Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 26 Iun 2018, 11:28

Rapita probabil o sa inceapa sa infloreasca intr-o saptamana la 10 zile, sunt cateva lanuri mai avansate care au inceput deja sa se ingalbeneasca.
Lucerna acolo unde este a inceput si ea sa se apropie de inflorire deci poate sa inceapa culesul.
Mai sunt de facut mici retusuri dar in mare parte sunt in grafic.
Dan Mărgărit
Fişiere ataşate
IMG_4882.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 26 Iun 2018, 11:28

...
Fişiere ataşate
IMG_4886.JPG
IMG_4881.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 26 Iun 2018, 20:21

Tot nu înțeleg. Dacă în 31 mai albinele lui DM erau pe 3 corpuri, și primul cules este rapița care va urma
de acum încolo, cum poate fi azi pe 8 corpuri?
Și ai mei au fost așa pe 24 mai după două culesuri. Dar două corpuri stoarse erau puse la lins. :lol:
Fişiere ataşate
20180524_144552.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 26 Iun 2018, 21:07

Balian scrie:Tot nu înțeleg. Dacă în 31 mai albinele lui DM erau pe 3 corpuri, și primul cules este rapița care va urma
de acum încolo, cum poate fi azi pe 8 corpuri?
Și ai mei au fost așa pe 24 mai după două culesuri. Dar două corpuri stoarse erau puse la lins. :lol:


Uitati-va la filme si vedeti ca puiet are si el cat intr-o familie normala/puternica de la noi. Problema este ca la multi albinele nu traiesc prea mult vara.
Parerea mea, repet, parerea mea este ca vinovatul principal este nosema. In toate zonele unde nu a plouat anul acesta nosema depaseste de cel putin 10 ori(sa fiu indulgent) numarul maxim de spori/albina. La munte am testat si infestarea este aproape inexistenta, la Vaslui ceva mai mult dar in limite acceptabile, la Iasi infestare mare. Am testat si pe la altii din zona, au fost cam tot pe acolo(cu 2 exceptii - nu inteleg cum de mai traiau albinele alea). Unii au dat si cu fumidil ... degeaba.
Am testat anul trecut in special mai multe tratamente bio, 2 se pare ca au efect, unul costa 10.70 lei, tratezi odata destul de multe familii, dar mare atentie la furtisag.
Problema este ca in cateva saptamani nosema revine.

https://www.elemental.eu/ro/781-ulei-es ... imbru.html
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 26 Iun 2018, 21:26

jonny_it scrie:Uitati-va la filme si vedeti ca puiet are si el cat intr-o familie normala/puternica de la noi. Problema este ca la multi albinele nu traiesc prea mult vara.
Parerea mea, repet, parerea mea este ca vinovatul principal este nosema. In toate zonele unde nu a plouat anul acesta nosema depaseste de cel putin 10 ori(sa fiu indulgent) numarul maxim de spori/albina. La munte am testat si infestarea este aproape inexistenta, la Vaslui ceva mai mult dar in limite acceptabile, la Iasi infestare mare. Am testat si pe la altii din zona, au fost cam tot pe acolo(cu 2 exceptii - nu inteleg cum de mai traiau albinele alea). Unii au dat si cu fumidil ... degeaba.
Am testat anul trecut in special mai multe tratamente bio, 2 se pare ca au efect, unul costa 10.70 lei, tratezi odata destul de multe familii, dar mare atentie la furtisag.
Problema este ca in cateva saptamani nosema revine.

https://www.elemental.eu/ro/781-ulei-es ... imbru.html


Am văzut filmele de mai multe ori. Nici vorbă că n-aș crede ce am văzut. Ce spuneți dumneavoastră poate fi o explicație. E de gândit. Ați controlat cu microscop acele familii? Cum explicați că la munte
este altă inferstare? La Iași nu a plouat? Vă referiți la umiditate? Nici eu nu văd mare efect la fumidil. La prețurile noi suntem nevoiți să căutăm alternative. Ce mod de administrare ați folosit la cimbru?
Dacă nu altfel într-un MP. Vă rog!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 26 Iun 2018, 23:41

Balian scrie:Am văzut filmele de mai multe ori. Nici vorbă că n-aș crede ce am văzut. Ce spuneți dumneavoastră poate fi o explicație. E de gândit. Ați controlat cu microscop acele familii? Cum explicați că la munte
este altă inferstare? La Iași nu a plouat? Vă referiți la umiditate? Nici eu nu văd mare efect la fumidil. La prețurile noi suntem nevoiți să căutăm alternative. Ce mod de administrare ați folosit la cimbru?
Dacă nu altfel într-un MP. Vă rog!


Da, sub microscop verific. Joi seara plec iar pe vatra de la munte, repet testul pe familiile aduse de la Iasi.
La Iasi am avut anul acesta 2 luni fara ploaie .. a plouat putin, acum este iar uscat totul.
Am pus 1 ml la 10 litri de sirop la inceput, dar iese prea "tare" si il iau greu siropul uneori, apoi am continuat cu 1 ml la 15 litri de sirop si nu au mai fost probleme.
Eu tratez in momentul cand se depaseste 500 mii - 1 milion de spori / albina. Altii trateaza de la 1 milion sau mai mult.
Am gasit probe cu 25 de milioane sau chiar mai mult. Uneori este posibil ca primavara sa gasim cateva albine cu foarte multi spori si sa creasca media, dar cand fac pe 20-30 de probe in aceeasi zi se apropie media mai mult de realitatea din stupina.
Problema este cand iesi primavara cu aproape zero spori si in august ai 5 milioane sau 20. In medie familiile tratate au albine care traiesc mai mult, cat mai exact nu as putea sa spun, dar cateva zile in plus sigur sunt. O sa marchez si anul acesta albine(la 1 august) fac un tratament si vedem ce se intampla iar.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 27 Iun 2018, 01:34

Vă mulțumesc! Am mai avea multe întrebări, dar să vedem situația după tratament.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde 5rame » 27 Iun 2018, 09:20

Balian scrie:
jonny_it scrie:Uitati-va la filme si vedeti ca puiet are si el cat intr-o familie normala/puternica de la noi. Problema este ca la multi albinele nu traiesc prea mult vara.
Parerea mea, repet, parerea mea este ca vinovatul principal este nosema. In toate zonele unde nu a plouat anul acesta nosema depaseste de cel putin 10 ori(sa fiu indulgent) numarul maxim de spori/albina. La munte am testat si infestarea este aproape inexistenta, la Vaslui ceva mai mult dar in limite acceptabile, la Iasi infestare mare. Am testat si pe la altii din zona, au fost cam tot pe acolo(cu 2 exceptii - nu inteleg cum de mai traiau albinele alea). Unii au dat si cu fumidil ... degeaba.
Am testat anul trecut in special mai multe tratamente bio, 2 se pare ca au efect, unul costa 10.70 lei, tratezi odata destul de multe familii, dar mare atentie la furtisag.
Problema este ca in cateva saptamani nosema revine.

https://www.elemental.eu/ro/781-ulei-es ... imbru.html


Am văzut filmele de mai multe ori. Nici vorbă că n-aș crede ce am văzut. Ce spuneți dumneavoastră poate fi o explicație. E de gândit. Ați controlat cu microscop acele familii? Cum explicați că la munte
este altă inferstare? La Iași nu a plouat? Vă referiți la umiditate? Nici eu nu văd mare efect la fumidil. La prețurile noi suntem nevoiți să căutăm alternative. Ce mod de administrare ați folosit la cimbru?
Dacă nu altfel într-un MP. Vă rog!


Dl. Jonny,

Va referiti doar la lipsa polenului din natura, sau umiditatea are si ea un rol?
Va rog sa dezvoltati.

Multumesc,
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Iun 2018, 10:41

Clover
Este din aceeasi familie cu lucerna si trifoiul clasic.
Oricum mierea e foarte buna si avand in vedere ca venim dupa o perioada lunga de lipsa de cules aceasta miere sau cea de lucerna este perfecta pentru complectarea rezervelor din cuib.
Problema este ca sunt lanuri putine de acest fel si numai cateva locatii au acest noroc.
La polul opus sunt locatiile care sunt inconjurate de lanuri de grau, ovaz etc dar asta e situatia. - Dan Mărgărit
Fişiere ataşate
IMG_4888.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Dragos2006 » 27 Iun 2018, 11:45

jonny_it scrie: Unii au dat si cu fumidil ... degeaba.
l


Atentie la Fumidil ! Folosirea incorecta duce la inactivarea lui , asa ca dati banii pe apa de ploaie daca nu-l folositi corect.
De aici si concluzia gresita ca a dat cu fumidil si tot are nosema , in fapt a dat apa de ploaie si tot are nosema.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Iun 2018, 12:28

Dragos2006 scrie:Atentie la Fumidil ! Folosirea incorecta duce la inactivarea lui , asa ca dati banii pe apa de ploaie daca nu-l folositi corect.
De aici si concluzia gresita ca a dat cu fumidil si tot are nosema , in fapt a dat apa de ploaie si tot are nosema.

Care ar fi greșelile care se fac?
Exceptând cele care țin de razele soarelui.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cucubau » 28 Iun 2018, 07:27

cristi_vidican scrie:
Dragos2006 scrie:Atentie la Fumidil ! Folosirea incorecta duce la inactivarea lui , asa ca dati banii pe apa de ploaie daca nu-l folositi corect.
De aici si concluzia gresita ca a dat cu fumidil si tot are nosema , in fapt a dat apa de ploaie si tot are nosema.

Care ar fi greșelile care se fac?
Exceptând cele care țin de razele soarelui.

Ca ori ce medicament fumidilul trebuie consumat de către albine în cel mai scurt timp de la administrare.
Greșelile care se fac țin de modul cum este administrat cât și de perioada în care se administrează.
Administrarea de sirop cu fumidil pe care albinele îl depozitează și nu îl consumă imediat , face ca fumidilul să se degradeze și tratamentul să fie inutil.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 28 Iun 2018, 08:14

@cucubau
Înțeleg raționamentul ...
Dar, dacă ne uităm la felul în care Dan Mărgărit dădea fumagilina (în veci pomenirea ei!)...
ei puneau totul într-o găleată de 10 l, de sirop de porumb, care era depozitat în rame.
Oare să nu-și fi făcut efectul?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 28 Iun 2018, 08:19

cucubau scrie:Ca ori ce medicament fumidilul trebuie consumat de către albine în cel mai scurt timp de la administrare.
Greșelile care se fac țin de modul cum este administrat cât și de perioada în care se administrează.
Administrarea de sirop cu fumidil pe care albinele îl depozitează și nu îl consumă imediat , face ca fumidilul să se degradeze și tratamentul să fie inutil.


Înseamnă că la administrările de completare pentru iarnă în sirop sau în turte ar fi inutil folosirea fumidilului.
Vânzătorul dă următorul mod de administrare:
http://www.apivetsrl.ro/cumpara/fumagil ... me-3248780
sau originalul în limba engleză:
https://www.prisacadobrogea.ro/cumpara/ ... gr-7344000
Depinde care ar fi concepția pe care o acceptăm.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cucubau » 28 Iun 2018, 10:50

In prospect se precizează "hrăniri de stimulare"sau administrare în turte.
În prospectul original (în limba engleză) se precizează că siropul cu fumagilin trebuie administrat în cel mult 24h de la preparare.
Un mod ceva mai inedit cu eficiență maximă ar fi ceva de genul:https://www.youtube.com/watch?v=pHlzD2ACQuU
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 28 Iun 2018, 14:11

cucubau scrie:In prospect se precizează "hrăniri de stimulare"sau administrare în turte.
În prospectul original (în limba engleză) se precizează că siropul cu fumagilin trebuie administrat în cel mult 24h de la preparare.
Un mod ceva mai inedit cu eficiență maximă ar fi ceva de genul:https://www.youtube.com/watch?v=pHlzD2ACQuU


Cine ține mai mult de 24 h siropul? Metoda --- da, aparent ultra speed în sensul timpului parcurs a fumidilului din cutie
în stomacul albinei. Filmul se pare făcut primăvara timpuriu. Mă gândesc la familii multe, și la pericolul furtișag toamna. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori