Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde ovidiu_78 » 19 Aug 2012, 09:32

"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 19 Aug 2012, 13:29

Apicultura la distanta 50 - Nuclee toamna 2

P.S. Scuze Ovidiu ca am postat ceea ce ai postat tu mai sus, dar tin sa se poata vizualiza filmuletele direct pe forum.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 23 Aug 2012, 16:55

cristi_vidican scrie:Ce diferență!
Mulți dintre noi nu facem cu stupii de productie cât face el cu roii! Mă refer aici la staționar (cred că anul acesta se includ aici și mulți cu pastoralul).


Posibil.

Dar acolo se pleaca de la cu totul alte conditii... colaborare totala cu fermierii... hei, aia par a sti pe cativa ani care va fi structura culturii, ce si cum sa plaseaze...

Indiferent ce l-o fi manat sa faca aceste filmulete, un deliciu, nenea Margarit asta.

Apicultor la obiect.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 24 Aug 2012, 15:40

Cand ma uit la filmele lui Dan Margarit imi aduc aminte de inceputul listei de discutii ”stuparitul” si chiar si a forumului, cand informatiile se dadeau gratis, fara sa iti para rau atunci. Asa era candva si printre noi. Acum, lucrurile s-au schimbat, lumea buna a luat multe suturi si s-a saturat.
Sper ca Domnul Dan sa fie lasat in pace fara a fi atacat
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 24 Aug 2012, 15:44

Apicultura la distanta 51 - Ultimele caturi sezon 2012
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nicu68 » 24 Aug 2012, 18:45

are albina multa poate sta linistit la iarna nu ca mine,dar pentru ei e o afacere pt mine doar un hoby ma multumesc cu ce am ;)
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 26 Aug 2012, 07:09

Apicultura la distanta 52 - Tipuri de tratamente
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 26 Aug 2012, 17:29

Cristi, nu vad cum l-ar putea impiedica cineva... cand omul vrea sa dea ceva, da din suflet..

O singura chestie urata remarc: am vazut pe youtube din pacate comentariile unora. Doar ce au vazut 5-6 caturi pe stup, au si aruncat la gunoi ce si-au insusit initial din experienta apicola romaneasca. Pe gratis, banuiesc. Pacat de ei, ca iar se vor trezi cu cucuie. Da, e cam neplacut sa impartasesti si la un moment dat sa te trezesti cu...

In fine, n-am chef sa insist pe prostii, ma bucur din tot sufletul ca povestea lui merge mai departe... Treaba cu medicatia ma interesa in mod deosebit.

Deci, de ieri am reusit sa trec si eu prin toate filmele... volumul de informatie e enorm, ca romanul nostru explica neobosit, si are si darul necesar pt asta. E chiar amuzant cum camera aia sta cateodata intepenita, dar asta nu-l impiedica sa reverse in continuare info apicole cu galeata. Asa ca trebuiesc vazute si revazute.

Dar, ca miniconcluzie: multe, prea multe diferente! Plecand de la vreme, continuand cu baza melifera, tehnica de lucru, gestionarea timpului si... mentalitatea.
Colectivul lui... observati-i cat de firesc si netulburat sunt in activitate... aproape matematici. Se vede placerea si disciplina de a munci.

La noi, in conditiile actuale, sistemul lor ar fi aproape imposibil de transpus, dar partial cred ca da, si treaba asta lasa loc poate de discutii fara sfarsit.

Pentru mine, e unul din evenimentele anului.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde pst_claudiu » 27 Aug 2012, 09:36

cristi_vidican scrie:Cand ma uit la filmele lui Dan Margarit imi aduc aminte de inceputul listei de discutii ”stuparitul” si chiar si a forumului, cand informatiile se dadeau gratis, fara sa iti para rau atunci. Asa era candva si printre noi. Acum, lucrurile s-au schimbat, lumea buna a luat multe suturi si s-a saturat.

Cata dreptate ai Cristi aici!Subscriu!
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Aug 2012, 19:29

Marian, iti recomand sa iti faci cont si sa pui intrebari, dar la ultimele filmulete, ca daca pui la primele, nu mai raspunde. Am observat ca raspunde selectiv si cam la ultimele filmulete. Dan Margarit e generos, dar trebuie bun simt in intrebari, ca nu cumva sa-l facem sa-i file lehamite sa mai posteze. Poate ca mai bine e sa nu insistam, sa-l lasam sa ne serveasca cu ce vrea el. Lucrurile sunt sensibile, cei de pe forumuri stim de ce.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Dragos2006 » 27 Aug 2012, 19:43

Candva asa de sus Dan Margarit vorbea ca vezi Doamne nu are rost sa faci apicultura daca productia este sub 100 kg. pe familie . Adevarat este ca eu unul nu fac asemenea cantitati de miere dar mare diferenta dintre noi este ca el munceste pe "plantatie " iar eu muncesc pe proprietatea mea ! El abia acum si-a permis sa-si cumpere primii stupi dar apeleaza la baza materiala a patronului.
Filmele sunt bune in scop motivational precum si ca fapt divers . Mai nimic din ce se aplica in Canada nu se poate aplica si la noi deoarece canadienii fac apicultura pe bazele clasice ale unei afaceri capitaliste iar noi romanii deocamdata suntem cu pantalonii rupti in c*r si nu ne permite nici mentalitatea , nici buzunarul sa ridicam apicultura la rang de afacere. Sa se inteleaga bine , chiar daca voi deranja pe multi , in Romania la ora actuala stuparia este la rang de gainarie care eventual iti poate asigura in trai cat de cat decent si nimic mai mult. Poate in 10 ani vor apare si in Romania primele ferme apicole organizate pe principii capitaliste.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Aug 2012, 19:54

Dragos2006 scrie:Candva asa de sus Dan Margarit vorbea ca vezi Doamne nu are rost sa faci apicultura daca productia este sub 100 kg. pe familie .

Omul a explicat de ce nu se multumeste (el) cu 100 kg/familie. Are cheltuieli mari si nu i se renteaza. Noi, daca castigam 1000 de $ pe luna sunt foarte multumiti, pe cand el ar muri de foame cu banii acestia. Cand vom muri si noi de foame cu 1000 de $, vom face pe 100 kg pe familie
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Bambucha » 27 Aug 2012, 20:00

Cred ca ati inteles gresit!

-In conditiile lor de acolo unde au costuri mari de mentenanta si pret mic la desfacere nu se renteaza sa produca sub 100 de kg, nu se raporta sub nici o forma la Romania sau alte regiuni ale lumii! Mai urmariti inca o data sirul de filmulete!
-Ca orice emigrant trebuie sa incepi de undeva cand ajungi acolo, sa inveti limba, traditii, sa strangi capital si sa te adaptezi noii societati! Mai ganditi-va un pic la acest aspect!
-Chiar daca nu se aplica multe la nivelul nostru national, totusi este un bagaj mare de informatie pe care il expune in mod foarte altruist. Recunoasteti sincer ca si dvs ati avut ce "ciupi"!
-Stuparia ca de altfel mai tot ce se petrece in Ro este intr-o stare pricajita, nu cred ca deranjeaza pe nimeni sa recunoasca acest lucru. Importanta este educatia, schimbarea mentalitatii si deschiderea catre lucruri noi, dupa care ne vom putea compara chiar de la egal la egal cu cei de acolo.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Dragos2006 » 27 Aug 2012, 20:21

mai Cristi dupa cum ai vazut in filmele postate in Canada se respecta legea indiferent cine esti , indiferent ca ai 30 de stupi sau 3000. Uite ca la ei se aplica legea celor 4o de familii pe vatra cu sfintenie , crezi ca la noi s-ar aplica o asemenea lege sau macar o asemenea regula ?
In urma cu ceva timp s-a vrut ca in Romania sa se organizeze comisii de pastoral serioase compuse in principal din stupari cu carte de vizita care sa reuseasca sa stavileasca pe cat posibil haosul care domneste acum la noi in tara pe aceasta problema . Rezolvarea ? tipic romaneasca , vine un mare imparat de la o mare asociatie si spune ca daca oamenii lui nu au control pe aceste comisii sa nu se mai organizeze . rezultatul ? s-a ales praful de comisiile de pastoral din Romania.

Pana cand nu vom avea un cadru legal puternic care sa reglementeze practicarea apiculturii precum SI O LEGISLATIE PUTERNICA CARE SA PUNA STAVILA LA FALSIFICAREA MIEREII nu vom da inainte.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde andrei_calinescu » 28 Aug 2012, 12:52

cristi_vidican scrie:Ce diferență!
Mulți dintre noi nu facem cu stupii de productie cât face el cu roii! Mă refer aici la staționar (cred că anul acesta se includ aici și mulți cu pastoralul).


Mda,

Am prezentat candva in "Lucrul la ferma" stupii tour Eiffel pe care ii aveam in Franta.
Diferente sunt si in modul de abordare a recoltelor.
Acolo si in Occident in general nu se alearga dupa miere monoflorala, apicultorul pune caturi in nestire pana in august, cand recolteaza tot turnul.
E nevoie de o zona cu cules prelungit(gen deal) si de logistica(caturi).
Si la noi intr-o zona subcarpatica cu un salcam 2, tei si fan, in anii fasti, se ajunge la turnuri din astea.
Cati din apicultorii romani au insa aceasta logistica???
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 28 Aug 2012, 15:27

Apicultura la distanta 53 - Tratament cu acid formic
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron