Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde paul » 28 Oct 2013, 21:17

alt stupar scrie:Paul ;)
nu-ti asocia nedumeririle cu nelamuririle... respective, indiferent pe unde ar fi ele zgariate intru nemurire :lol:
Cum se explica totusi regresul populatiei la Carpatina de la un corp de Dadant plus vreo doua magazii negre de albina la inceputul florii-soarelui la cca 8 rame Dadant nici trei saptamani mai tarziu ?

Pai, e simplu . Carpatina nu mai sustine ponta !!!
In exemplul dat de tine, scazamantul e undeva pe la jumatate ... Da' de la 10 la ... 2 caturi, e ceva lipsa la cantar !!! :o Poate asa o fi cu matcile alea rusesti ... ;) Sau poate ... ne explica ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 28 Oct 2013, 21:27

Putem sa dezbatem ''fara numar'' ca tot nu vor fi toti multumiti ...
Acest om a aratat cum ''face '' el ; daca avem creier/ochi sa vedem ''ceva'' ce putem aplica la noi e OK , daca nu .. tot OK .
Cum scade de la un turn la ''orizontal cu cat '' nu stiu ; stiu insa ca DM nu ne-a obligat sa-i vizionam filmele .'' Noi'' facem VF cu urdinisul deschis sau ,in lipsa puietului, il repetam la 7 zile( :roll: ) ; bagam turte proteice in ianuarie si colectam polen sa nu roiasca in S ...
........................
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 28 Oct 2013, 21:30

Paule,nu ma refer la tine ca pari baiat mintos ; DM poate explica dar cine sa inteleaga !?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alt stupar » 28 Oct 2013, 21:47

pe vremuri, cand prindeam cate o carte apicola primita de te miri unde, o citeam si de trei-patru ori si de fiecare data mai descopeream cate o chichitza care ma punea pe ganduri... astazi, din toata lumea asta enorma youtube, doi "autori" m-au facut sa le revad filmele de `nspe ori incercand sa patrund dincolo de "prima strigare"... un vechi si drag coleg de-al nostru de forum, pe vremea 3X si Dan Margarit in epoca STUPARITUL COM.
Respect DAN MARGARIT pentru cele spuse si aratate, inclusiv pentru cele nespuse dar sugerate!
In rest... fiecare pricepe ce si cum vrea, la urma-urmei ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 28 Oct 2013, 21:50

Ia sa inchidem ochii, si sa comparam media de albina din stupii nostri si media lui DM, pe la 5 aprilie.

Ce observam?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alt stupar » 28 Oct 2013, 21:55

paul scrie:Pai, e simplu . Carpatina nu mai sustine ponta !!!
In exemplul dat de tine, scazamantul e undeva pe la jumatate ... Da' de la 10 la ... 2 caturi, e ceva lipsa la cantar !!! :o Poate asa o fi cu matcile alea rusesti ... ;) Sau poate ... ne explica ! :P

si de ce crezi ca soiul ala... Caucaziana sau ce-or prasi canadienii... ar sustine ponta la acelasi nivel si dupa incetarea culesurilor ?
Cat despre sansa de a-l avea pe Margarit printre noi, pe forum, cine nu si-ar dori ?
Insa cu "antecedentele" stiute... si pretentii gen "sami esplice el MIE cum faşe 150 de kile pe stup"... de doi bani speranta :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 28 Oct 2013, 22:00

Vreau sa cumpar 3 matci (selectionate/botoxate/carpatinodanubianocarniolano...)sa ponteze fara sa sucombeze sub o gratie si un cat comun.
Nene Paul ce zici , gasesc ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Florin Dobre » 28 Oct 2013, 22:12

paul scrie:
alt stupar scrie:Cum se explica totusi regresul populatiei la Carpatina de la un corp de Dadant plus vreo doua magazii negre de albina la inceputul florii-soarelui la cca 8 rame Dadant nici trei saptamani mai tarziu ?

Pai, e simplu . Carpatina nu mai sustine ponta !!!
In exemplul dat de tine, scazamantul e undeva pe la jumatate ... Da' de la 10 la ... 2 caturi, e ceva lipsa la cantar !!! :o Poate asa o fi cu matcile alea rusesti ... ;) Sau poate ... ne explica ! :P


Eu imi explic altfel...
Alea multe caturi sunt cu miere maturata care asteapta tirul. Albina sta concentrata pe cuib si pe caturile cu miere nematurata. Practic recolta este stivuita pe colonie. E gresit sa intelegem ca acolo sunt 10 caturi de albina.
Din cate am inteles face 2 extractii tot anul. Si e de inteles de ce. Nu pune in miscare extractia pentru 1 cat/familie...tir, echipa, utilaje de extractie, etc.
Cat priveste declinul populatiei este ceva absolut natural. La FS am avut cativa stupi cu 3-4 caturi de jumate. Depopularea lor in august a parut brusca. Colonia e precum un arc. Se atinge un varf si apoi un regres rapid cand se apropie timpul rece.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alt stupar » 28 Oct 2013, 22:23

Florin Dobre scrie:
Eu imi explic altfel...
Alea multe caturi sunt cu miere maturata care asteapta tirul. Albina sta concentrata pe cuib si pe caturile cu miere nematurata. Practic recolta este stivuita pe colonie. E gresit sa intelegem ca acolo sunt 10 caturi de albina.

pai cam asa e... ce Dumnezeu sa-si faca albina de lucru intr-un cat plin si capacit ??? Eventual... poate sa treaca pe-acolo !
sincer, ma gandesc ca si Dan considera ca sunt chestii presupuse a fi stiute, fara a mai fi necesara rediscutarea...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde kamy » 28 Oct 2013, 22:30

Ba mai nou cand te astepti sa creasca se cam rupe arcul ca la ceas!datorita nosemozei care e destul de indesata in ultimii ani,o generatie de albine abia scoate o alta in loc de 2,nu mai are loc bumul familiei ca pe vremuri cand insectiierbicidele erau in fasa!iernam pe 8 rame si se umfla la 24-26 de rame si fara rude neroade de pin africa!
Baiu e ca nici noi nu putem fi cu mult mai sanatosi decat albinele aceleasi vraciuri scurtatoare de viata sant in tot ce bagam in gura,e doar o chestiune de timp!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde paul » 28 Oct 2013, 22:36

alt stupar scrie:
Florin Dobre scrie:
Eu imi explic altfel...
Alea multe caturi sunt cu miere maturata care asteapta tirul. Albina sta concentrata pe cuib si pe caturile cu miere nematurata. Practic recolta este stivuita pe colonie. E gresit sa intelegem ca acolo sunt 10 caturi de albina.

pai cam asa e... ce Dumnezeu sa-si faca albina de lucru intr-un cat plin si capacit ??? Eventual... poate sa treaca pe-acolo !
sincer, ma gandesc ca si Dan considera ca sunt chestii presupuse a fi stiute, fara a mai fi necesara rediscutarea...

Hotarat lucru ... ajung Marian Sima 2 ! :evil:
Parca la el culesul "continuu" era la rapita ! Este stiut faptul ca mierea de rapita cristalizeaza in faguri ! Despre ce caturi cu miere maturata (capacita) vorbim ??? :shock: Daca mierea n-ar fi capacita ar trebui sa fie albina in caturi.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Florin Dobre » 28 Oct 2013, 22:43

Eu nu cred ca o matca din cele cu care lucreaza Dan Margarit ar da aceleasi rezultate la noi.
E un intreg sistem de lucru care da rezultatele aratate cand toate elementele sistemului sunt indeplinite. Matcile acelea sunt doar o veriga in intreg sistemul de productie.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Bambucha » 28 Oct 2013, 22:47

Paul, totul pleaca de la baza melifera (80 %) Dupa aia conteaza rasa!
Daca am avea si noi rapita 1 luna cu 3-5-7 kg la zi ghici cat am scoate la extras? Oare nu am pune si noi 5-6 caturi? Cine ramane siderat treaba lui, insa e pacat sa dai cu pietre fara sa ai nici cel mai mic habar (vezi m. sima, etc).

Ei chiar spun din start cam in ce zona se afla!
Bambucha scrie:"Wendell Honey is located in the heart of the Canadian Prairies. We are in the GOLDEN TRIANGLE (a phrase coined by a Saskatchewan beekeeper from outside of the Golden Triangle) where it is possible to consistently produce some of the largest pounds/hive averages in the world!"
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Florin Dobre » 28 Oct 2013, 22:49

paul scrie:Hotarat lucru ... ajung Marian Sima 2 ! :evil:
Parca la el culesul "continuu" era la rapita ! Este stiut faptul ca mierea de rapita cristalizeaza in faguri ! Despre ce caturi cu miere maturata (capacita) vorbim ??? :shock: Daca mierea n-ar fi capacita ar trebui sa fie albina in caturi.


Foitele fagurilor sunt din plastic, deci nu se rup la centrifugare. E posibil sa detina o tehnica de extractie care sa aiba in vedere decristalizarea mierii. Nu am un raspuns inca la chestiunea asta. Dar sigur exista o explicatie. :)
Am inteles ca in afara de rapita ar mai fi si lucerna acolo.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde paul » 28 Oct 2013, 22:55

Sa fim bine intelesi ... IMI PLACE DAN MARGARIT !
Nu dau cu nici o piatra dar chiar nu pricepeam lucrurile astea ! De acord cu tine Caline cu culesul indelungat si ... in forta ! Nu i-am pus la indoiala productia de miere . Singura mea problema este scaderea accentuata a populatiei in toamna. N-ati vazut ca el oricat de sus ar fi ridicat un cat, dedesubt era negru de albina ??? Ba dupa o extractie, cand mai erau vreo 5-6 caturi pe soclu, mai erau albine pe peretii exteriori pentru inca vreo 2 caturi ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Florin Dobre » 28 Oct 2013, 23:04

Paul, eu am inteles din start ca iti place Dan Margarit. Doar ca ti-ai asumat rolul de avocat al diavolului. Si asta e bine, ca ne mai lamurim de una alta. Altfel ar fi un monolog. :)

E clar ca sunt populatii serioase acolo. Sunt rodul a zeci de ani de selectie si investitii in material biologic.
Incerc o explicatie. Cand ridici un cat capacit, se rup acele punti cu miere. Albinele tind sa acopere rapid mierea expusa. Practic se innegresc leaturile.
Dar iti spun din ce am vazut cu ochii mei la stupii mei. In caturile cu miere capacita sta foarte putina albina.
Ultima oară modificat de Florin Dobre pe 28 Oct 2013, 23:05, modificat de 2 ori în total.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori