filme ramane o intrebare : ce TRATAMENT contine prima galeata de hidrolizat de porumb administrata la sfarsitul sezonului ?
Intrebare suplimentara : hidrolizatul de porumb de la ei in ce proportii contine fructoza , glucoza si maltoza ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Dragos2006 » 30 Sep 2012, 20:36

In urma cu ceva ani cand eu am pomenit de hidrolizatul de porumb in hrana albinelor multi au sarit pe mine ca ba nu e bine , ba ca vor muri albinele. Timpul trece apare DM si prezinta filme in care da la albine hidrolizat de porumb cu caldarea , daca chestia vine din Canada e buna acum.... Ce e romanesc nu e bun , ce vine de la straini e fantastic , e fabulos....
Si la noi in tara daca s-ar cultiva rapitza de primavara , ar fi irigata si ar inflori la 1 iulie sigur si noi am depasi 100 kg. la o extractie pe familie. acum daca nu se poate chestia asta la noi in tara , sa ma las de apicultura ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Gicone de BmV » 04 Oct 2012, 10:03

cristi_vidican scrie:Apicultura la distanta 50 - Nuclee toamna 2

P.S. Scuze Ovidiu ca am postat ceea ce ai postat tu mai sus, dar tin sa se poata vizualiza filmuletele direct pe forum.

Scuzati daca deranjez.
Va rog sa ma luminati ... ca nu sunt de specialitate, cum sa copiez si eu filmuletele de pe youtube asa ca sa le am in calculator...poate le pun si pe un CD ca sa le am pentru mine si prietenii mei cind ma vor vizita...sa vada ceva frumos...
Cu multumiri,
Gicone de BmV
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Cristian IONITA » 04 Oct 2012, 10:14

este necesar sa folositi un program special ca de exemnplu: http://www.programegratis.com/program-d ... ownloader/

totusi imi permit sa va atrag atentia ca salvarea filmuletelor de pe youtube se cam bate cap in cap cu etica .... youtube este un site prin intermediul caruia se permite doar vizualizarea filmelor ramand la discretia propietarului lor cat si unde le lasa accesibile tuturor, sa le salvezi separat e similar ca si cum ai pleca acasa cu exponatele de la o expozitie .... sunt lucruri la care ai dreptul doar sa te uiti nu sa ti le si insusesti.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 04 Oct 2012, 11:46

La nivelul lui DM si a multor apicultori de aici ''timpii morti'' nu exista ,nu mergi in pastoral cu botci introduse (le roade /o pierzi la imperechere )-ii da matca imperecheata in cusca sau unifica cu roiul (nu sa ajute cu puiet ci s-o primeasca mai usor ).
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde IGI » 04 Oct 2012, 12:23

Cristian IONITA scrie:este necesar sa folositi un program special ca de exemnplu: http://www.programegratis.com/program-d ... ownloader/

totusi imi permit sa va atrag atentia ca salvarea filmuletelor de pe youtube se cam bate cap in cap cu etica .... youtube este un site prin intermediul caruia se permite doar vizualizarea filmelor ramand la discretia propietarului lor cat si unde le lasa accesibile tuturor, sa le salvezi separat e similar ca si cum ai pleca acasa cu exponatele de la o expozitie .... sunt lucruri la care ai dreptul doar sa te uiti nu sa ti le si insusesti.


Buna ziua, departe de mine gandul sa va supar, insa gresiti.cu (etica), pentru ca daca aveti programul corespunzator instalat pe PC, va aparea in partea stanga jos al fiecarui film, butonul pentru descarcare, buton care a fost pus de catre staful youtube. E perfect legal si nu are deaface nici cu etica,pentru ca daca puneti un film pe youtube sunteti deacord sa fie si descarcat. Aveti obtiuni de la setari sa nu fie pus pe public sau sa fie vazut doar de prieteni etc.
Va salut cu respect. Aici un link legal pentru descarcarea acelui program http://www.dvdvideosoft.com/Files/Flash/Free%20Studio%20Manager.html
Avatar utilizator
IGI
 
Mesaje: 128
Membru din: 25 Mar 2011, 00:03
Localitate: Oradea

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Cristian IONITA » 04 Oct 2012, 13:49

nici o pba IGI .... poate ma insel eu .... dar din moment ce ai nevoie de alt program fata de cel standard .... eu imi pastrez parerea ...

Programul respectiv se integreaza in browser (programul de navigare) ... care browser mai departe relationeaza cu youtube-ul
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 04 Oct 2012, 13:51

Gicone de BmV scrie:Va rog sa ma luminati ... ca nu sunt de specialitate, cum sa copiez si eu filmuletele de pe youtube asa ca sa le am in calculator...poate le pun si pe un CD ca sa le am pentru mine si prietenii mei cind ma vor vizita...sa vada ceva frumos...
Cu multumiri,
Gicone de BmV

Ne bucuram sa va avem printre noi și pe forum. Eu vă știu de pe listele de discuții.
Cel mai bine ar fi sa rugați un puști care se știe cât de cât cu calculatorul si-l rugați să vă vină la calculatorul dumneavoastră, pt că trebuie făcute niște setări apoi la programul instalat și trebuie și programul adecvat pentru vizualizare sau trebuie convertit filmul într-un format care să poată fi citit ușor de orice program de vizualizat fisiere video.
Îi dați un borcan de miere și vă ajută cu plăcere.
Nu cred că Dan Mărgărit ar avea ceva împotrivă ca filmele lui să fie descărcate de pe net, mai cu seamă că le-a pus acolo pentru noi toți.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Kostas » 04 Oct 2012, 20:43

O extensie a Firefox foarte completa si practica: DownloadHelper.
http://www.downloadhelper.net/
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde ovidiu_78 » 19 Noi 2012, 09:30

A aparut si episodul 61

http://m.youtube.com/watch?v=NUpY-1erBm4

Poate cristi vidican il pui sa se vada de pe site,sau sltcineva
Numai bine
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 19 Noi 2012, 10:12

Apicultura la distanta 61 - Iarna

Multumim Ovidiu!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 22 Noi 2012, 01:16

Buna seara !
D-le Dan M sa-ti dea D-zeu sanatate ; sarut-mana mamei dv pt felul in care v-a educat .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Kostas » 22 Noi 2012, 10:27

Ioani scrie:...................................... sa ne impartaseasca din experienta si ideile sale.

Acest lucru este deja facut in cele 61 de videoclipuri prezentate! Trebuie doar luate usor, usor la disecat. In plus, puteti merge pe pagina lui Dan Margarit de pe Youtube unde veti gasi multe comentarii si raspunsuri la intrebarile puse. Altruismul lui a facut ca videoclipurile postate sa fie foarte clare si complete.
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde geangu » 22 Noi 2012, 11:15

felicitari pt. bunavointa de care da dovada si de modul cum explica, in Romania multi apicultori inchid stupul cand vad ca te apropii de ei.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde calin bondaru » 22 Noi 2012, 12:08

este evident faptul ca a acele turnulete se datoreaza in mare parte sanatatii albinelor!
la noi agricultorii nici nu au auzit de rapita de primavara.
oricum tin sa va multumesc, pentru bunavointa de a ne impartasi din experinta dumneavoastra
cine are de invatat, invata cine nu, ar fi bine isi tina degetele in .... si sa il lasam pe acest OM sa vina cu alte filmulete!
va asteptam cu interes!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori