Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 18 Ian 2018, 19:25

cornelioandanciu scrie:Nicio problema, se rezolva rapid, cu importurile de material biologic treaba este ca si rezolvata. Este suficient sa se importe regine.


Exista in Romania de multi ani, inainte ca unii sa se gandeasca unii sa aduca ceva mai bun.
Unele rase(nu spun care) au o oarecare rezistenta la acest parazit dar trebuie tratate si alea, pentru ca albinele chiar daca rezista tot sunt afectate.
Costa aprox 2 lei/familie si se face usor.
Restul .. dau vina pe importurile de regine, trateaza pentru varroa de nu ramane nimic si totusi pierd familiile de albine constant.
Se mai da vina pe nosemoza(uneori justificat), pesticide, aia de folosesc buckfast, neonicotinoide, etc.. doar in curtea proprie nu ne uitam. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde pvc » 19 Ian 2018, 10:07

jonny_it scrie:
cornelioandanciu scrie:Nicio problema, se rezolva rapid, cu importurile de material biologic treaba este ca si rezolvata. Este suficient sa se importe regine.


Exista in Romania de multi ani, inainte ca unii sa se gandeasca unii sa aduca ceva mai bun.
Unele rase(nu spun care) au o oarecare rezistenta la acest parazit dar trebuie tratate si alea, pentru ca albinele chiar daca rezista tot sunt afectate.
Costa aprox 2 lei/familie si se face usor.
Restul .. dau vina pe importurile de regine, trateaza pentru varroa de nu ramane nimic si totusi pierd familiile de albine constant.
Se mai da vina pe nosemoza(uneori justificat), pesticide, aia de folosesc buckfast, neonicotinoide, etc.. doar in curtea proprie nu ne uitam. :lol:


Eu stiu ca un calugar(fara nume ca sa pastram secretul) sa apucat sa creeze un hibrid (nu-i dau numele) care sa reziste la paduchele traheal. Si se pare ca a reusit. Dar am auzit ca hibridul asta nu merge la noi. Nu se aclimatizeaza!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Ioan Guist » 19 Ian 2018, 10:13

cornelioandanciu scrie:Nicio problema, se rezolva rapid, cu importurile de material biologic treaba este ca si rezolvata. Este suficient sa se importe regine.



Fantastic de cata autosuficienta sunteti in stare. Importurile ca si exporturile se fac de mi de ani domnule Danciu ! Ca o parte ( din ce in ce mai micasper) se rezuma la un orizont ce acopera curtea propie si pumnul de nisip din jurul capului bine infipt, nu schimba cu absolut nimic realitatea.
Vocile stridente, trompetele leguitoare pe interes financiar imediat cat si speculantii de sentimente, nu au cum sa stinga, sau intrerupa un curs...firesc.Interesant e ca nici nu vor acest lucru. Nimeni din cei de sus sau de jos ori rasariti din drojdia apiculturii nu au treaba cu ce se aduce, ce se duce sau cu ce si cum se lucreaza in stupii patriei.TREABA LOR E BANUL MOCA.Treaba lor nu e nici protectia,pastrarea albinei tricolore !! tREABA LOR E BANU PUBLIC SI DE CA NU EUROPEAN !!.

Scoteti ma o data capul din nisip si cascati ochii dincolo de gardul taralei.Ridicati-va in picioare, priviti peste dealul din fata si largiti-va orizontul ca ne mananca viermii acilea in pestera !
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cobi » 19 Ian 2018, 10:53

jonny_it scrie:Unele rase(nu spun care) au o oarecare rezistenta la acest parazit dar trebuie tratate si alea, pentru ca albinele chiar daca rezista tot sunt afectate.

Cum vine afirmatia asta ? Ori sunt ori nu. Ai masurat acea rezistenta sau comparat?

Si care-i baiu de nu poti spune ? Ma gandesc ca ai o sursa sigura sau doar...

PS. Scuze dlui Margarit
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cobi » 19 Ian 2018, 15:01

b------t
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cobi » 19 Ian 2018, 15:01

cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 19 Ian 2018, 20:54

cobi scrie:
jonny_it scrie:Unele rase(nu spun care) au o oarecare rezistenta la acest parazit dar trebuie tratate si alea, pentru ca albinele chiar daca rezista tot sunt afectate.

Cum vine afirmatia asta ? Ori sunt ori nu. Ai masurat acea rezistenta sau comparat?

Si care-i baiu de nu poti spune ? Ma gandesc ca ai o sursa sigura sau doar...

PS. Scuze dlui Margarit


Sunt mai rezistente fata de alte rase, adica nu o sa vezi stupi cu albine moarte ca in filmul lui Dan Margarit, dar cred ca sunt afectate, nu stiu in ce masura dar sunt.
Carpatinele noastre cand sunt infestate bine cu acarapis woodi pur si simplu parasesc stupul, de obicei o fac toamna tarziu, de obicei .. nu intotdeauna.
Totusi unele familii sunt mai rezistente fata de altele, valabil si la carpatine.
Sub un microscop se poate vedea destul de usor daca avem sau nu parazitul.

In toamna am facut mai multe teste pe albine provenite dintr-o stupina de peste 150 de familii, nu murise nici una, dar in 2 saptamani erau la jumatate ca numar de albine. Infestarea era mare, extrem de mare. Respectivul apicultor mai are aproximativ 110 familii acum(ultima verificare a fost inainte de Craciun).

Este ultima mea postare legata de acest subiect, cine vrea mai multe informatii sa ma sune.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 24 Feb 2018, 22:56

Nici alții nu stau ...
Fişiere ataşate
IMG_3882.JPG
IMG_3871.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 26 Feb 2018, 08:19

Oare nu au botci la ora asta? :lol:
Fişiere ataşate
IMG_3948.JPG
IMG_3946.JPG
Ultima oară modificat de cristi_vidican pe 26 Feb 2018, 08:21, modificat 1 dată în total.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 26 Feb 2018, 08:20

...
Fişiere ataşate
IMG_3953.JPG
IMG_3950.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 26 Feb 2018, 08:21

...
Fişiere ataşate
IMG_3960.JPG
IMG_3954.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 26 Feb 2018, 15:11

Cam ce cantitate de miere lasă DM pentru armata asta de albine la iernare? :?:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 26 Feb 2018, 15:15

Într-un filmuleț am văzut la noi un domn care ierna cu atâta albine cât intră în acel borcănel+ turtă la greu. :shock:
Bineînțeles era slabă că era bk. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde mausica » 26 Feb 2018, 21:36

Balian scrie:Cam ce cantitate de miere lasă DM pentru armata asta de albine la iernare? :?:

O mag de 3/4 plina cred
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 27 Feb 2018, 06:24

mausica scrie:
Balian scrie:Cam ce cantitate de miere lasă DM pentru armata asta de albine la iernare? :?:

O mag de 3/4 plina cred

O magazie de 3/4 are cam 23-25kg max. Nu știu dacă i-ar ajunge. :?: Adică vom vedea în acest an, ale noastre cum vor ieși din iarna (asta blândă), că iarna trecută cam multă, dacă nu prea multă miere a rămas în primăvară.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde mellis » 27 Feb 2018, 11:39

Salutari,

O intrebare pentru Dan, nu tin minte daca a povestit cu ce vopseste lazile.
Tin minte ca erau cateva filme despre facut nuclee dar nu imi amintesc despre vopsea.

Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori